Переваги і технологія монтажу похідної лазні

Перед мандрівниками часто виникає питання щодо того, як і де можна покупатися та відпочити під час походу. Винахідливі банщики придумали варіант похідної лазні, яка має просту конструкцію і володіє мінімальним набором функцій і зручностей, властивих традиційній російській лазні. Далі ми поговоримо про те, як і з чого зробити похідну лазню своїми руками, а так само як потрібно готувати даний вид лазні до експлуатації.
  • Стаття
  • Відео

Конструкція похідної лазні

Конструкция походной бани

Конструкція похідної лазні

Як ми вже сказали, похідна лазня має найпростішу конструкцію, яка дозволяє зробити ефективну парильню і навіть передбанник. Основними елементами конструкції похідної лазні є каркас, укривний матеріал і піч-кам'янка.

Саморобна похідна лазня може складатися з наступних матеріалів:

Каркас. Краще всього якщо каркас представлений у вигляді алюмінієвих стійок, тому що даний матеріал є менш небезпечним, ніж класичні дерев'яні опори. Що стосується останнього варіанту, його так само прийнято використовувати для створення похідної лазні, але тільки в цьому випадку необхідно ретельно стежити за тим, що б дерев'яні опори не зайнялися. Кріплення каркаса рекомендується здійснювати мотузкою або м'яким дротом.

Укривний матеріал. При створенні похідної лазні своїми руками укривним матеріалом може служити будь-теплоізолюючий матеріал. Найбільш простий варіант - щільна поліетиленова плівка, але її теплоізолюючі властивості і міцність досить низькі. Краще всього використовувати брезент. Звертаємо вашу увагу на те, що шматок матеріалу повинен бути великим, а головне цілісним. Мінімальні розміри укривного матеріалу для похідної лазні повинні складати близько 6*6 м.

Піч-кам'янка. Ну і останній елемент конструкції похідної лазні це її виконавчий орган - піч. Саморобна піч-кам'янка може бути представлена у вигляді сітчастого металевого ящика з товстого дроту або металевих прутів. Якщо лазня буде зводитися «по білому», піччю може виступати багаття з дерев'яних брусків, на які викладено округлі камені.

Похідна лазня: купити або зробити самостійно?

Ми вже надали вам конструкцію саморобної похідної лазні. Як ви бачите, для її створення необхідно заздалегідь підготувати укривний матеріал і елементи каркаса. Все інше (камені, дрова тощо) можна знайти вже в поході, але це не завжди вдається зробити, тим більше на пошуки піде багато часу.

Існує так само варіант готової похідної лазні, яка представлена компактною термо-наметом з легко збираються каркасом. До такої похідної лазні може відразу ж додаватися готовий полегшений варіант печі-кам'янки. Ще одним важливим елементом готової похідної лазні є наявність витяжної труби, тому можна підтримувати температуру в лазні постійно, при цьому відпочинку не завадить дим. Готова похідна лазня є більш зручним і якісним варіантом мобільного парилки, але її вартість не кожному по кишені. Звертаємо увагу на один нюанс готової похідної лазні - значний вага печі-кам'янки, тому якщо ви вирішили піти в похід пішки, а не поїхати на машині, навряд чи вам буде зручно постійно тягати з собою важкий опалювальний агрегат.

Особливості монтажу похідної лазні

Як встановити похідну лазню: відео-урок
YouTube Трейлер

Про особливості монтажу готової похідної лазні ми говорити не будемо, бо всі нюанси і правила безпеки надаються в інструкції, що йде в комплекті з спорудою. Якщо ви все ж вирішили зробити похідну лазню своїми руками, зараз ми розповімо, як правильно встановити саморобну похідну лазню. Існує 2 варіанти установки та експлуатації лазні: традиційний - «по-чорному» і більш чистий - «по білому». Розглянемо обидва варіанти.

