Чим арка відрізняється від перголи?
Пергола, як і арка потрібні для того, що б доповнити ландшафтний дизайн ділянки за допомогою своєї вишуканої форми і витких рослин, якими прикрашають дані архітектурні форми.
Арка являє собою вузьку конструкцію П-образного небудь схожого виду, якою прийнято розділяти територію на зони, робити вхід в зону відпочинку або просто прикрашати садову доріжку.
Перголой називається конструкція, яку становить кілька арок, збудованих рівно один за одним. За допомогою пергол прийнято створювати зелений коридор або облаштовувати патіо на дачній ділянці.
Як ми бачимо, арка і пергола, це по суті одне і теж конструкція, яка може відрізнятися тільки своєю довжиною, чи правильно сказати глибиною.
Арка: купити або зробити своїми руками?
На сьогоднішній день ринок товарів для дизайну ділянки переповнений різними малими архітектурними формами, серед них можна знайти і безліч садових арок, виконаних у найрізноманітніших стилях і декоративному обрамленні. Так само виробники арок надає різний матеріал їх виконання, який буде залежати тільки від ваших уподобань і розміру гаманця.
Перевага покупних арок полягає в тому, що вони, як правило, являють собою збірну конструкцію, яку можна встановити за лічені години з використанням, що йде в комплекті, інструкції.
Так само придбана арка має гідність - її декорує завод-виробник, причому елементи декору виглядають розкішно.
Але все ж, якщо ви умілець на всі руки, не бажаєте зайвий раз витрачати гроші і просто отримуєте задоволення від того, що робите що-небудь своїми руками, то власноручне створення арки саме для вас, так як ви матимете наступні переваги:
- Якість матеріалу ви вибираєте самі
- Істотна економія грошей
- Можна оформити у найбільш зручному для саду стилі
- Розміри арки вибираєте самі
- Отримання дози задоволення від того, що арка буде зроблена своїми руками
Матеріал для створення арки
Найбільш популярними матеріалами для виготовлення арки вважається дерево, метал, пластик, цегла і бетон.
Дерев'яна арка є найбільш традиційною і поширеною. Перевага дерев'яної арки полягає в наступному:
- Легкість монтажу/демонтажу конструкції
- Дерево - екологічно чистий матеріал
- Простота догляду за аркою
- Дешевизна матеріалу
- Приємний естетичний вигляд, який підходить для найбільш поширених садових стилів
Недоліком дерев'яної арки є її відносно малий термін служби і не така висока стійкість конструкції, як у металевій і цегельною арки.
Все ж дерев'яна арка є найбільш вигідним будовою в категорії «ціна-якість», тому інструкцію по створенню своїми руками ми опишемо саме для дерев'яної арки.
Пластмасові арки є найбільш дешевим варіантом, перевага якого в розмаїтті кольорів і форм, а так само в невисокою ціною.
Встановлювати пластмасову арку на дачній ділянці для постійного елементу декору ми не рекомендуємо, тому її вигляд здешевлює загальну композицію садової ділянки, а стійкість конструкції залишає бажати кращого.
Цегляна арка є найбільш розкішною і елегантною. Її рекомендується створювати у великих садах, заставлених будівлями та малими архітектурними формами з цегли і каменю.
Стійкість і довговічність цегляної арки, не зрівняється з якою іншою, але побудови ціна дуже висока, тим більше що для цього потрібно володіти навичками кладки цегли.
Металева арка є так само непоганим варіантом. Вона виготовлена з тонких металевих прутиків, які роблять конструкцію стійкою і в той же час не важкою, що позитивно впливає на конкурентоспроможність даного виду арки. Так само метал хороший тим, що довговічний і якщо арка зроблена з застосуванням художнього кування, то вигляд садової ділянки стане ще привабливішим.
Єдиний вагомий недолік металевої арки це те, що за нею необхідно здійснювати ретельний догляд у вигляді обробки антикорозійними засобами та розтині фарбою, інакше прослужить така арка не довго.
Для створення металевої арки своїми руками потрібні навички володіння зварювальним апаратом і сам апарат, тому далеко не кожен дачник встановлює таку арку у себе на ділянці.
Де розмістити арку для саду?
Арку для саду найкраще розміщувати в місцях зони відпочинку, оскільки її основне призначення це не декоративна функція, а захист від жарких сонячних променів і поривів вітру.
Садова арка знайде своє місце в затишному містечку на задньому дворі, якщо її доповнити невеликий лавкою, яка послужить місцем для усамітнення.
Безліч західно-європейських дачників люблять встановлювати арку прям при вході у двір, додатково прикрасивши її дівочим виноградом або плетистої трояндою.
Слід враховувати одну особливість ландшафтного дизайну - арка повинна поєднуватися з іншими будівлями в саду, тому якщо ви встановлюєте арку поруч із житловим будинком, подбайте про її оформленні.
Дерев'яна арка для саду своїми руками
Для того що б зробити дерев'яну арку для саду своїми руками, вам знадобляться наступні матеріали та інструменти:
- 4 дерев'яні стійки діаметром 10 см (довжина 3 метра)
- 16-18 дерев'яних балок діаметром 7 см (довжина 0,5 метра)
- Безліч дерев'яних прутів діаметром 3 см
- Дріт
- Саморізи по дереву
- Стамеска
- Молоток
- Шуруповерт
- Інгредієнти цементного розчину (пісок, цемент, вода)
- Антисептичні засоби
Першим ділом всі дерев'яні елементи необхідно обробити антисептичними засобами, які захищають від гниття дерева, поразки комахами і вогнем.
Далі збирається конструкція дерев'яної арки:
2 дерев'яні стійки діаметром 10 см необхідно розкреслити наступним чином: 1 метр відокремити (вона увійде в грунт), а решта 2 метри розкреслити на 4 рівних відрізка. На місцях цих відрізків 10-сантиметрові бруски необхідно з'єднати 7-сантиметровими, як це показано на картинке.С залишилися 2 стійками зробити так само, як і з 2ма
Далі готові бічні частини арок додатково зміцнюють за допомогою 3-сантметровых прутів прибиваються хрест-накрест.Далее необхідно зробити поперечину арки. Для цього 7-сатиметровые балки прикріплюють до стійок з використанням врубки «вполдерева» і додатковим з'єднанням саморізами. Детальніше дивіться на картинці:
Як тільки поперечина буде створена і прикріплена до стійок, готову конструкцію арки встановлюємо в грунт. Для цього викопуємо 4 однакових ями, глибиною 80-100 см, встановлюємо в них арку і заливаємо цементним розчином. Рекомендується створити додаткові підпори для того, що б конструкція не перекосилася.
На цьому побудову дерев'яної арки своїми руками завершено. За бажанням можна прикрасити арку додатковими елементами декору і обов'язково, коли розчин застигне, посадіть біля арки в'юнкі рослини, які зроблять арку природно-зеленою.
Рекомендуємо ознайомиться зі статтею як зробити шпалери своїми руками!