- Стаття
- Відео
Призначення садового містка
Ще давніх часів, в країнах Сходу, місток ніс не тільки функціональне призначення, як переправа, але і декоративну і навіть духовну функцію. Японці впевнені в тому, що садовий місток є посередником між нашим світом і космосом, і що всі проблеми, які виникають у людини на життєвому шляху, необхідно вирішувати і обдумувати стоячи на містку.
Якщо ви маєте на своїй дачній ділянці невеликий ставок, природний водойму або струмок, який розташований по середині садової ділянки, то зведення містка стане єдиним рішенням для того, що б можна було переправлятися на іншу частину берега, в цьому і закладена функціональна частина садового містка.
На сьогоднішній день, фахівці в області ландшафтного дизайну почали активно використовувати місток в якості незвичайного елементу декору садової ділянки. Більш того, що б присутність містка на дачі не викликало питань, дизайнери спеціально створюють вузькі, довгі водні перешкоди у вигляді штучних водойм, через які і зводять садові містки.
Крім водойм, садові містки можуть переправляти і через більш декоративні елементи, такі як сухий струмок або невеликий яр.
Матеріал для створення садового містка
Найбільш поширеним, естетично привабливим і недорогим матеріалом для зведення садового містка своїми руками є дерево. Крім вищевказаних переваг, деревина має такі плюси:
- Екологічно чистий матеріал
- Щодо тривала довговічність, якщо завчасно обробити захисними антисептичними засобами
- Легкість монтажу/демонтажу
- Легка вага конструкції (для містка це грає важливу роль)
- Деревина вписується практично в будь-садовий стиль, особливо в пейзажний і кантрі
Саме за такої кількості плюсів і практично не одного мінуса ми в своїй інструкції так само буде розповідати про те, як зробити дерев'яний садовий місток своїми руками!
Крім дерева, садовий місток часто виготовляють з металу, природного каменю і бетону. Ці будматеріали краще деревини лише тому, що мають більш тривалий термін служби.
Металевий садовий місток, зроблений із застосуванням фігурної кування, відмінно прикрасить присадибну територію і зробить зовнішній вигляд містка більш розкішним.
Якщо використовувати бетон і природний камінь для виготовлення садового містка, то ви не тільки втратите значної кількості матеріальних засобів, але і пропустіть шанс зробити цю архітектурну форму своїми руками, тому знадобиться допомога фахівців. Значним недоліком такого містка є його вага, з-за якого доведеться дуже серйозно підійти до питання зміцнення ґрунту, на яку буде спиратися місток, інакше вона почне повзти і конструкція зможе завалитися.
Перевага містка з бетону і природного каменя в його старовинному багатому вигляді, яким можна чудово доповнити античний садовий стиль.
Досвідчені садівники та майстри рукоділля рекомендують здійснювати комбінацію стилів, що «вб'є двох зайців одним пострілом». Приміром, якщо зробити підстава містка із залізобетону, місток буде міцним і стійким, а перила виготовити з дерева, тоді вигляд споруди стане більш привабливим. З таким же успіхом використовують більш популярну комбінацію метал-дерево.
Де розмістити садовий місток?
Так як садовий місток є незвичайною архітектурною формою, якою можна доповнити сад, рекомендується розміщувати його в такому незвичайному місці. Якщо він виконує виключно декоративну функцію, встановіть його на задньому дворі, зробивши невеличкий сюрприз для відвідувачів саду.
На передньому плані так само можна розмістити садовий місток, якщо використовувати декор присадибної території у вигляді сухого струмка, доповненого кам'яним садом і миксбордером.
Функціональний садовий місток необхідно розміщувати в місці, де він буде найбільш затребуваним, відсторонивши декоративну функцію трохи на задній план.
Дуже вдалим рішенням буде встановлювати садовий місток поруч із зоною відпочинку, що б після прогулянки, завершеною містком, можна було відпочити за чашкою чаю в альтанці або зону барбекю.
