Види шпалер
Існує безліч видів шпалер для рослин, основними вважаються:
- Шпалера для винограду
- Шпалера для огірків
- Шпалера для малини
- Шпалера для квітів
Всі вони мають схожу конструкцію, відмінність лише у висоті шпалери і матеріал виготовлення. Далі ми розглянемо принцип побудови перерахованих шпалер своїми руками, але спочатку надамо принцип побудови звичайної шпалери, яка годиться для будь-яких витких рослин.
Найпростіша шпалера для рослин з гілок
Для того, що б побудувати найпростішу шпалеру для рослин з гілок нам знадобляться такі матеріали та інструменти:
- Дерев'яна гілка, діаметром 1 см (близько 20 шт.)
- Мотузка
- Дріт
- Секатори
Принцип побудови досить простий:
- Розкладаємо готові гілки за розмірами
- Першу гілку встромляємо в грунт на 10-12 см
- Вставляємо поруч наступну гілку, але тільки під кутом 60 градусів до першої
- Пов'язуємо гілки в місці їх перетину дротом
- Повторюємо пункти 1-4 кілька разів, поки не вийде потрібна за розміром шпалера
- Як тільки конструкція буде готова, за допомогою секаторів обрізаємо виступаючі кінці гілок, що б вийшла прямокутна шпалера
Побудова найпростішої шпалери завершено, можна облаштовувати її кучерявими рослинами, які вам до душі. Як ви бачите багато часу дана споруда не забирає, матеріальні витрати теж мізерні, а ось ефективність ви побачите буквально через невеликий проміжок часу, коли рослина почне обвиватися навколо неї.
Побудова більш складною шпалери для витких рослин своїми руками
Що б спорудити більш міцну шпалеру, яка здатна витримати достатню кількість витких рослин, необхідно витратити трохи більше часу і будматеріалів.
З матеріалів та інструментів нам знадобляться:
- Застругані дерев'яні бруси 30*3 мм
- Фрагмент держака від лопати або круглий щільний брус
- Саморізи по дереву
- Насичуючі розчин антисептика
- Дюбеля, діаметром 8-10 мм
- Вологостійкий клей для роботи з деревом
- Стамеска для обробки дерева
- Ножівка
- Шуруповерт або фігурна викрутка
- Електрична дриль
- Фарба і пензлик
Інструкція по створенню шпалери:
- Виготовляємо прямокутний каркас шпалери. Для цього підбираємо два горизонтальні і два вертикальні планки, довжиною 1,8 і 2,2 метра (можна використовувати дерев'яні бруси).
- Нарізаємо поперечні перекладини для шпалери, довжиною 35 див. Готова ширина решітки становитиме 42 див.
- Розмічаємо за допомогою надрізу підібрані бруски для того, що б вставити поперечні перекладини. Крок між надрізами повинна бути 35 см
- Надрізані частини брусів знімаємо стамескою
- Поперечини з'єднуємо з дерев'яними брусками за допомогою вологостійкого клею. За бажанням місце склеювання можна також зафіксувати саморізами.
- За допомогою гвинтів скріплюємо вертикальну і горизонтальну частину решітки
- Розмічаємо стіну для кріплення до неї готової конструкції шпалери
- Дрилем просвердлюємо отвір у стіні для дюбелів
- Вставляємо між стіною і шпалерою циліндри (рекомендується вибирати розпиляний уламок держака лопати, діаметром 30мм)
- Просочуємо ґрати антисептичним засобом і за бажанням фарбуємо
- Готову шпалеру прикріплюємо до стіни
Ця шпалера виготовляється не так вже й довго, головне заздалегідь підготувати всі необхідні елементи конструкції. Вона підійде для будь-якого декоративного виткої рослини і навіть винограду.
Шпалера для винограду своїми руками
Для того, що б виготовити і встановити шпалери для винограду на грядці, необхідно використовувати дещо іншу конструкцію шпалери.
Коли виноградник ще молодий дозволяється створювати для нього опору у вигляді кілочків, вкопаних в землю, але після 2-3 років зростання необхідно споруджувати більш потужну конструкцію, таку як шпалеру з рядами дроту.
Інструкція з побудови шпалери для винограду:
Для початку варто розібратися з опорами шпалери. Для цього використовують металеві стовпи, діаметром 10-12 см, які вкопують на глибину близько 60 см. Висота стовпів від поверхні повинна становити не менше 2 метрів, відстань між стовпами прийнято робити не менше 3 метрів. Між основними опорами можна так само встановлювати додаткові стовпи, меншого діаметру (6-8 см). Довжина шпалерного ряду може бути який завгодно, а ось розташування рекомендується вибирати в напрямку південь-північ.
Так само можна вибирати замість металевих стовпів, дерев'яні. Що стосується сортів деревини, найкраще зупинятися на виборі особливо твердих: каштані, шовковиці, акації, тому що м'які сорти дерева (береза, туя, вільха) не годяться. Вологі молоді стовпи так само не підійдуть, тому необхідно використовувати сухі і як можна щільніше.
Для того, що б опори простояли не один сезон, їх необхідно очистити від кори, просмолити і обернути руберойдом або хоча б обробити соляркою або моторним маслом.
Тепер переходимо до дроту. Рекомендується вибирати оцинкований дріт, тому що вона більш довговічна і привабливіше виглядає. Всього необхідно протягнути як мінімум 3 ряди дроту: перший на відстані 40-45 см від землі, решта вище попередньої на таку ж відстань. Якщо опора металева, для того що б прикріпити до неї дріт необхідно завчасно зробити отвори в стовпах, а от якщо опора дерев'яна, досить прикріпити дріт за допомогою скоб.
Ось власне і всі нюанси побудови шпалери з винограду. Дотримуйтесь цих порад інструкції, і тоді шпалера прослужить вам не один рік!
Шпалера для огірків своїми руками
Огірки є невід'ємним атрибутом городу. Для правильного догляду за даними овочами необхідно спорудити шпалеру для огірків, яка помітно полегшить роботу в городі.
Конструкція шпалери для огірків дуже проста і різноманітна. Розглянемо варіант з автомобільною шиною:
Знаходимо відповідну шину з-під трактора або вантажівки, відрізаємо одну сторону шини і кладемо її на те місце, де планується посадка огірків. Далі вставляємо в шину два металевих прута, дугою випуклою вверх (хрест-навхрест). Всередині кола засипаємо землю і накриваємо все простір над шиною розрізаним мішком, краї якого підверніть під колеса.
Створюємо в мішку отвори, висаджуємо в них розсаду огірків і накриваємо все поліетиленовою плівкою, краї якої придавлюємо камінням. Під час розпушування землі і поливу огірків плівку можна підняти, але після цього обов'язково заново накрити, що б захистити рослину від холоду і поганих погодних умов.
Коли огірки виростуть, плівку і мішок необхідно прибрати і в центр кола встановити стовп із закріпленим горизонтально велосипедним колесом, до якого протягнути від підстави дріт або шпагат (з них рослина буде плестися вгору). Ось власне і все, конструкція шпалери для огірків, виготовлена своїми руками готова!
Так само непоганим варіантів шпалери для огірків є вбитий стовпчик, до якого від його верхівки до грунту простягається дріт (вийде вид куреня).
Описана вище конструкція шпалери для винограду так само підійде, тільки висоту стовпів рекомендується зменшити.
Оригінально оформлена шпалера на фото прикладах
Що б надихнути вас на створення шпалери для витких рослин, пропонуємо до перегляду фото шпалер, які були оформлені з креативом:
Рекомендуємо ознайомиться зі статтею як зробити навіс для автомобіля своїми руками!