Способи з'єднання бруса при будівництві лазні своїми руками

Технологія будівництва лазні виникла ще кілька століть тому. Вже з тих часів, коли єдиним матеріалом для виготовлення лазні був зруб, будівельники придумали кілька способів з'єднання колод на кутах і поздовжньо. На сьогоднішній день, в цілях економії коштів, частіше для будівництва лазні використовують профільований брус, вартість якого на порядок нижче. Хоча профільований брус і відносно новий пиломатеріал, способи його кріплення аналогічні з'єднання колод у зрубі. Далі ми поговоримо про всіх способах з'єднання, як бруса, так і колод.

  • Стаття
  • Відео

Вимоги до з'єднань бруса і колод між собою

Соединение бруса при строительстве бани

З'єднання бруса при будівництві лазні

При будівництві лазні брус (або колоди) можна з'єднувати між собою в кутах і поздовжньо. Кутове з'єднання бруса використовується при зведенні всієї конструкції капітальних стін, а також при монтажі перегородок в лазні.

Подовжнє з'єднання бруса використовується в тому випадку, якщо довжини матеріалу не вистачає на зведення однієї стіни (наприклад, стіна лазні повинна бути довжиною 6 метрів, а брус 4-метровий).

До поздовжнього і кутового з'єднання бруса пред'являються наступні вимоги:

  • Короб лазні повинен бути герметичним з зовнішньої і внутрішньої сторони
  • Конструкція лазні повинна бути стійкою
  • Тепловтрати будівлі повинні бути мінімальними

Це головні вимоги до з'єднання бруса і колод між собою. Так само слід зазначити, що в залежності від ваших навичок роботи по дереву необхідно правильно вибрати спосіб з'єднання, оскільки існують міцні, але складні види кутового кріплення матеріалу, які вам можуть бути не під силу.

Способи з'єднання оциліндрованих колод у зрубі

Так як традиційним матеріалом виготовлення дерев'яної лазні є оциліндрована колода, то спочатку розглянемо способи з'єднання колод у зрубі.

Існує два основних способи з'єднання колод у зрубі: з залишком і без залишку. Перший варіант припускає використання більш довгих колод, ніж потрібно для зведення лазні. Залишки колод (зазвичай вони складають 20 см з кожного кінця) призначені для того, що б захистити кути лазні від негативного впливу вітру та атмосферних опадів. З'єднання колод із залишком робить конструкцію лазні більш стійкою, але у той же час собівартість будівництва лазні значно збільшується (з-за підвищеної витрати матеріалів).

При з'єднанні колод у зрубі без залишку кути лазні залишаються рівними. У цьому випадку лазня може зазнавати поразки вітром і дощем, але в той же час будівництво лазні буде менш витратним і проблематичним.

Звертаємо вашу увагу на те, що з боку дизайну лазні, виграшніше виглядає лазня, кути якої виконані способом з'єднання колод із залишком.

Кутове з'єднання колод із залишком

Існує три види з'єднання колод із залишком:

  • З'єднання «в обло»
  • З'єднання «в охлоп»
  • З'єднання «в хряп»

Розглянемо кожен вид з'єднання колод докладно.

З'єднання колод «в обло»

Найбільш простим і популярним способом з'єднання колод із залишком є з'єднання «в обло», яке так само прийнято називати з'єднанням «в чашу». Все що потрібно, це у верхній частині колоди вирізати спеціальний паз, який буде «сідлом» для наступного вінця.

У свою чергу з'єднання колод «в обло» так само має декілька варіантів з'єднання, а саме:

  • З'єднання колод у «полдерева»
  • З'єднання колод «заоваленным гребенем»
  • З'єднання колод у «курдюк»

Наочно побачити варіанти з'єднання колод «в обло» ви можете на даному шаблоні:

Соединение бревен «в обло»

З'єднання колод «в обло»

З'єднання колод «в полдерева» є найбільш простим способом кутового з'єднання колод «в обло». Крім поперечно вирізаною чаші в нижньому вінці лазні, необхідно додатково вистругати ще і поздовжній паз під укладання верхнього колоди. Що б кріплення було щільним і герметичним, в чашу і вздовж поздовжнього паза рекомендується укласти матеріал для конопатки зрубу (джут, мох або льноватин).

З'єднання колод типу «заоваленный гребінь» має схожість з з'єднання колод «в полдерева». Відмінність у місці вирізу поздовжнього паза. Якщо в першому випадку паз робився зверху колоди, то в даному випадку цей паз вирізається знизу. Крім паза необхідно вирізати поперечну чашу, в якій обов'язково передбачається виступ під паз (як показано на малюнку). Перевага з'єднання «заоваленным гребенем» полягає в більш надійному з'єднанні колод і більш ретельної герметизації стиків.

Ну і останній варіант з'єднання колод «в обло» - кріплення кутів «у курдюк». Даний вид з'єднання є модернізованим варіантом з'єднання «заоваленным гребенем». Крім поперечної чаші і поздовжньої канавки, необхідно вирізати спеціальні виступи всередині чаші, які забезпечать максимально надійне з'єднання колод у кутах.