Не рекомендується поєднувати берега круглого водойми містком, це буде виглядати безглуздо і тільки погіршить загальну композицію саду. Пам'ятайте, найбільш вдале розташування місток - це з'єднання берегів вузького ставка або водойми.
Якщо ви створюєте штучний ставок, зробіть посередині ставу невеликий острівець, на який і буде переправляти садовий місток.
Дуже безглуздо буде виглядати розміщення великого садового містка під маленьким деревцем, і навпаки.
Найбільш привабливо буде виглядати злегка вигнутий садовий місток, поблизу якого акуратно розсаджені низькорослі багаторічники та декоративні чагарники.
Що потрібно враховувати, створюючи місток своїми руками?
При створенні садового містка своїми руками необхідно в першу чергу подбає про заходи безпеки.
Так як висота містка буде перевищувати рівень грунту, обов'язково зробіть перила, висотою, зручній для людини середнього зросту. Перила необхідно міцно закріплювати, що б вони були стійкими.
Ще одна вимога - гарне освітлення містка, тому прогулянки будуть здійснюватися переважно у вечірній час. Рекомендується вмонтувати підсвічування в дерев'яний настил містка або встановити ліхтарики по контуру садової доріжки і самого містка. Непоганим варіантом для дачі буде встановлення над містком ліхтаря на стовпі або декоративних сонячних світильників.
Ну і останнє з найважливіших заходів безпеки, які потрібно враховувати, створюючи місток своїми руками - настил містка повинен бути виготовлений з нековзних матеріалів, тому під час дощу можна отримати небезпечні травми, переходячи через дану споруду. Для того, що б зробити настил менш слизьким рекомендується вмонтувати в нього гумові вставки або робити насічки вручну, у вигляді виступів.
Як зробити дерев'яний місток своїми руками?
Створення садового містка своїми руками не представляє нічого складного, а сам процес займає не більше 1 дня, це ми підтвердимо даними відео-уроком:
Насамперед необхідно підготувати місце для садового містка. Для цього берега зміцнюють за допомогою утрамбованого щебеню або кругляків. На підготовлені схили необхідно паралельно укласти два міцних дерев'яних бруска, відстань між брусками визначить майбутню ширину містка. В тих точках, де дерев'яні бруски будуть прилягати до грунту, необхідно здійснити гідроізоляцію. Мінімальна гідроізоляція - обробка деревини антисептичними захисними засобами, обгортання руберойдом або обмазування розплавленим бітумом.
Після того, як бруски будуть оброблені і укладені, переходимо до їх закріплення, для цього в присечку до брусків забиваються металеві кілочки і зверху на опори закріплюються пролітні бруски (їх довжина дорівнює довжині мосту). Пролітні бруски необхідно зафіксувати за допомогою металевих скоб.
Далі переходимо до створення настилу. Для цього в поперек поздовжніх брусків прибиваються дошки, товщиною не менше 3 див. Зверху на дошки кріпляться притискні бруски. Не забуваємо про заходи безпеки і відразу ж при створенні настилу дбаємо про гасінні його слизькості.
Після того як настил буде створено залишається тільки змайструвати перила і провести освітлення містка. Найбільш простий варіант поруччя - це закріпити вертикально бруски (довжиною в 1 метр), на відстані 30-40 см один від одного вздовж довгих сторін містка. На ці бруски зверху закріпити ще одні бруски, тільки вже горизонтально - це і будуть перила. Пам'ятайте про те, що поручні повинні бути міцними і стійкими, тому не шкодуйте саморізів для їх фіксації.
Після того, як конструкція містка буде виготовлена, залишається тільки прикрасити його за смаком і облагородити садовими ліхтариками.
Як ви бачите, створення садового містка своїми руками не представляє ніяких особливих складнощів і навичок в будівництві. Все що потрібно - це цілеспрямованість, трохи часу і фантазії!
Рекомендуємо ознайомиться зі статтею як зробити садові гойдалки своїми руками!