Вибираємо піч для лазні: дров'яна, газова або електрична

Основним нагрівальним елементом в парильні є піч. Залежно від типу приміщення лазні (приватний будинок, банний комплекс або навіть міні-сауна в квартирі) вибирається відповідний вид печі для лазні. На сьогоднішній день існує три основних види печей: електричні, газові і дров'яні. Далі ми поговоримо про те, які переваги і недоліки має кожен вид печі для лазні, а так само як правильно вибрати піч для лазні.

  • Стаття
  • Відео
Выбираем печь для бани

Вибираємо піч для лазні

Відео рекомендація по вибору печі для лазні

Як вибрати піч для лазні?
YouTube Трейлер

Дров'яна піч

Опис та види

Дров'яна піч для лазні є класикою жанру. Даний вид печі використовувався з давніх часів і застосовується навіть на сьогоднішній день справжніми цінителями лазні. Як ви розумієте, пальним для дров'яної печі є заготовлені сухі дрова. Піч на дровах має топку (де власне і закладають дрова) і саму кам'янку (вона є нагрівальним елементом парилки). Для зручності відпочинку в лазні кам'янку встановлюють в парильні, а топку в сусідній кімнаті. Це викликано тим, що в піч необхідно постійно підкидати дрова, і не зовсім зручно робити це в парильні: по-перше, тепло буде йти з-за частого відкриття дверей, по-друге, сміття від дров буде засівати підлогу в парилці і по-третє, дим від горіння дров зіпсує весь відпочинок.

Існує два типи дров'яних печей: безперервного і періодичного горіння. У першому випадку топлення печі необхідно підтримувати протягом всього відпочинку в лазні, в другому випадку піч необхідно відразу протопити, після чого тепло тримається протягом довгого часу.

Конструкція печі безперервної та періодичної дії трохи відрізняються. Топка печі для лазні безперервної дії повністю обкладається камінням, з допомогою яких і відбувається нагрівання парилки. Що стосується топки для дров'яної печі періодичної дії, вона трохи іншої конструкції: топка обкладається цеглою, а всередину закладаються каміння. Така конструкція дозволяє печі довше тримати тепло в парильні.

Вибираючи між піччю безперервної та періодичної дії потрібно спиратися на частоту відпочинку та кількість відпочиваючих. Приміром, під час відпочинку великою компанією, для того що б попаритися потрібно більше часу. Піч для лазні безперервної дії в цьому випадку буде у виграшній позиції, оскільки час відпочинку безпосередньо пов'язаний з кількістю дров, і що б попаритися, потрібно просто вчасно підкидати дрова в топку. Що стосується печі для лазні періодичної дії, вона підходить для компанії з кількох людей і хороша тим, що значно економить дрова, а так само не вимагає до себе уваги під час відпочинку.

Перевага та недоліки

Перевага дров'яної печі для лазні полягає в наступному:

  • Аромат дров сприяє більш традиційному відпочинку в лазні
  • Піч може функціонувати, навіть якщо на дачі виникли проблеми з газом або електрикою.
  • Дров'яну піч для лазні можна зробити своїми руками, істотно заощадивши гроші
  • Витрати на відпочинок в лазні мінімальні - досить заготовити дрова, що не є проблемою для людей, що живуть на дачі

Що стосується недоліків дров'яної печі, то вони наступні:

  • Потрібно заготівля дров, створення сховища дров, а так само їх підкидання в топку протягом всього відпочинку в лазні
  • Дров'яна піч є джерелом виникнення пожежі, тому при її експлуатації потрібно бути обережним
  • Кожен рік необхідно чистити димохід (трусити сажу)
  • Неможливо встановити в квартирі (що зараз є популярною ідеєю) і не раціонально використовувати в банних центрах (високий витрата дров і трудомісткість обслуговування декількох парилень одночасно)

Як правильно вибрати дров'яну піч?

