Пальовий фундамент: сутність, види, переваги, недоліки та побудова своїми руками

Пальовий фундамент зайняв другу позицію серед найбільш популярних типів фундаменту для дачної ділянки. Вершину рейтингу займає традиційний і всім прийнятний стрічковий фундамент. Існує безліч класифікацій пальового фундаменту, від яких залежить спосіб монтажу всієї конструкції. Далі ми поговоримо про те, які види пальового фундаменту існує і надамо коротку інструкцію по зведенню пальового фундаменту своїми руками.
  • Стаття
  • Відео

Пристрій пальового фундаменту

Перед тим як ми розглянемо умови застосування, гідність і недоліки пальового фундаменту, хотілося б поговорити про те, що собою являє даний тип фундаменту і з чого він складається.

Свайный фундамент своими руками

Пальовий фундамент своїми руками

Пальовий фундамент - в основному залізобетонна конструкція, що служить для того що б витримувати вагу споруди, яка зведена на ньому, і для того, що б передавати створювані навантаження на грунт.

Устройство свайного фундамента

Пристрій пальового фундаменту

Пальовий фундамент складається з паль і ростверків.

Палі - елементи конструкції пальового фундаменту, які являють собою довгі стовпчики, пронизують грунт до певної позначки і передають всі навантаження на грунт. Палі можуть бути дерев'яні, металеві, бетонні і залізобетонні. За формою перерізу круглі, квадратні, пірамідальні. Так само існують пустотілі і повнотілі палі. За способом залягання в землю палі діляться на підпірні і висячі. Зараз трохи розглянемо кожен вид і тип паль.

Дерев'яні палі є найбільш дешевим і тимчасовим варіантом. Виготовляються в основному з модрини, ялини, ялиці і сосни. Використовуються вкрай рідко і то для легких будівель. Що б продовжити термін служби дерев'яних паль використовують різні антисептичні засоби, що захищають від ураження деревини грибком і іншими захворюваннями.

Деревянные сваи

Дерев'яні палі

Металеві палі часто використовуються у створенні пальового фундаменту своїми руками. Перевага металевих паль - швидкість монтажу фундаменту, незалежність від часу року будівництва і середня довговічність конструкції. Недолік - висока ціна на матеріал і необхідність обробки антикорозійними засобами.

Бетонні і залізобетонні палі так само є популярним варіантом. Їх перевага в хорошому співвідношенні ціна-якість. Можуть виготовлятися як на заводі, так і на місці будівництва (заливання вручну). Довговічність залізобетонних паль перевищує позначку в 1 століття. Для створення даного виду паль своїми руками рекомендується використовувати цемент марки М400.

Палі порожнисті являють собою труби, які спочатку встановлюються в грунт, а потім вже за бажанням заливаються бетонним розчином. Даний вид паль вважається дуже хорошим, тому що при створенні легких конструкції економія витрати на матеріал, а при створенні важких конструкцій полегшиться установка паль в грунт, тому що розчин буде заливатися після повної установки.

Повнотілі палі є стандартним варіантом, на якому немає сенсу зупинятися.

Підпірні палі відрізняються від висячих тим, що на самому кінці, який спочатку входить в ґрунт, у них знаходиться «ніжка» більшого поперечного перерізу, що передає все навантаження конструкції на грунт. Дане пристосування дозволяє витримувати більшу вагу конструкції (до 9 т на стовпчик).

Висячі палі являють собою стовпчики постійного поперечного перерізу. Передача навантаження від паль на ґрунт відбувається за допомогою сил тертя між грунтом і стовпчиком. Палі як би «зависають» в грунті на певній глибині.

Довжина паль може бути різна і залежить від виду конструкції (багатоповерховий будинок, госпблок, житловий будинок, альтанка, літня кухня). В основному, мінімальна довжина паль становить 3 метри, а максимальна, як стверджують деякі джерела, може досягати і до 20 метрів (але я особисто не зустрічав настільки довгі).

Крок установки паль так само залежить від конструкції і від виду грунту, відстань коливається в межах від 1,5 до 2,5 метрів.

Діаметр паль так само різний і залежить від типу споруди. В основному використовують палі від 20 см в діаметрі.

За способом монтажу паль в грунт виділяють:

Забивні палі - установка паль в грунт з участю спец техніки, яка забиває стовпчики вібраційними силами або вдавленням.

Набивні палі - спочатку буриться свердловина, в неї вкладається арматура і заливається бетон.

Бурові залізобетонні палі - готові вироби, що встановлюються підйомними кранами в заздалегідь підготовлені ями.

