Римська лазня терма
Існує багато суперечностей того, який народ першим винайшов баню. Багато істориків вважають, що засновниками банної справи є римляни і їх знаменита лазня терма.
Римська лазня терма являла собою величезну банне приміщення з кількома кімнатами, у кожній з яких різна температура і вологість. Римляни представили лазню місцем громадських зборів для купання, тут народ спілкувався, відпочивав і приємно проводив час.
Обігрів римської лазні терма трохи незвичайний. Так звана піч знаходилася в підвальному приміщенні і обігрівала підлогу і всі кімнати. У самій жаркій кімнаті температура досягала 85проЗ, тому неможливо було ходити по підлозі босими, бо підлога була перегородкою між топкою і самою лазнею. Додатково лазня обігрівалася з допомогою гарячого диму, який проходив через спеціальні димохідні отвори в стінах.
Римська лазня терма складається з декількох приміщень:
Перше приміщення - роздягальня, яка називається аподітеріум. Тут не було високої температури, звичайна кімнатна температура.
Друге приміщення називається тепідаріум. Температура в тепидариуме становила близько 40оС, чого достатньо для плавного розігрівання тіла перед більш високими температурами. У тепедариуме передбачався басейн з теплою водою для плавання.
Як тільки тіло досить розігріється, необхідно було перейти в наступну, третю кімнату - каллідаріум. Тут температура становила приблизно 70оС, чого достатньо для відпочинку в лазні. Каллідаріум так само мав басейн, але вода в ньому на порядок тепліше.
Ну і остання, найбільш спекотна кімната - лаконіум. Температура в лакониуме досягала максимальних 85проЗ, далеко не всі відпочиваючі переходили в цю кімнату. Ті, хто все-таки парилися в лакониуме, повинні були знаходитися в приміщенні не більше 10 хвилин, з-за високої навантаження на організм.
Незважаючи на те, що в римській лазні терме передбачалися басейни, купання відбувалося наступним чином: відпочиваючі обтирались маслами, після чого змивали з себе брудне масло водою.
Слід зазначити, що римська лазня терма була оброблена виключно мармуром, який рівномірно розподіляв тепло по всьому приміщенню.
На сьогоднішній день традиції римської лазні терма не збереглися, повністю змінена площа приміщення, декоративна обробка, а так само спосіб обігріву лазні.
Фінська сауна
Фіни шалено люблять відпочити в сауні. Кажуть, що у кожного третього корінного фіна в будинку є власна компактна сауна, розрахована на 2-3 людини.
Багато сучасні банщики діляться на любителів традиційної російської лазні і фінської сауни. І той, і той варіант є популярним, відмінність тільки в температурі і вологості в парильні. Фінська сауна передбачає нагрів парилки до 100-120проС при вологості не більше 20%. Про правила користування і особливості фінської сауни ви можете почитати в даній статті.
Фінські настільки популярні, що існують заводські квартирні моделі невеликій площі.
Обробка фінських саун буває різною. В основному кімнату відпочинку і парилку обшивають вагонкою, а мийне відділення і передбанник обкладають керамічною плиткою.
Традиційна російська лазня
Про традиційної російської лазні немає сенсу розмовляти, все і так з нею знайомі. В російській парильні температура становить не більше 70-80про, тому що вологість у парильні набагато більше (близько 60%).
Традиційними аксесуарами російської лазні є віники, якими роблять масаж при відпочинку.
На сьогоднішній день існують навіть похідні російські лазні з піччю-кам'янкою. Даний варіант підходить для справжніх цінителів лазні.
Традиційна російська лазня, власне, як і фінська сауна складається з кімнати відпочинку, передбанника, мийного відділення та самої парилки.
Ще однією відмінністю російської лазні від сауни є ємність для купання. У лазні це невелика купіль, а ось фіни віддають перевагу поплавати в басейні.
Слід зазначити, що конструкція російської лазні може бути виконана «по білому» і « по-чорному». Всім нам звичний перший варіант, коли лазня має димохід, але професійні банщики хоча б раз у житті отведывали лазні «по-чорному». Даний вид лазні являє собою установку печі в парильні, причому при горінні весь дим залишається в приміщенні. Неможливо словами передати насолоду від правильного відпочинку в лазні «по-чорному», але в той же час підготувати таку лазню зможе далеко не кожен банщик, так і конструкцію такій лазні рідко де зустрінеш.
Внутрішня обробка парилки в російській лазні представлена дошкою вагонкою або зрубом.
Російська лазня Маслова
Найбільш молодим винаходом для відпочинку при високій температурі є російська лазня Маслова (РБМ). Даний винахід стає дуже популярним, незважаючи на різні відгуки справжніх цінителів лазні.
Російська лазня Маслова являє собою парилку в стилі хай-тек, яка одночасно поєднує властивості турецької лазні Хамам, російської лазні, римської терми та фінської сауни. Завдяки цьому відпочиваючий може вибрати індивідуальний температурний режим і вологість. Розробники стверджують, що РБМ підходить не тільки для здорових дорослих людей, але і для людей похилого віку, вагітних жінок і дітей. Вся справа в тому, що в парильні РБМ встановлено безліч датчиків в різних зонах, що дозволяє максимально точно контролювати температурний режим.
Замість полиць, які використовуються в традиційній російській лазні, РБМ використовує в парильні спеціальні крісла, в яких зручно відпочивати.
Декоративна обробка РБМ представлена у вигляді облицювання парилки керамічною плиткою. До плитці пред'являється особливо важлива вимога - матеріал повинен бути без хімічних домішок.
Так само слід зазначити, що оптимальний температурний режим в РБМ становить 50-60проС при вологості близько 30%. Незважаючи на це можна самостійно встановити температуру до 100оС, власне, як і вологість в межах 70-100%.