При виборі дров'яної печі для лазні необхідно керуватися наступними рекомендаціями:

  1. Дров'яна піч ефективна тільки при нагріванні парилки, обсягом не більше 12 куб.м.
  2. Для підтримки оптимальної температури в парильні на протязі довгого часу необхідно на кожен 1 м3 парилки близько 6 кг каменів.
  3. Вибираючи готову піч або створюючи її своїми руками необхідно враховувати той факт, що чим більше товщина металевих стінок печі, тим краще.
  4. Практично всі металеві печі, що виготовляються з подвійних металевих стінок, між якими може проходити нагріте повітря (парилка буде швидше нагріватися) або нагріта вода (може використовуватися в будь-яких цілях).
  5. Чим більше топка, тим швидше парилка буде нагріватися і довше тримати тепло, але в той же час витрата дров збільшитися.
  6. Рекомендується пропускати димохід печі через кам'янку, що сприяє використанню кам'янки для здійснення ефективної вентиляції в парильні.

Ось і все, що хотілося розповісти про дров'яної печі для лазні. Ще раз повторюємо, що піч на дровах ідеально підійде для справжніх цінителів лазні!

Електрична піч

Опис та види

Більш сучасним варіантом печі для лазні є електрична піч. Вона представлена цілісною конструкцією, яка встановлюється відразу ж в парильні. На сьогоднішній день існує безліч електричних печей для лазні, різних за ціною, потужності та дизайну. Електричні печі так само можуть бути різної конструкції, яка представлена двома видами нагрівачів: у першому випадку це тени, у другому випадку спеціальні низькотемпературні листи-пластини.

Існує безліч розбіжностей з приводу того, що краще: тен або пластини. Перевага тена - більш швидке нагрівання, тому температура нагріву тена досягає 800 градусів (у пластин 400), тим більше що перегорів тен можна запросто замінити. Що стосується листів-пластин, вони більш довговічні і витрачають на порядок менше електрики.

Для того що б встановити електричну піч для лазні потрібно напруга в мережі 220 В до 380 В, тому додатково потрібно придбати трансформатор.

При експлуатації електричної печі для лазні необхідно дотримуватися таких заходів безпеки:

  • Електропроводка для підключення печі до мережі повинна бути стійка до високих температур і підвищеної вологості
  • При монтажі електричної печі необхідно обов'язково «заземлити» обладнання. Якщо з якихось причин заземлення не вдасться зробити, необхідно здійснити більш ненадійне захід: кабель заземлення приєднати до «нуля» електричного щита.
  • Обов'язково обладнайте електричну піч для лазні спеціальною апаратурою автоматичного відключення, яка спрацьовує при короткому замиканні, витоку струму (якщо кабель пошкодиться) або інших аваріях. Звертаємо вашу увагу на те, що безліч популярних моделей обладнані даними системами аварійного відключення.

Перевага та недоліки

Отже, спочатку переваги електричної печі для лазні:

  • Простота догляду (не потрібно заготовляти дрова, стежити за процесом горіння і т.д.)
  • Легко встановлюється в парилці
  • Має довгий термін служби (не менше 10 років)
  • Зручна в експлуатації (досить встановити час і температуру, все інше можна регулювати з допомогою пульта управління)
  • Компактний, займає мінімум місця в парилці
  • Швидкість нагріву парилки досить висока
  • Електрична піч для лазні не залишає після експлуатації сміття
  • Її можна використовувати навіть для створення міні-сауни у квартирі

Недоліками електричної печі є:

  • Відносно висока ціна печі
  • Підвищені витрати на відпочинок в лазні (електрична піч вимагає багато електроенергії)
  • Існує думка про те, що електрична піч негативно впливає на здоров'я відпочиваючих, тому при роботі виділяє електромагнітний фон
  • Якщо на ділянці відключать світло (що часто буває на заміських ділянках), відпочити в бані не вийде

Як правильно вибрати електричну піч?

Вибір електричної печі для лазні необхідно здійснювати згідно з такими рекомендаціями:

  1. Як і у випадку з піччю на дровах, вибирайте обладнання з товстими металевими стінами (чим товще, тим краще)
  2. Кожна електрична піч має характеристики потужності, які залежать від обсягу опалювального приміщення. Рекомендується вибирати потужність трохи більше необхідної, що б був невеликий запас, що витрачається на неточні розрахунки і погане утеплення парилки.
  3. Що стосується утеплення парилки, то неякісно утеплюють підлогу, стелю або стіни сильно впливають на час опалювання і швидкість остигання парилки. Приміром, кожен квадратний метр поганого утеплення парилки вимагає додавати до потужності електричної печі 2 кВт.
  4. На 1 м3 парилки потрібно близько 0,6 кВт на 1 м2 приміщення близько 1,8 кВт). Звертаємо вашу увагу на те, що при якісному утеплення необхідну потужність можна розділити на 3 (а значить на 1 м.куб. парилки потрібно 200 Вт потужності)

Слід зазначити, що на ефективність і довговічність роботи електричної печі для лазні так само впливає виробник обладнання, про який ми зараз і поговоримо!