Гвинтові палі - найбільш прості в монтажі, являють собою металеві стовпчики з різьбою (схожі на саморізи або свердла), які угвинчуються в грунт або вручну, або за допомогою спеціальної техніки.

Винтовые сваи

Гвинтові палі

Що стосується паль, начебто все що можна розповіли. Слід ще зазначити, що для створення своїми руками рекомендується використовувати бурові залізобетонні палі або гвинтові. Так само обов'язково робимо палі з підпором на ґрунт, для забезпечення достатньої стійкості конструкції.

Тепер переходимо до другого елементу пальового фундаменту - ростверкам. Ростверки являють собою горизонтальну, бетонну або металеву конструкцію, яка пов'язує всі палі в одне ціле і служить як приймач всіх навантажень для рівномірного розподілу на всі палі.

Класифікація ростверків більш скромна. Існують монолітні, збірні і збірно-монолітні ростверки.

Монолітні ростверки виготовляються відразу ж на місці будівництва пальового фундаменту за допомогою опалубки, арматурної перев'язки та рідкого бетонного розчину.

Збірні і збірно-монолітні ростверки являють собою заводські залізобетонні блоки, які встановлюються на місці будівництва. Їх перевага - скорочення часу на створення пальового фундаменту своїми руками. Недолік - потреба в спец техніки (підйомному крані), більш високі матеріальні витрати і менша міцність фундаменту.

Так само ростверки можуть бути високими і низькими.

Високі ростверки розташовуються на незначній висоті від земної поверхні і передають всі створювані навантаження виключно на палі.

Низькі ростверки більш вдалий варіант, тому що вони створюються на ґрунті. Знімається невеликий шар грунту (до 30 см), створюється дренажний шар, виставляється опалубка і заливається бетонний розчин. Таким чином, низькі ростверки передають частину навантажень на грунт, знижуючи навантаження на палі і тим самим забезпечуючи запас міцності всього фундаменту. Низькі ростверки являють собою пальово-стрічковий фундамент, про створення якого ми поговоримо трохи нижче.

Де потрібно використовувати пальовий фундамент?

Умови застосування пальового фундаменту наступні:

  • Водонасичені грунти з високим рівнем грунтових вод
  • Пучащие грунту
  • Болотні ґрунти пухкі
  • «Плаваючі» грунту
  • Ґрунти слабкої стійкості

Іншими словами можна сказати, що пальовий фундамент підходить для грунтів зі складними гірничо-геологічними умовами.

Гідність пальового фундаменту полягає в наступному:

  • Більш низький витрата матеріалів, ніж у решти фундаментів
  • Простота зведення фундаменту
  • Довговічність фундаменту
  • Підходить для найбільш складних природних умов
  • Можливість створення в будь-яку погоду
  • Застосовується як для легких будівель, так і для багатоповерхових будівель

Недоліком пальового фундаменту є обов'язкове залучення підйомного крана і розрахунок пальового фундаменту фахівцями (про це ми теж поговоримо).

Розрахунок пальового фундаменту

Розрахунок пальового фундаменту вимагає ОБОВ'ЯЗКОВОЇ роботи фахівців. Вкрай не рекомендується самостійно розраховувати пальовий фундамент, тим більше, якщо в подальшому він буде призначений для житлового будинку.

Причина того, що не допускається розрахунок пальового фундаменту своїми руками, полягає в тому, що недосвідчена людина втрачає безліч важливих нюансів. Ці нюанси в подальшому негативно впливають на довговічність конструкції, матеріальні витрати на підтримання та ремонт фундаменту, а так само на зовнішній вигляд фундаменту.

Ми знаємо, що «скупий платить двічі», тому настійно рекомендуємо вам звернутися за допомогою до фахівців, які як ніхто інший, точно визначать розміри, матеріал, спосіб установки і інші елементи створення пальового фундаменту своїми руками. Досвідчені архітектори спочатку вивчать властивості грунту, глибину залягання водоносного пласта, тектонічні порушення та інші фактори, які в подальшому будуть впливати на фундамент.

Крім цього, фахівці зможуть визначити точну схему необхідного вам фундаменту, а так само підбити кошторис на всі будматеріали для його зведення.

Відразу слід зазначити, що матеріальні витрати на створення фундаменту становлять близько 30% всіх витрат на побудову будівлі, тому оплата роботи спеціаліста не сильно змінить загальну вартість будівлі, істотно вплине на її довговічність!

Інструкція по створенню пальового фундаменту своїми руками

Найбільш популярними варіантами пальового фундаменту для дачі є гвинтовий, пальовий з ростверком і пальово-стрічковий фундамент, тому далі ми надамо інструкцію по їх зведенню своїми руками.