Слід зазначити, що будь-який з варіантів з'єднання колод при будівництві лазні можна доповнити нагельным з'єднанням. Нагель являє собою циліндричну шпонку з міцного сорти деревини. Встановлює нагель вертикально між двома вінцями в заздалегідь вирізаний паз. Нагельное з'єднання робить конструкцію лазні більш стійкою.

З'єднання колод «в охлоп»

Соединение бревен «в охлоп»

З'єднання колод «в охлоп»

З'єднання колод між собою «в охлоп» прийнято так називати з'єднанням «сибірська чаша». Технологію з'єднання колод «в охлоп» ми описувати не будемо, оскільки вона повністю ідентична технології з'єднання «в полдерева». Єдина відмінність - місце вирізки чаші у вінці. Якщо в першому випадку ми розглядали виріз чаші у верхній частині вінця, то в даному випадку чаша вирізається знизу колоди (як показано на шаблоні).

З'єднання колод «в охряп»

Соединение бревен «в охряп»

З'єднання колод «в охряп»

Ну і останній спосіб з'єднання колод із залишком - з'єднання «в охряп». В даному випадку технологія схожа з технологією з'єднання колод «в охлоп», але тільки додатково верхні і нижні пази колоди обладнуються невеликими виїмками (приблизно ¼ діаметра колоди). Ця модернізація робить конструкцію лазні ще більш герметичною і стійкою.

Слід звернути увагу на те, що з'єднання колод «в охряп» є плавним переходом від з'єднання колод із залишком до з'єднання колод без залишку.

З'єднання колод без залишку

Як ми вже говорили, з'єднання колод без залишку дозволяє значно знизити витрати на зведення лазні, але в той же час робить конструкцію менше герметичною.

З'єднання колод без залишку так само прийнято називати з'єднанням колод «в лапу». Технологія з'єднання «в лапу» є аналогічною з'єднання колод «в охряп», тільки в цьому випадку колоди не виступають за кут.

Існує два варіанти з'єднання колод без залишку: лапа з присеком і ластівчин хвіст.

Кутове з'єднання колод лапою з присеком являє собою складну систему пазів, які сприяють надійній фіксації вінців між собою. Наочно побачити вирізи пазів і шпильок ви можете на даному шаблоні:

Соединение бревен без остатка

З'єднання колод без залишку

Поруч із з'єднанням колод лапою з присеком представлено з'єднання колод за технологією «ластівчин хвіст». Даний вид з'єднання є більш простим, але в той же час досить ефективним, оскільки шипи з похилими краями забезпечують розклинювання з'єднання, внаслідок чого підвищується стійкість конструкції.

Т-подібне з'єднання колод

Т-образное соединение бревен

Т-подібне з'єднання колод

Крім кутового з'єднання колод при будівництві лазні використовується і Т-подібне з'єднання. Даний вид з'єднання застосовують при створенні перегородок в лазні. Технологія Т-подібного з'єднання колод так само здійснюється за принципом з'єднання «ластівчин хвіст». Наочно побачити процес кріплення колод ви можете на даному шаблоні:

Способи з'єднання бруса

Як і у випадку з оциліндрованими колодами, брус може з'єднуватися з залишком і без залишку. Розглянемо нюанси з'єднання бруса при будівництві лазні.

З'єднання бруса із залишком

Соединение бруса с остатком

З'єднання бруса із залишком

При з'єднанні бруса з залишком використовується тільки технологія з'єднання «в обло».

Слід зазначити, що з'єднання бруса «в обло» має три основних варіації:

  • Одностороннє з'єднання бруса
  • Двостороннє з'єднання бруса
  • Чотиристороння з'єднання бруса

Найпростішим з'єднанням бруса з залишком є одностороннє з'єднання. У цьому випадку у верхній частині бруса випилюється поперечний паз, шириною, яка дорівнює ширині бруса.

Більш надійне з'єднання бруса представлено двостороннім з'єднанням. У цьому випадку пази вирізаються не тільки у верхній частині бруса, але і в нижній. Глибина паза повинна становити ¼ висоти бруса.

Ну і найбільш складним і ефективним з'єднанням бруса з залишком є чотиристоронню з'єднання. У цьому випадку пази, як ви розумієте, випилюються з усіх чотирьох сторін бруса. Хоча даний вид з'єднання найбільш трудомісткий, щільність прилягання матеріалу один до одного буде найвищою.

З'єднання бруса без залишку

З'єднання профільованого бруса без залишку застосовують рідше, тому що надійність цього з'єднання значно нижче, ніж з'єднання бруса «в обло».