Ну і останній позитивний фактор російської лазні Маслова, про що вам варто знати, це те, що лазня сверхэкономична і опалюється на електричній печі. На сьогоднішній день РБМ під ключ обійдеться вам не менше 12 тис. доларів при середній площі приміщення і всіх необхідних функціональних режимах.
Грецька лазня - лаконикум
Часто банщики порівнюють грецьку лазню лаконикум з римською лазнею термою. Це пов'язано з тим, що обидві лазні набирали свою популярність приблизно в один і той же час, причому конструктивні особливості та декоративне оздоблення бань так само була схожою.
Грецька лазня лаконикум являла собою громадське місце, де збиралося багато людей для одночасного купання. Приміщення лаконикума було круглим, тому греки вважали, що при даній формі розподіл тепла буде найбільш рівномірним.
Обробка приміщення грецької лазні була виконана за допомогою мармуру або керамічної плитки.
Обігрів лазні здійснювався за допомогою печі, розташованої по центру лаконикума. Дим піднімався до верху і виходив через спеціальну кришку, розташовану в стелі.
У грецькій бані передбачалися басейни для плавання.
Процес відпочинку у грецькій бані мав наступний вигляд: грек розігрівався, обтирався маслом, після чого соскребал з себе весь бруд скребком (йому могли допомагати). Далі, поки тіло розігріте, необхідно було вилити на себе холодну воду, після чого піти плавати в басейн з теплою водою. Це зміцнювало організм і не шкодило здоров'ю, тому перепадів тиску при відпочинку в грецькій лазні практично не відбувалося.
Грецькі лазні лаконикумы існують і сьогодні в банних центрах. Оптимальна температура відпочинку в лаконикуме становить 70проС при вологості 20%.
Японська лазня
Навряд чи ви здивуєтеся тому, що японська лазня повністю відрізняється від всіх перерахованих вище лазень. З давніх часів традиції європейських країн повністю відрізнялися від традицій країн сходу. Японська лазня приклад цього, зараз ви в цьому переконаєтеся.
Процес відпочинку в японській лазні складається з чотирьох етапів, а сама лазня ділиться на два різновиди.
Спочатку поговоримо про види японської лазні: фурако і офуро.
Японська лазня фурако являє відпочинок в купелі, температура води у якому становить 50 проС. Раніше за своїм релігійним переконанням японці не могли користуватися милом, тому що воно виготовлялося з жиру убитих тварин. Тому для того, що б очистити тіло від бруду вони використовували більш високу температуру води. Спочатку відвідувач лазні повинен був прийняти душ і змити з себе весь бруд, після чого перейти до відпочинку в купелі. Купіль передбачала спеціальну лаву по всьому своєму периметру. Виготовляли купіль з довговічних порід деревини модрини, дуба і кедра. Підігрів купелі здійснювався за допомогою печі, яку встановлювали прямо під бочкою.
Японська баня офуро не має нічого схожого з лазнею фурако. На відміну від круглої купелі тут застосовується прямокутні ящики, наповнені тирсою і дрібною галькою. Японська баня офуро - суха лазня. Для відпочинку в ній необхідно лягти на камені або тирсу, які прогрівають тіло рівномірним сухим теплом (близько 45проЗ).
Отже, відпочинок в японській лазні здійснюється за наступним принципом:
- Відпочиваючий змиває з себе весь бруд в душі
- Після цього відпочиваючий занурюється в фурако, температура в купелі становить 35оС
- Далі з бочки з температурою 35оС необхідно зануритися в сусідню бочку, температура води у якому становить 45проС. В цій бочці присутні ефірні масла, що сприяють більш насиченому розслабленню.
- З лазні фурако відпочиваючий переходить в лазні офуро, де він лягати на розігріті кедрові тирса
- Після тирси відпочиваючий приймає процедури в останньому ящику з прогрітій галькою.
Як ви бачите, відпочинок в японській лазні трохи незвичний, але в той же час дозволяє зміцнити серцево-судинну систему, а так само знімає болю в суглобах.
Турецька лазня Хамам
Ну і остання, не менш популярна лазня народів світу - турецька лазня Хамам. Безліч банних центрів пропонують послуги відпочинку в даному виді лазні.
Турецька лазня Хамам так само бере свої коріння від грецької і римської лазні, але все ж має свої індивідуальні конструктивні та функціональні особливості.
Турецька лазня Хамам складається з головного залу (його ще називають Гебек), роздягальні (Джамекян) і кількох парних приміщень (Сикалик).
Особливість турецької лазні Хамам є невисока температура в парильні (близько 45оС) і висока вологість. Для того що б відпочиваючий підібрав для себе оптимальні умови відпочинку в лазні Хамам передбачено кілька парних приміщень, в кожному з яких індивідуальна вологість.
Сам процес відпочинку в лазні Хамам передбачає розігрів в парилці і подальші процедури масажу в головному залі.
Декоративна обробка турецької лазні Хамам здійснюється мармуром або керамічною плиткою.
Існують наступні вимоги до будівництва лазні Хамам:
- Стеля повинен бути сконструйований у вигляді купола, що б конденсат міг стікати по стінах в водостічні отвори
- Лежаки повинні бути виготовлені з каменю і додатково обігріватися, так само як і підлога
- Для освітлення в лазні використовують вологозахищені тьмяні світильники
- Обов'язково в лазні Хамам повинні перебувати умивальники
- Замість купелі і басейну турецька лазня передбачає обмивання в душі з теплою водою
- В парному приміщенні повинні знаходиться розпилювачі ефірних масел
Ось і все, що хотілося розповісти вам про найбільш популярних лазнях народів світу! Як ви бачите, у кожного народу свої традиції, але, незважаючи на це особливості відпочинку у нас трохи перетинаються!