Кращі виробники

Лідерами у виробництві електричних печей для лазні є фінські компанії HARVIA, HELO і KASTOR.

Компанія HARVIA знаменита не тільки своїми електричними печами, але і міні-саунами для квартир. Перевага виробів даної компанії це висока якість і різноманітний дизайн обладнання.

Виробник електричний печей для лазні HELO так само є компанією, яка знайома високою якістю обладнання, а також більш цікавим дизайном печей.

Компанія KASTOR є третім по надійності виробником електричних печей для лазні. Єдиний недолік даних печей це невеликий бункер для каменів, тому електричні печі KASTOR підходять тільки для невеликих парилок.

Газова піч

Опис та види

Газова піч для лазні є останнім з видів, який можна встановити у себе на дачній ділянці. Застосовувати газову піч для лазні рекомендується на тих ділянках, де існує магістраль газопроводу. Звертаємо вашу увагу на те, що газова піч має такий же принцип дії, як і дров'яна, тому встановлювати її необхідно виключно у передбаннику або мийному відділенні. Обов'язкова вимога при встановленні газової печі - приміщення повинне добре провітрюватися і мати кватирку або витяжку. На відміну від дров'яної печі, газова більш проста в догляді і швидше нагріває приміщення. Установкою газової печі, власне як і «врізкою» її в магістраль, повинна займатися спеціальна газова служба.

Що стосується конструкції газової печі, складовими частинами є корпус печі, термостат і спеціальний запобіжник. Корпус печі має топку і саму кам'янку, яка представлена у вигляді невеликого бункера для каменів. Призначення термостата - припиняти подачу газу, якщо процес його горіння в топці раптово припинитися.

Існує два види газових печей для лазні: виключно газове обладнання та газодровяное. У першому випадку піч може працювати тільки при подачі газу. У другому випадку в комплекті з дров'яною піччю для лазні надається спеціальне газогорельное обладнання, яке легко встановлюється, якщо в подальшому до ділянки підведуть газову магістраль.

Найчастіше газові печі для лазні встановлюються в спеціалізованих банних центрах, які окупаються при даному економічному обладнанні.

Переваги і недоліки

Перевагами газової печі є:

  • Простота експлуатації печі
  • Швидкий нагрів парилки
  • Компактна піч
  • Економічність в порівнянні з електричною піччю для лазні

Недоліки:

  • Установка газової печі здійснюється спеціальної службою, а це додаткові витрати
  • Якщо станеться аварія на магістралі газопроводу, відпочити в бані не вийде
  • Газове обладнання має відносно високу ціну

Як вибрати газову піч для лазні?

Дуже часто зустрічаються відгуки людей про те, що газова піч у лазні погано функціонує, а іноді, при неправильному монтажі і експлуатації може виникнути вибух або пожежа. Цей момент вельми спірне, тому все знову ж таки залежить тільки від дотримання правил безпеки і експлуатації.

Незважаючи на це, для того що б проблем не виникло, ми перш за все рекомендуємо купувати якісну техніку, яка має всю необхідну документацію підтверджену державними стандартами безпеки і якості.

Також звертаємо вашу увагу на те, що для нормального функціонування печі і швидкого обігріву парилки, необхідно вибирати обладнання з наступного розрахунку: на 0,4 м.куб. парилки необхідно як мінімум 252 кКал потужності газової печі.

Що стосується витрати газу для даного виду печі, то для невеликої парильні на дачі рекомендується вибирати обладнання, яке витрачає від 1,5 до 4,5 м.куб./год.

Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: створення традиційного інтер'єру лазні!

Як вибрати піч для лазні?

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!