Незважаючи на це технологій з'єднання бруса без залишку безліч, найбільш популярними вважаються:

  • З'єднання встик
  • З'єднання на шпонках
  • З'єднання на корінних шипах

 

Найбільш простим і ненадійним є з'єднання бруса встик. У цьому випадку пиломатеріал просто укладається торцями один одному і надійно кріпиться цвяхами або скобами. Як ви розумієте, надійність з'єднання буде залежати від того, наскільки рівні торці і наскільки щільно вони укладаються. Конструкція лазні, зібрана за допомогою з'єднання бруса стик буде зазнавати поразки атмосферними опадами, а так само деформацій внаслідок навантажень всього ваги лазні. При будівництві легкої садової споруди (наприклад, госпблоку), даний вид з'єднання можна використовувати, але для лазні цей варіант зовсім неприйнятний.

Соединение встык

З'єднання встик

З'єднання бруса на шпонках більш кращий варіант для будівництва лазні своїми руками. В даному випадку в торцях брусків вирізається паз під дерев'яну шпонку. Після цього бруски укладаються встик і додатково кріпляться шпонками (як показано на шаблоні).

Соединение бруса на шпонках и коренном шипе

З'єднання бруса на шпонках і корінному шипі

Слід звернути увагу на те, що шпонку можна встановлювати не тільки вертикально, але й горизонтально, а так само накось. Найчастіше використовують перший варіант розташування шпонки, оскільки він найбільш простий.

Ну і останній варіант з'єднання бруса без залишку - з'єднання на корінних шипах. Цей спосіб так само користується популярністю серед будівельників з-за відносно високої стійкості конструкції, в порівнянні з іншими способами. Для того що б закріпити бруски з допомогою корінних шипів, необхідно в одному бруску вирізати спеціальний шип, а в другому паз (як показано на шаблоні). Звертаємо увагу на те, що даний варіант з'єднання бруса без залишку рекомендується доповнити нагельным з'єднанням, а так само ущільненням стику джутом.

Надаємо вашій увазі технологію розрахунку кріплень при з'єднанні бруса без залишку:

Расчет пазов при соединении бруса без остатка

Розрахунок пазів при з'єднанні бруса без залишку

Так само слід зазначити, що при розрахунку розмірів пазів необхідно робити вертикальний паз трохи глибше і ширше шипа, що б під час вертикальної усадки лазні кріпильні вузли не пошкодилися.

Т-подібне з'єднання бруса

Т-образное соединение бруса

Т-подібне з'єднання бруса

При будівництві лазні з профільованого бруса існує необхідність у створенні перегородок. Створення Т-подібного з'єднання в брусках більш просте, ніж виріз пазів в колоді.

Існує 4 варіанта Т-подібного з'єднання бруса, а саме:

  • Створення замкового паза на вставном шипі
  • Створення симетричного трапецієподібного шипа в брусі (з'єднання сковороднем)
  • Створення прямокутного трапецієподібного шипа в брусі (з'єднання напівсковороднем)
  • Створення прямого паза на корінному шипі

Описувати ми дані способи не будемо, тому що вони схожі з тими, які були представлені вище. Надаємо вашій увазі схеми Т-подібного з'єднання бруса при будівництві лазні:

Подовжнє з'єднання бруса

Продольное соединение бруса

Подовжнє з'єднання бруса

Як ми вже говорили, при будівництві лазні використовують не тільки кутове з'єднання пиломатеріалів, але і поздовжнє. Найчастіше подовжнє з'єднання пиломатеріалів використовують при будівництві лазні з бруса.

Існує 4 варіанти поздовжнього з'єднання бруса:

  • З'єднання «в полдерева»
  • З'єднанням поздовжнім шипом на шпонках
  • З'єднання поздовжніх корінним шипом
  • З'єднання косим замком

З'єднання « в полдерева» найбільш ненадійна, тому даний спосіб з'єднання передбачає вирізку пазів у половину висоти бруска і подальше кріплення брусків цвяхами. Ясна річ, що в даному випадку герметичність лазні буде невелика, а кути під вагою лазні з часом почнуть деформуватися.

Продольное соединение бруса в полдерева

Подовжнє з'єднання бруса в полдерева

Подовжнє з'єднання шипом на шпонках є більш надійним способом з'єднання по довжині бруса. Технологія створення паза аналогічна кутового з'єднання бруса на шпонках.

Технологія поздовжнього з'єднання бруса корінним шипом так само аналогічна кутового з'єднання бруса корінним шипом, так що немає сенсу заново розповідати сутність способу.

Ну і найбільш трудомістка і якісне з'єднання по довжині бруса є створення косого замку. На шаблоні ви можете побачити, що собою являє косою замок. Звертаємо вашу увагу на те, що створення косого замку вимагає хороших навичок роботи по дереву, тому при поганому приляганні пазів один до одного стійкість і герметичність конструкції будуть недостатньо хорошими, що особливо важливо при будівництві лазні своїми руками.

Відео-урок з'єднання бруса при будівництві лазні

Способи кутового з'єднання бруса
YouTube Трейлер
Як випиляти паз у колоді
YouTube Трейлер
З'єднання по довжині бруса
YouTube Трейлер

Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: самостійний вибір вагонка для лазні!

Способи кутового з'єднання бруса
YouTube Трейлер
Як випиляти паз у колоді
YouTube Трейлер
З'єднання по довжині бруса

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!