Підпірна стінка на ділянці своїми руками: нюанси розрахунку і побудови зміцнює конструкції.

Якщо ви власник дачної ділянки на горбистій місцевості або схилі, без зміцнення грунту вам не обійтися, тому що дана місцевість характеризується потягом і обваленням грунту. Для того що б укріплювальні конструкції не тільки виконували свою основну функцію, але і мали додаткову користь, їх можна використовувати в якості декоративних елементів садової ділянки. Про те, як зробити підпірну стінку своїми руками, а також який матеріал краще вибирати ми зараз і поговоримо.
 • Стаття
 • Відео

Матеріали для виготовлення підпірних стінок своїми руками

Подпорная стенка своим руками

Підпірна стінка своїми руками

Перед тим як приступати до вибору матеріалу для підпірної стінки необхідно визначитися з її призначенням. Як вже говорилося раніше, підпірна стінка може бути як декоративним елементом садового ділянки, так і укрепительным спорудою, без якого на території неможливо буде щось побудувати.

У разі якщо підпірна стінка на ділянці буде служити прикрасою, то матеріал для її виготовлення може бути дерево, габіони або цегла.

Габіони являють собою металеві сітчасті контейнери, заповнені валунами та галькою. Їх перевага полягає в оригінальності, незвичайному зовнішньому вигляді і екологічності матеріалу.

Подпорная стенка из габионов

Підпірна стінка з габіонів

Перевага дерев'яних підпірних стінок так само в привабливому зовнішньому вигляді. Але існуюча проблема деревини - гниття і слабкий імунітет до шкоди комах, змушує вибирати все ж інший матеріал для підпірної стінки, тим більше що стійкість дерев'яної не настільки велика, а це значить, що круті схили вона не витримає. Для того що б продовжити термін експлуатації дерев'яних підпірної стінки слід обробляти матеріал антисептичними засобами, а так само захищає нижню частину або обмазувати гарячим бітумом.

Подпорная стенка из дерева своими руками

Підпірна стінка з дерева своїми руками

Що стосується підпірної стінки з цеглини, вона є досить привабливою, більш стійкою і швидко монтованою. Основна чого необхідно дотримуватися при побудові опорної стінки з цеглини - правильно дотримувати співвідношення товщини до довжини, яке повинно дотримуватися в межах 1:3.

Якщо ж опорна стінка буде утримувати крутий схил або місцевість, схильну до вібрацій (наприклад, поруч із залізницею, необхідно використовувати для побудови такі матеріали, як бетон і природний камінь.

У випадку якщо ви зібралися будувати бетонну стінку висотою більше 30 см, необхідно заздалегідь звести фундамент. Виходячи з особливостей складають ґрунт порід, слід правильно підібрати товщину і глибину конструкції, інакше підпірна стінка не виконає своє пряме призначення.

Якщо висота підпірної стінки не перевищить позначку 30 см, зведення фундаменту не потрібно, однак все одно доведеться саму стінку трохи поглибити в грунт. Для того щоб виключити спучування грунту взимку, обов'язково слід зробити подушку з піску і гравію.

Ну і найбільш довговічним і естетично привабливим матеріалом для створення підпірної стінки своїми руками є природний камінь. Найбільш поширеним природним каменем вважається сієніт, граніт і базальт. Можна так само зробити підпірну стінку з піщанику чи вапняку, однак вони легко вбирають вологу і обростають мохом, в результаті чого композиція знаходить старовинний вигляд, який до душі багатьом дачникам.

Подпорная стенка из природного камня своими руками

Підпірна стінка з природного каменю своїми руками

Влаштування підпірної стінки

Для того що б звести підпірну стінку своїми руками необхідно для початку розрахувати її розміри, а потім вже переходити до будівельних робіт.

Нюанси розрахунку конструкції підпірної стінки

Для того, що б підпірна стінка прослужила вам не десяток років, необхідно правильно розрахувати всі сили, що діють на неї і, виходячи з цього, вибрати матеріал і особливості конструкції стінки.

Діючі на стінку сили наступні:

 • Власна вага конструкції
 • Додатковий вага елементів декору, які можуть бути встановлені на ній
 • Тиск ґрунту, яку утримує стіна
 • Сил зчеплення та тертя з грунтом

Так само існують додаткові явища, які впливають на конструкцію, а саме:

 • Спучування грунту в зимовий час
 • Вібрація (якщо ділянка знаходиться поблизу залізниці)
 • Вплив вітру (якщо конструкція має висоту понад 2 м)
 • Сейсмічні явища (особливості регіону)
 • Підмивання дощової води

При розрахунку конструкції опорної стінки слід враховувати навантаження на наступні її елементи:

 • Фундамент
 • Опорна стінка
 • Водовідведення

Для того, що б захистити конструкцію від передчасного обвалення слід використовувати такі рекомендації:

 • Для того, що б підставу стінки не подмывалось, обов'язково створюють дренаж
 • Зробивши задню стінку трохи шорсткою, ви забезпечите ще більше зчеплення з грунтом
 • Задню грань стінки необхідно робити під невеликим ухилом до утримуваної ґрунті
 • Що б зменшити тиск на опорну стінку, в грунт закладають великі пустотілі елементи, що мають маленьку вагу
 • Для зменшення шансу перекидання стінки на лицьовій стороні слід зробити маленький виступ - консоль

Як зробити підпірну стінку?

Для того що б зробити підпірну стінку правильно, крім того, що потрібно правильно розрахувати її конструкцію, так само слід дотримуватися інструкції, яку ми вам надаємо:

Насамперед створюємо креслення майбутньої стінки, за яким ви зможете розрахувати необхідну кількість будматеріалів. У тому випадку, якщо матеріал виготовлення підпірної стінки бетон, обов'язково вкажіть на кресленні схему армування стінки.

Далі потрібно розмітити територію майбутньої стінки, після чого приступаємо до риття траншеї, розміри якої так само необхідно розрахувати. Приміром, для того що б зробити стійку підпірну стінку з природного каменю (висота стінки 1 метр), потрібно вирити траншею, шириною не менше 40 див.

Після того як траншея буде викопана, обов'язково засипаємо в неї подушку з щебеню, яка забезпечить дренаж води. На щебінь необхідно висипати ще 10 см піску і ретельно утрамбувати його, підливаючи трохи води. Готова подушка повинна бути рівномірною по всій довжині і мати невеликий ухил у бік схилу.

Для того, що б стінка була рівною (а це одна з основних умов влаштування підпірної стінки), потрібно використовувати шнур, натягнутий вздовж траншеї.

Саму стінку необхідно укладати на невеликій відстані від схилу, яке в подальшому засипається грунтом з гравієм і щебенем (для підвищення стійкості). Можна використовувати як укладку на рідкому розчині, так і суху укладання (якщо використовується природний камінь), головне наприкінці замазати стики землею і висадити в них мох (для прикраси).

Наочний приклад відео покаже вам, наскільки просто будується підпірна стінка і хоча відео англійською, думаю, вам все буде зрозуміло, тому що нічого складного і незвичайного ви не побачите!
YouTube Трейлер

Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею про те, як зробити паркан з профнастилу своїми руками!

Відео урок створення підпірної стінки своїми руками

YouTube Трейлер Сподобалося?Так не полінуйтеся зробити таку споруду самі!

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!