Цегла: коротка інформація про матеріал
Цегла виготовляється з глини. В залежності від виду глини і способу виробництва існує кілька різновидів цегли (керамічна, силікатна і вогнетривкий), які в свою чергу теж діляться на підгрупи. Найбільш обширна класифікація цегли в будівельній справі і ландшафтному дизайні ділянки складається з 2 видів: будівельний цегла облицювальна цегла.
Будівельний цегла використовується для кладки стін і простінків. Він, як правило, дешевше і Гости до нього не такі вимогливі. Поверхня будівельного цегли може бути зі сколами, шорсткою, з плямами від виступів солі і різної зміною кольору. Після того, як здійснюється кладка будівельного цегли, додаткового необхідно облицювати його, обштукатурити і пофарбувати за смаком.
До лицювальної цегли вимоги Госту на порядок вище: матеріал повинен бути однорідний, без помітної зміни кольору, без сколів, тріщин і нерівностей. Лицьова цегла може бути фасонний, від чого і відштовхується його форма - трохи закруглена, кутова, нестандартної форми і т.д.
Так само цегла, незалежно від виду глини і призначення може бути повнотілою, ефективним і поліграфними, про це ми також поговоримо.
Існує особлива форма цегли - з фаскою, коли кути будматеріалу роблять скошеними. Таке нововведення не тільки покращує зовнішній вигляд цегли, але і сприяє меншому пошкодження при транспортуванні.
Особливу увагу при виборі цегли приділяється його фізичних властивостей: міцності, морозостійкості, вологопоглинання. Про це ми обов'язково поговоримо нижче.
Так само слід приділити уваги однією з найважливіших складових зовнішнього вигляду цегляної кладки і міцності конструкції - це технологія створення швів, тому що занадто великі/маленькі розміри шва не тільки зіпсують «особа» конструкції, але і зроблять її менш стійкою.
Зараз ми детально розглянемо всі основні види цегли, а так само їх характеристики, розміри і основи кладки.
Класифікація цегли
По виду глини
Як зазначалося раніше, цегла може бути силікатна, вогнетривкий і керамічний. Давайте розглянемо переваги кожного з видів цегли в ландшафтному дизайні.
Керамічна цегла
Як раз керамічна цегла ділиться на рядовий (будівельний) і лицьовий (облицювальний). Виготовляється керамічна цегла з червоної глини, яку піддають випаленню в спеціальній печі при температурі близько 1000 градусів.
У ландшафтному дизайні ділянки керамічна цегла прийнято використовувати для всього, чого завгодно. Ясна річ, що рядова цегла, не володіє декоративним зовнішнім виглядом, що використовується для кладки стін житлового будинку і всіх садових будівель. Що стосується облицювальної керамічної цегли, він може бути використаний для створення арок, огорож, альтанок, підпірних стінок та інших елементів садового декору.
Облицювальна керамічна цегла може мати з лицьової сторони декоративний малюнок у вигляді тім'ячка, берізки або іншого природного пейзажу - така цегла називається фасадним.
Так само облицювальна цегла може мати незвичайну форму: закруглену, П-образну, кутову і т.д. - в цьому випадку вид цегли фасонний.
Найбільш популярним в ландшафтному дизайні вважається камінний керамічна цегла - даний вид будматеріалу має рельєфну форму, яка сприяє створенню незвичайного зовнішнього виду печі-барбекю, каміни і інших пристосувань.
Вогнетривка цегла
Вогнетривка цегла, виходячи навіть з назви, має перевагу в порівнянні з іншими цеглою в тому, що здатний витримати критичні для інших будматеріалів температури.
Створюється даний вид цегли вогнетривкої глини, процес досить складний і проходить під дією температури в печі близько 1300 градусів.
У ландшафтному дизайні і будівельній справі, вогнетривка цегла використовується для викладання внутрішніх стінок печі-барбекю, банної печі, каміна.
Ще одна перевага вогнетривкої цегли - висока теплопровідність і висока стійкість до різких перепадів температури, саме тому він так затребуваний у створенні опалювальних споруд.
Силікатна цегла
Силікатна цегла виготовляється з вапна, яка надає будматеріалів більш високу міцність. У ландшафтному дизайні силікатна цегла використовується для створення стін будинків і інших садових будівель, тому матеріал надає будівлями білий окрас, який створює естетично привабливий вигляд присадибної території.
Не рекомендується споруджувати з силікатної цегли фундамент будівель, димар і опалювальні споруди, тому даний будматеріал має низьку опірність високих температур і впливу вологи.
По конструкції цегли
Повнотіла
Назва повнотілої цегли говорить сама за себе - цей матеріал має виключно технологічні отвори і повністю складається з глини (більше ніж на 87%). Перевага повнотілої цегли полягає в тому, що він має найвищу міцність і несучу здатність, саме тому з нього зводять стіни багатоповерхівок. Переваги самих отворів полягають у тому, що у будматеріалу підвищується теплозахист і морозостійкість, а так само знижується сумарна навантаження на фундамент будівлі.
Ефективний (пустотіла)
У пустотілої цегли процентне відношення отворів може складати від 13 і до 43% від загального обсягу цегли.
Отвори пустотілої цегли можуть мати різну геометричну форму (квадратні, круглі) і різну ступінь проникнення в матеріал (некрізні і наскрізні).
Як зазначалося раніше, порожнечі хороші тим, що підвищують теплозахист будови, але у пустотілих цеглин порожнечі грають ще одну дуже важливу функцію: дозволяють заощадити витрата глини і сприяють спрощенню технологічного процесу.
Ще одна перевага пустотілої цегли - легкий вага, завдяки якій при однакових габаритах цегли, вага стіни буде менше, а значить і вплив на фундамент знизиться.