Установка лазні «по-чорному»

Лазня «по-чорному» є класикою жанру, тому що в цьому випадку піч-кам'янка знаходиться і функціонує безпосередньо в парильні. У цьому випадку ви повинні заздалегідь примиритися з тим, що парилка буде задимленої, а ви обов'язково выпачкаетесь і провоняетесь димом. Незважаючи на це похідна лазня «по-чорному» буде більш запеклою і в ній можна довше попаритися.

Установка лазні «по-чорному» складається з двох основних етапів: нагрів каменів і монтаж парилки.

Нагрів каменів

Першим ділом підшукуємо відповідні камені для похідної лазні. Потрібно використовувати тільки округлі камені без сколів, тріщин і розшарувань. Рекомендується підбирати округлі камені більшого розміру, тому вони довше віддають тепло (хоча і довше нагріваються).

Далі необхідно зробити піч-кам'янку. Для цього укладаємо зібрані камені у формі піраміди, а зверху каміння розкладаємо сухі дрова. Більш ефективний варіант - зробити металевий ящик з прутів, внизу скриньки розмістити дрова, а наверх укласти камені.

Як тільки піч-кам'янка буде зроблена, розпалюємо вогнище і чекаємо, поки камені не нагріються до почервоніння, зазвичай на це йде від 2 до 4 годин часу.

Монтаж парилки

Монтаж парилки для бани "по черному"

Монтаж парильні для лазні «по-чорному»

Поки камені для лазні нагріваються, рекомендується зібрати каркас похідної лазні. Це потрібно робити в стороні, що б не пошкодити вогнем стійки і укривний матеріал. Після того, як весь каркас буде повністю зібраний, а камені розігріються до почервоніння, переходимо до монтажу парилки.

Першим ділом прибираємо з багаття решту вугілля і недогорілі дрова, що б залишилися лише розжарені камені. Далі місцевість навколо печі необхідно рясно залити водою, що б загасити всі дрібні розпечені осколки, які здатні обпалити вас і піддати парилку до самозаймання. Після цього поруч з багаттям укладаємо килимок або хвойні гілки, що б зробити відпочинок більш комфортним і убезпечити себе від захворювання (розігріте тіло може легко підхопити застуду на холодному ґрунті).

Як тільки місце буде підготовлено, переносимо зібраний каркас похідної лазні до розігрітим камінню, накриваючи їх. Ось і весь процес установки лазні «по-чорному».

Звертаємо вашу увагу на те, що дана технологія вимагає деяких навичок банної справи і її доцільно використовувати лише справжнім цінителям лазні, новачкам краще змонтувати баню «по білому», про яку ми зараз і поговоримо.

Установка лазні «по білому»

Нагрів каменів

Нагрев камней аналогичен

Нагрів каменів аналогічний

Установка похідної лазні «по білому» не складніше і не легше попереднього способу, відмінність тільки у варіанті монтажу парилки і конструкції печі. Спочатку, як і в першому випадку, розпалюємо вогнище із заздалегідь підготовленими камінням. При створенні похідної лазні «по білому» вогнище повинен мати наступну конструкцію: спочатку викладаються камені, на них укладаються дрова, після цього викладаються залишилися камені і ще один шар дров. Така конструкція саморобної печі-кам'янки дозволить камінню швидше нагрітися, при чому, всьому об'єму каменів.

Монтаж парилки

Походная баня "по белому"

Похідна лазня «по білому»

Поки камені будуть нагріватися, готуємо елементи каркаса і скріплюємо їх в одну конструкцію, причому накривати пароізоляцією парилку поки що рано. Зібрана парилка повинна знаходитися недалеко від багаття, що б можна було швидко пересунути розжарені камені всередину.

