Технологія будівництва лазні з бруса своїми руками

Традиційним матеріалом для зведення російської лазні є оциліндрована колода. Воно має високу теплоємність, довговічність і міцність. Проблема тільки в тому, що вартість якісного оциліндрованої колоди є досить високою, у зв'язку з чим дачники знаходять альтернативні матеріали для будівництва лазні своїми руками. Одним з таких матеріалів є брус, клеєний та профільований. Далі ми поговоримо про те, як здійснити будівництво лазні з бруса своїми руками, а так само розглянемо переваги і недоліки клеєного і профільованого бруса.

  • Стаття
  • Відео

Вибираємо брус для будівництва лазні

Баня из профилированного бруса

Лазня з профільованого бруса

Як ми вже сказали, брус для будівництва лазні може бути профільованим і клеєним. І той, і інший варіант пиломатеріалу має свої переваги і недоліки, які ми зараз і розглянемо.

Профільований брус

Профільований брус виготовляється з колоди або заздалегідь заготовленого лафета. У першому випадку колода з чотирьох сторін обробляється до необхідного перетину з допомогою спеціального верстата. Профільований брус, випиляний з колоди, має високу якість і відразу ж заготовлені з'єднання бруса (зазвичай це з'єднання «шип у паз»). Що стосується виготовлення бруса з лафета, то технологія практично не відрізняється, тому лафет являє собою пиломатеріал, у якого дві протилежні грані плоскі (їх випилюють на спеціальному верстаті).

Слід зазначити, що дуже часто дачники для будівництва лазні використовують не оциліндрована колода або брус, а лафет, який зручно вкладається і володіє високими міцнісними властивостями.

Що стосується переваг профільованого бруса, то до них відносяться:

  • Екологічність матеріалу
  • Більш низька вартість матеріалу, а відповідно менші витрати на будівництво лазні (економія близько 25%)
  • Привабливий зовнішній вигляд бруса
  • Довговічність матеріалу (оброблений брус прослужить більше 20 років)
  • Високі теплоізоляційні властивості
  • Швидкий і простий монтаж лазні (тому завод-виробник відразу ж вирізає спеціальні кріплення бруса типу конструктора)
  • Профільований брус можна не обробляти декоративним матеріалом
  • Брус має невелику вагу, що передбачає зведення легкого фундаменту (а це знову-таки економія часу і грошей)

Недоліком профільованого бруса (порівняно з клеєним брусом) є більш тривала усадка (близько 6 місяців) і подверженнее негативній дії атмосферних опадів.

Клеєний брус

Клееный брус

Клеєний брус

Клеєний брус для будівництва лазні створюється в кілька етапів. Спочатку ламелі (дерев'яні дошки) перевіряється на наявність дефектів, які відразу ж видаляються. Після цього ламелі висушується до вологості матеріалу не більше 15%. Далі матеріал склеюється між собою, пресується в спеціальних верстатах і в готовому клеєному брусі вирізаються кріпильні елементи.

Клеєний брус буває різної якості, яку представлено однорідністю/неоднорідністю дерева, наявністю дефектів і виду клею. Про останньому потрібно більш детально поговорити, тому що клей для створення клеєного бруса може бути різної якості. Від якості клею буде залежати довговічність і міцність матеріалу. Якщо при заготівлі бруса використовувався меламіновий або резорцин клей, значить, брус буде володіти високою якістю, що позначиться на його ціні. Якщо при заготівлі бруса використовувався поліуретановий клей, найімовірніше пиломатеріал під час склеювання мав високу вологість, тому після того, як ви побудуєте лазню, клеєний брус може почати розшаровуватися.

Так само слід відзначити такий вид клею, як «ЕРІ». Даний клеючий матеріал представлений у вигляді затверджувача і адгезиву, які володіють високими склеювальними властивостями і все частіше використовуються виробниками клеєного бруса.

Переваги клеєного бруса є:

  • Відсутність усадки матеріалу
  • Висока довговічність матеріалу
  • Швидкий монтаж лазні
  • Невелика вага і привабливий вид бруса

Недоліками клеєного бруса є більш висока ціна матеріалу і наявність на ринку великої кількості неякісних виробів.

Звертаємо вашу увагу на один істотний недолік, як клеєного, так і звичайного профільованого бруса - в лазні з даних матеріалів неможливо зробити реконструкцію (тобто знести стіни або здійснити надбудову в лазні).

Будівництво лазні з бруса

Строительство бани из бруса

Будівництво лазні з бруса

Будівництво лазні з бруса своїми руками є відносно нескладним процесом порівняно з будівництвом цегляної лазні або лазні зі зрубу. Потрібно відзначити, що виробники бруса відразу ж можуть надати вам зведення лазні фахівцями своєї фірми за окрему плату. Не можна сказати, що це поганий варіант, тому що лазня буде побудована швидко, якісно, а головне за придуманому вами проекту.

Також звертаємо вашу увагу на те, що сам процес зведення лазні з бруса своїми руками може займати багато часу. Це пов'язано з 2-3 тижневим затвердінням фундаменту, а так само з усадкою бруса, після якої дозволяється обробляти інтер'єр лазні декоративними матеріалами.

Технологію будівництва лазні з бруса своїми руками не дуже зручно надавати в письмовому вигляді, оскільки наочну інформацію легше сприйняти і запам'ятати. Саме тому далі ми надамо вам відео-урок самостійного зведення лазні з бруса своїми руками, а зараз розповімо вам кілька порад, які стануть в нагоді при будівництві власної лазні.

Поради з будівництва лазні:

  1. Правильно вибирайте фундамент. Хоча лазня з бруса є легкою спорудою, яку можна звести на столбчатом або пальовому фундаменті, дуже багато залежить від властивостей грунту. Приміром, якщо грунт на вашій ділянці пучащая, то навіть для легкої лазні буде потрібно будівництво плитного або стрічкового фундаменту.
  2. Якщо ви вирішили самостійно укладати брус, робіть це з додатковим утепленням межвенцевого простору з допомогою матеріалів для конопатки зрубу (джуту або льноватина).

    Конопатка бруса

    Конопатка бруса

  3. Обов'язково здійсніть якісну гідроізоляцію і утеплення лазні. Від цього буде залежати довговічність споруди, витрати на розігрів парилки, а так само комфортність перебування в лазні.
  4. Всі оздоблювальні роботи виконуйте тільки після усадки бруса, тому що за 5-6 місяців після зведення лазні, конструкція може осісти на 5-10 см і пошкодити обшивку лазні.

Відео-урок побудови лазні з бруса

Надаємо вашій увазі наочний відео приклад будівництва лазні з бруса своїми руками:

Як побудувати лазню з бруса
YouTube Трейлер

От і все, що хотілося розповісти вам про вибір бруса для лазні своїми руками, а так само про будівництво лазні з даного матеріалу.

Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: будівництво каркасно-щитової лазні своїми руками!

Як побудувати лазню з бруса

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!