Матеріал для виготовлення паркану-частоколу
Головним і, мабуть, єдиним матеріалом для виготовлення частоколу, є циліндрично дерев'яні колоди однакового діаметру. Тому на сьогоднішній день немає необхідності оборонятися від ворожих нападів загарбників земель, зведення потужного частоколу не доцільно. Рекомендується вибирати колоди невеликого діаметра (10-15 см).
Що стосується висоти частоколу, її необхідно вибирати виходячи з призначення огородження. Якщо господарі бажають виставити садовий ділянку на показ, демонструючи всю красу присадибної території, досить звести огорожу висотою до 50 см. Якщо існує потреба у зведенні високого, непереборного огорожі, висота частоколу повинна становити не менше 2 метрів.
Необхідно враховувати, що довжина колод і висота забору це різні параметри, тому колоди вкопуються в землю на 1/3 своєї довжини для забезпечення стійкості. Отже, при виборі колод довжиною до 2,4 метра, висота огорожі складе близько 1,6 м.
Одна з головних особливостей паркану-частоколу полягає у формі його верхівок - вони повинні обов'язково бути загостреними. Класичний варіант являє собою колоди з верхівками, заточеними під кутом 30-40 градусів. При правильній заточуванні колод вони повинні нагадувати вид олівця. Для того, що б ув'язнити верхівку використовують невеликий, але гостра сокира.
Як захистити паркан частокіл?
Так як 1/3 довжини колоди буде перебувати в землі, процес гниття деревини неминучий, тому її необхідно завчасно захистити. Ще в давнину було придумано обугливать нижню частину колод, що б запобігти їх гниттю (чорна кірка в результаті захисних заходів повинна бути приблизно 15 мм). Слід зауважити, що обугливать необхідно не тільки самий низ колоди, але та частина, яка буде знаходитися на поверхні (20-25 см над землею).
На сьогоднішній день винайдено більш простий метод захисту деревини - перед установкою в землю опустити нижню частину колоди в гарячий бітум. Даний захід не тільки захистить частокіл від гниття, але і запобіжить пошкодження комахами.
Якщо огорожу частокіл не захистити одним з даних способів, термін його служби складе максимум 3 роки, після чого конструкція втратить стійкість і впаде!
Інструкція по створенню паркану-частоколу
Існує 2 популярних способу створення паркану-частоколу: традиційний і сучасний. Розглянемо кожен з них.
Спосіб №1
Сучасний спосіб створення частоколу полягає в наступному:
1. Намічається лінія майбутньої огорожі
2. Виривається траншея певної глибини (виходячи з довжини колод)
3. Дно засипається шаром щебеню. Якщо грунт піщаний, шар щебеню повинен складати 15 см, якщо грунт глинистий - не менше 30 див.
4. На шар щебеню встановлюються колоди. Обов'язкова вимога під час установки: не повинно бути зазорів між кілками, вони повинні щільно прилягати один до одного.
5. Траншея засипається землею і ретельно утрамбовується. Під час трамбування рекомендується поливати грунт водою, що б ефект був більше.
6. Для того, що б стійкість огорожі була ще вище, з внутрішньої сторони паркану-частоколу до колодах приколюються горизонтальні поперечини (одна в 20 см від землі, друга на 20 см нижче верху).
Конструкція огородження готова. Насолоджуємося видів сільського паркану-частоколу!
Спосіб №2
Традиційний спосіб значно відрізняється від наданого раніше сучасного способу. Етапи побудови наступні:
1. Нижній кінець колод загострюють і встромляють у лунку, після чого дістають колоду назад і отвір заливають водою
2. Вищевказане дію повторюють до тих пір, поки кількість повністю не зміцниться в грунті.
3. Колоди угвинчують у грунт на потрібну глибину (можна так само використовувати удари важким молотком зверху, але робити це потрібно акуратно, що б не пошкодити кількість). Щоб уберегтися від непотрібних тріщин і сколів при ударі, рекомендується одягати наверх колів пластикові ковпачки.
4. Ну і, врешті-решт, приступаємо до декоративної обробки частоколу. Що б надати йому природний, соковитий колір необхідно використовувати прозорий лак і морилку для деревини. У підсумку виходить медово-жовтий або шоколадно-коричневий відтінок частоколу, в залежності від концентрації морилки.
Частокіл в ролі огорожі для доріжок і клумб
Декоративне оформлення ділянки за допомогою частоколу можна використовувати не тільки для зведення огорожі, але і для клумб і садових доріжок. Даний процес не займе багато часу, зате принесе море задоволення і додасть садовому ділянці унікальний гармонійний вигляд, тим більше що матеріальні витрати для цього не потрібні, тому що використовуються підручні засоби - гілки.
Що б створити огорожу з частоколу нам потрібні такі матеріали та інструменти, як:
• Товсті гілки або тонкі стовбури дерев, діаметром не більше 5 см
• Поліетиленова плівка
• Червона глина
• Оліфа
• Бетон
• Пила
Інструкція по створенню огорожі-частоколу:
1. Нарізаємо гілки і стовбури невеликими рівними пеньками. Досить залишати в довжину 20-25 см.
2. Видаляємо кору з пеньків, тому під неї можуть перебувати шкідники та їх личинки
3. Доводимо оліфу до кипіння і обробляємо нею пеньки. Даний процес здійснює захист деревини від шкоди комах і гниття.
4. Чекаємо, поки пеньки висохнуть
5. На місці бедующей клумби робимо канавку глибиною 10-15 см
6. Що б здійснити гідроізоляцію, канавку засипають глиною або обкладають плівкою
7. Встановлюємо пеньки в канавку (щільно один до одного), бетонуємо і чекаємо, поки застигне.
8. В середину укладається плівка, що вкриває пеньки знизу доверху (з вигляду виходить поліетиленова чаша).
9. В плівку засипається земля, виступаючі краї обрізаються або підвертаються
10. Верхівка частоколу може бути як тупий, так і загостреною, в даному огорожі обидва варіанти виглядають чудово
Так само як і клумбу можна оформити дитячу площадку для ігор або садову доріжку. Дерев'яні колоди гармонійно виглядають в комбінації з плиткою, цеглою та природним каменем.
Рекомендуємо прочитати статтю як зробити паркан з профнастилу своїми руками!