Що стосується каменів, то їх необхідно буде перекотити в парилку. Для цього рекомендується викопати неглибоку канавку від багаття до місця установки печі-кам'янки. Коли камені нагріваються, приступаємо до справи. Використовуючи невелику лопату або товсту гілку, відкидаємо з багаття всі гарячі і перегорілі дрова, що б залишилися тільки каміння. Далі камені акуратно перекатываем по канаві, збираючи в парильні невеличку піч-кам'янку. Після того як всі камені будуть доставлені до похідної лазні, поливаємо водою канаву, що б загасити невеликі шматочки вугілля та інших залишків з багаття. Тепер можна накривати баню. Робити це потрібно акуратно, що б укривний матеріал не запалився від розпечених каменів. Знизу укривний матеріал необхідно зафіксувати за допомогою підручних засобів (колод, каменів або навіть піску) і все, похідна лазня «по білому» готова!

В даному випадку, розпечені камені будуть давати тільки жар, при цьому диму не буде, власне, тому даний вид похідної лазні називається «по білому», чистий.

Правила експлуатації похідної лазні

Самодельная походная баня

Саморобна похідна лазня

Незважаючи на те, що підготовка похідної лазні до експлуатації займає багато часу, відпочити в неї вийде не довго, тому що нагріті камені швидко остигають, тим більше, що ви їх будете поливати водою.

Звертаємо вашу увагу на те, що розжарені камені, тим більше з наявними дефектами (тріщина, вибоїна тощо) можуть «стріляти», тобто тріскатися і відстрілювати невеликі розпечені шматочки. Що б не обпектися про такі камені, тримайтеся від печі подалі. Важливо знати, що коли ви польете камені водою, ризик того, що вони почнуть тріскатися, зводиться до мінімуму.

Так само слід звернути увагу на місце розташування печі в похідної лазні. Піч-кам'янка повинна перебувати з протилежного боку від дверей. По-перше, при такому розташуванні можна буде більш безпечно входити/виходити з лазні, а по-друге, через щілини в наметі не буде виходити тепло.

Важливою особливістю експлуатації похідної лазні є визначення часу відпочинку в неї, що б знати який захід буде останнім. Якщо пара в лазні прагне до верху однією суцільною хвилею, значить, ще є багато часу на відпочинок у бані. Якщо пар все тієї ж суцільний хвилею сідати до низу, утворюючи густий туман, значить, це ваш останній захід.

Також звертаємо вашу увагу на те, що поруч з похідної лазнею повинна бути річка, в яку ви будете занурюватися після парилки. Поки камені будуть нагріватися, рекомендується підготувати місце під купання: перевірити дно на наявність предметів, які вас можуть поранити і т.д.

Вартість готової похідної лазні

На сьогоднішній день похідні лазні виготовляють як вітчизняні, так і закордонні виробники. Вартість готової похідної лазні варіюється в межах 25-30 тисяч рублів (в комплект входить термо-намет, піч-кам'янка і витяжна труба).

Готовая походная баня

Готова похідна лазня

Звертаємо вашу увагу на те, що можна суттєво зекономити гроші, зробивши каркас похідної лазні своїми руками і купивши тільки компактну піч-кам'янку з витяжною трубою.

У цьому випадку піч буде коштувати приблизно 8-9 тисяч рублів, а витяжка близько 1 тисячі рублів!

Компактная печь к походной бане

Компактна піч до похідної лазні

Вище зазначені вартості готової похідної лазні та елементів її конструкції є зразковими і взяті з офіційних джерел інтернет-магазинів!

Фото приклади саморобною і готової похідної лазні

Надаємо вашій увазі фото похідної лазні, зробленої своїми руками, а також готової похідної лазні, виготовленої заводом:

Як ви бачите, різниця є, причому не тільки з боку зовнішньої обробки, але і якості утримування тепла, а так само всієї функціональності похідної лазні!

Ось і все, що хотілося розповісти про похідних лазнях. Вибираючи між тим, що б купити похідну лазню або зробити своїми руками, грунтуйтеся тільки на власні навички та частоту проведення походів, тому що для одного разу купувати споруда за 30 тисяч немає сенсу!

Як встановити похідну лазню: відео-урок

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!