Сверхэффективный (поризованый)
Поризованый цегла має те ж процентне співвідношення отворів як і пустотілої цегли. Його перевага полягає в найвищій теплозахисту конструкції, яка обумовлена тим, що сама конструкція цегли має дрібні замкнуті пористі тільця.
Створюють пори таким чином: під час замісу глини, до суміші додається певна кількість кульок пінополістиролу або дерев'яної тирси, які в процесі випалу будматеріалу вигорають і створюють замкнуті порожнини.
Крім високої теплозахисту, поризовані цеглини мають наступне вагому перевагу - вироби значно легше інших цеглин і має на порядок більші габарити (близько 10 нормальних цеглин одним блоком).
Так само до переваг поризованих цегли можна віднести значну економію сировини і той факт, що стіна з даного цегли буде мати менше цементних швів, які знижують теплозахист будови.
Фізичні властивості цегли
Міцність
Міцність цегли безпосередньо впливає на стійкість і довговічність конструкції. Визначається міцність виходячи з маркування цегли, яка встановлюється виробником за допомогою експериментальних методів - міцність матеріалу на стиск (скільки кг витримає 1 см2 матеріалу).
Маркувати цеглу прийнято наступним чином літера «М» і стоїть після неї число показують, яке навантаження може витримати матеріал: М100, М125, М200, М300 і т.д.
Рекомендації по вибору характеристик міцності цегли наступні:
- Для кладки стінок одно - та двоповерхової будівлі дозволяється використовувати цегла М100
- Для кладки стін багатоповерхівок використовують цеглу, міцністю не нижче М200 (краще М300)
- Фундамент необхідно викладати цеглою М150 і вище
Слід так само відзначити, що чим вище міцність цегли, тим менше буде нанесено пошкоджень при транспортуванні.
Морозостійкість і вологопоглинання
Показник морозостійкості визначає, скільки циклів різкого перепаду температури в зимовий сезон може витримати матеріал. Морозостійкість, як і інші фізичні властивості цегли, визначає довговічність матеріалу, а відповідно і всієї конструкції.
Виробники цегли експериментальним методом знаходять показник морозостійкості матеріалу: водонасичений цегла заморожують і розморожують до тих пір, поки він не почне втрачати свої міцнісні властивості. Маркують цегла з морозостійкістю наступним чином: ставиться літера «F» і поряд з нею число, що показує, скільки циклів здатний витримати цегла і чим вище цифра, тим краще його морозостійкість, а значить і довговічність.
Водопоглинання цегли так само є однією з найважливіших фізичних властивостей матеріалу, яке взаємопов'язане з морозостійкістю - чим нижче вологопоглинання, тим вище морозостійкість.
Встановлені наступні норми ГОСТ до вологопоглинання матеріалу:
- Силікатна цегла (або інший матеріал, який додається вапно) - до 20%
- Цегла з беложгущихся глин - до 6%
Слід зазначити, що показник морозостійкості для будівельної цегли повинен становити 15 циклів, а для облицювального від 25 і вище. Морозостійкість якісного імпортного цегли може досягати позначки «50», що є дуже високим показником.
Основні розміри цегли
У ландшафтному дизайні і будівельній справі всі розміри цегли стандартизовані.
На сьогоднішній день існують наступні розміри цегли:
Цегла буває одинарний, полуторний і подвійний.
Розміри керамічної цегли наступні:
- Одинарний: 250 мм * 120 мм * 65 мм
- Полуторний: 250 мм * 120 мм * 88 мм
- Подвійний: 250 мм * 120 мм * 138 мм
Розміри вогнетривкої цегли відрізняються від розмірів керамічної цегли. Перед тим як надати вам розміри матеріалу, слід обов'язково зазначити, що вогнетривка цегла може бути прямий і клиновидний.
Прямий цегла має звичайну форму паралелепіпеда і використовується для внутрішньої кладки печей.
За допомогою клиноподібної цегли, який має різний радіус закруглення, прийнято обкладати арочні форми. Клиновидний цегла може бути ребрової і торцевий (залежно від того, з якого боку закруглення).
Отже, розміри вогнетривкої цегли наступні:
Для прямого цегли
- Ш-5 230 мм x 114 мм x 65 мм
- Ш-8 250 мм x 124 мм x 65 мм
- Ш-9 300 мм x 150 мм x 65 мм
Для клиноподібної цегли
- Торцевій Ш-22 230 мм x 114 мм x 65/55 мм
- Торцевій Ш-23 230 мм x 114 мм x 65/45 мм
- Ребрової Ш-44 230 мм x 114 мм x 65/55 мм
- Ребрової Ш-45 230 мм x 114 мм x 65/45 мм
Розміри силікатної цегли такі ж, як і розміри керамічної цегли.
Слід зазначити, що за кордоном цегла може мати найбільш різноманітні розміри і вважається, що чим унікальніше розміри цегли, тим унікальніше сама споруда.
Дачні споруди з цегли
Як ми говорили раніше, цегла є дуже хорошим матеріалом для ландшафтного дизайну ділянки. Хоча на сьогоднішній день такі конкуренти як піноблок та газоблок починають витісняти цегла з ринку, все одно в найближчий час втрата лідерства йому не загрожує.
Питання «що можна побудувати з цегли на дачі? » не має сенсу, оскільки відповідь на нього «Все що завгодно». Найбільш вдалим варіантом споруди з цегли на дачі є:
- Літня кухня
- Альтанка
- Огорожа
- Контури клумб
- Підпірна стінка
- Літній душ
- Колони для зони-барбекю, навісу, собачого вольєра і т.д.
Це і все, що хотілося розповісти вам про цеглі, як матеріал для ландшафтного дизайну.
Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: як зробити піч-барбекю з цегли своїми руками!