Пальово-гвинтовий фундамент своїми руками

Створення пальово-гвинтового фундаменту своїми руками є найбільш швидким і прийнятним для дачних будівель. Якщо ви збираєтеся будувати гараж або альтанку, пальово-гвинтовий фундамент якраз підійде, тому матиме наступні переваги:

  • Монтаж конструкції можна здійснити за один робочий день
  • Мінімальна кількість земельних робіт
  • Мінімум матеріальних витрат
  • Придатний для будь-якого виду ґрунтів
Відео-урок створення пальово-гвинтового фундаменту
YouTube Трейлер

Для початку створюємо креслення схему пальово-гвинтового фундаменту, де розраховуємо точну кількість паль. Далі купуємо готові металеві гвинтові палі і якщо вони мають невелику довжину, вкручуємо їх в землю за допомогою штанги та кількох помічників.

Рекомендовані розміри споруди для створення пальово-гвинтового фундаменту складають 4*6 метрів.

Заводом-виробником, в основному випускаються пустотілі гвинтові палі, тому якщо майбутня споруда буде важкою, заливаємо їх бетонним розчином, легка - нічого не робимо.

Як тільки всі палі будуть ввинчены в землю, необхідно підрізати їх за рівнем (можна використовувати водяний рівень) і з'єднати між собою металевим швелером з допомогою зварювання.

На швелер рекомендується встановити збірний ростверк і далі переходити до зведення стін. На цьому коротка інструкція по створенню пальово-гвинтового фундаменту своїми руками вважається закінченою, як ви бачите, нічого складного немає. Далі переходимо до складнішого фундаменту - пальовім з ростверком.

Свайно-винтовой фундамент своими руками

Пальово-гвинтовий фундамент своїми руками

Пальовий стрічковий фундамент своїми руками

Даний вид фундаменту є більш надійним і стійким. Нічого складного в його зведенні немає, і зараз ви переконаєтеся.

Відео приклад створення пальово-стрічкового фундаменту
YouTube Трейлер

Для початку розраховуємо розміри фундаменту і готуємо місцевість.

Далі за допомогою бура вириваємо необхідну кількість ям певної глибини і робимо траншею для стрічкового фундаменту, після чого приступаємо до створення паль.

Рекомендується створити невелику подушку з щебеню і піску (дренажний шар), яку ретельно утрамбовується. Далі створюємо гідроізоляцію паль, використовуючи листи руберойду. З них робимо формочки, які будуть заливатися палі, пов'язуємо ці формочки волосінню і встановлюємо у ями. У формочки необхідно встановити арматурну перев'язку з декількох прутів діаметром 12 мм Арматуру перев'язуємо дротом і робимо такої довжини, щоб вона виступала з ями на 15-20 см (для подальшої перев'язки з ростверком).

Формочка из рубероида для свай

Формочка з руберойду для паль

Коли арматурна перев'язка буде створена, починаємо заливати бетонний розчин, після чого чекаємо 5-7 днів до його повного застигання.

Після того як палі будуть створені,переходимо до створення ростверки. Першим ділом збиваємо дерев'яну опалубку, що ширина майбутнього фундамент була не менше 40 см (а то і 50). Далі в опалубку укладаємо прути арматури, пов'язуючи їх дротом з арматурою, що стирчить з паль. Коли залізний каркас буде створений, приступаємо до створення стрічкового фундаменту: заливаємо бетонний розчин, даємо її схопитися, і збиваємо опалубку.

Опалубка для свайно-ленточного фундамента

Опалубка для пальово-стрічкового фундаменту

Детально прочитати про створення стрічкового фундаменту можна у відповідній статті, де більш докладно описаний процес.

Устройство свайно-ленточного фундамента

Пристрій пальово-стрічкового фундаменту

Слід зазначити, що процес створення пальового фундаменту з ростверком схожий, відмінність в тому, що ростверки будуть знаходитися на висоті 30-50 см від землі, не передаючи їй навантаження. Такий варіант не завжди влаштовує дачників, тому що занадто сильно впадає в очі щілину між землею і будівлею, хоча її можна гарно закрити пластиком.

Як ви бачите, побудова пальово-стрічкового фундаменту так само не представляє нічого складного. Створення даного фундаменту дозволяє заощадити на будматеріалах (готові палі коштують дорожче), а так само не вимагає залучення спец техніки, тому ідеально підходить для дачних ділянок.

Відео-урок створення пальово-гвинтового фундаменту
YouTube Трейлер
Відео приклад створення пальово-стрічкового фундаменту
YouTube Трейлер
Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!