- Стаття
- Відео
Як захистити деревину від гниття?
З-за того, що деревина-це природній матеріал, який є живильним середовищем для таких вологолюбних недоброзичливців, як цвіль і грибок, вона часто піддається негативній дії даних бактерій, у результаті чого вся споруда або виріб з дерева прогниває і руйнується.
Для того що б захистити деревину від гниття потрібно завчасно виконувати деякі заходи, основними з яких є:
- Обробка деревини антисептиками, які продаються у розчинах і пастах в будь-якому будівельному магазині. Наносити антисептики рекомендується не тільки на поверхню дерева, але і грунт, у якому воно знаходиться (приблизна глибина просочення - 1,5 метра). Рекомендується використовувати 5% розчин біхромату калію в 5% сірчаної кислоти. Популярними готовими антисептиками є такі продукти, як: новотекс, пинотекс, биокрон, біосепт.
- Природна і штучна сушка деревини. Що б висушити дерево природним шляхом, необхідно розмістити матеріал під навісом або в добре провітрюваному приміщенні на час від тижня до декількох місяців (в залежності від клімату і властивостей сорту дерева). Перевага цього варіанту - відсутність грошових витрат. Що стосується штучної сушки, то вона здійснюється або за допомогою сушіння в рідкому середовищі (ємності з петролатум) або за допомогою зберігання в камерах з підвищеною температурою (вплив пара або теплого повітря). Перевага штучної сушки - швидкість процесу (від години до декількох днів) і поразка грибкових хвороб.
- Правильне розташування дерев'яних споруд. Для цього використовують конструктивні заходи, такі як: використання водонепроникної покрівлі, активне провітрювання, високий фундамент, гідроізоляція дерев'яних стін і т.д.
Методи захисту деревини від комах
Головними комахами-шкідниками деревини є жук-довгоносик, жук-вусач і жук-точильник. Вони за короткий проміжок часу здатні перетворити дерев'яні будівлі і меблі в купку потерті. Для того, щоб визначити дію комах досить добре переглянути поверхню деревини - якщо ви побачите маленькі канавки на стінах, дірочки і купки пилу, значить, шкідники вже мешкають на даному місці.
Щоб захистити деревину від комах необхідно використовувати антисептики інсектициди, що продаються в спеціалізованих магазинах. Найпростіший варіант захисного засобу в домашніх умовах - розчин кухонної солі. Його перевага - нешкідливість для людини, недолік - легке змивання дощовою водою. Взагалі існує безліч народних засобів захисту деревини від комах, популярними вважаються:
- Використання дьогтю у скипидарі
- Обробка розплавленим парафіном або воском
- Обробка розчином карболки
- Використання дихлофоса (хлорофосу)
Так само можна використовувати розчин кремнефтористого натрію, який легко наноситься на поверхню деревини розпилювачем або пензликом.
Ефективний захист деревини від вологи
Для того, що б одночасно захистити поверхню деревини від поразки комахами і грибковими інфекціями, необхідно використовувати водовідштовхувальне просочення.
Найпростіший варіант водовідштовхувальним просочення - масло. Його необхідно нанести на деревину, по всій поверхні, щоб масло потрапило у всі тріщини, стики і пори.
Слід враховувати, що нанесення масла на поверхню змінює колір будівлі або вироби з дерева, роблячи його трохи темніше.
Рекомендується проводити обробку дерева маслом щомісяця, що б підвищити ефективність захисту деревини від вологи.
Крім нанесення масла, можна так само використовувати такі популярні методи, як тонування і лакування.
Тонування дерева являє собою процес невеликого забарвлення дерев'яної поверхні за допомогою масляної фарби, спиртовий морилки, підфарбованого лаку і т.д. Тонування дерева необхідно здійснювати кожні 2 року.
Лакування деревини здійснюється в місцях з підвищеною вологістю (наприклад, у лазнях). Для цього використовують водовідштовхувальні лаки, які необхідно наносити н а поверхня дерева кожні 5 років.
Захищаємо поверхню деревини від загоряння
Найчастіше, використання вогнезахисних засобів здійснюється в громадських місцях, таких як готелі, ресторани, бари, сауни тощо, але дбайливі господарі використовують засоби для захисту деревини від загоряння і на приватних територіях заміських будинків і дачних ділянок.
Методи захисту деревини від випадкового загоряння діляться на просту обробку соляними розчинами і обробку спеціальними речовинами, які утворюють захисну плівку на дерев'яній споруді.
У першому випадку розчин солі наноситься на поверхню деревини, проникаючи глибоко в матеріал, і під час спалаху ці речовини плавляться, утворюючи захисну плівку, яка зупиняє поширення полум'я. Хоча пожежа припиниться, обвуглене дерево потрібно замінити.
Обробка спеціальними речовинами зупиняє пожежа таким же способом, тільки набагато ефективніше. Для цього методу використовують антипірени, до складу яких входить сірчана кислота, фосфорнокислий амоній і бура. Рекомендується також використовувати обмазку, штукатурку та фарбу на силікатній основі.
Рекомендації по захисту деревини
Для того, що б дерев'яна споруда прослужила як можна більше років і весь цей час виглядала привабливо, необхідно якомога частіше проводити профілактичні методи захисту деревини. Що б захист була ефективнішою, слід обробляти дерево до будівлі споруди, що б дати матеріалу добре просохнути з усіх боків.
Рекомендується також здійснювати комплексний захист деревини, яка включає в себе відразу кілька обробок спеціальними засобами, що захищають від вологи, грибків, цвілі і шкоди комах.
Так само слід дотримуватися основних вимог перед обробкою деревини:
- Забороняється обробляти деревину заморожену
- Якщо поверхня раніше покривалася фарбою або лаком, необхідно ретельно обробити деревину - зашкурити або отциклевать, що б поверхня мала рівномірну поглинаючу здатність.
- Оптимальна температура, при якій можна проводити обробку становить +20 +25°С. Допускається обробляти матеріал в межах від +10 до +40°С, але не в якому разі не нижче +5°С.
- Оброблювана поверхня деревини має бути чистою і сухою
Рекомендуємо до прочитання статтю, про те як зробити паркан з частоколу своїми руками!