- Стаття
- Відео
Види димоходів для лазні
Існує кілька класифікацій димоходів для печі в лазні. Залежно від матеріалу виготовлення димарі бувають цегляні та металеві. Що стосується виду установки димаря, то труби можуть проходити зсередини лазні (внутрішній димар) або виноситися за межі лазні (зовнішній димохід). Докладно розглянемо переваги кожного виду димоходу для лазні.
Цегляний димар є більш традиційним варіантом виконання для димоходу печі в лазні. Трудомісткість створення цегляного димоходу більш висока, але за те споруди буде мати високу міцність, теплоізоляційні властивості, а так само довговічність. Так само слід зауважити, що лазня з цегляним димарем є більш захищеною до виникнення пожеж. Одним з недоліків цегляного димаря є шорсткість внутрішніх стінок труби, з-за чого димар припадає понад часто чистити (сажа затримується в димоході, сповільнюючи тягу диму).
Металевий димар простіше встановлювати, матеріальні витрати на його зведення так само є нижчими. Недолік металевого димоходу полягає в утворенні конденсату на внутрішніх стінках труби, а так само в необхідності створення більш якісної теплоізоляції димоходу.
Тепер поговоримо про спосіб розташування димоходу: зовнішньому і внутрішньому.
Внутрішній димохід, знову-таки є класикою жанру. Його явними перевагами є додатковий обігрів парилки в лазні, що істотно знижує витрати палива і час прогріву бані до оптимальної температури. Незважаючи на це внутрішній димар більш складний у догляді і представляє більш трудомістку роботу по зведенню (необхідно пробивати стелю з дахом, здійснювати якісну герметизацію труби тощо). Так само недолік внутрішнього димоходу полягає в пожежонебезпеки і задимлення всього приміщення, при виникненні тріщини в трубі або іншому негативному явищі.
Зовнішній димохід є американською ідеєю і так само користується популярністю. У цьому випадку димар для лазні з'єднується з піччю, але відразу ж через стіну виходить назовні. Вся конструкція димоходу знаходиться на вулиці, тому небезпека виникнення пожежі, а також догляд за димарем істотно знижуються. У зовнішнього димоходу так само є свої недоліки. По-перше, димохід необхідно якісно утеплювати, інакше відпрацьований газ буде швидко остигати і не встигати виходити в атмосферу, що сприяє більш частого чищення димоходу. По-друге, димар не буде обігрівати парилку, а значить витрата палива значно підвищиться.
Схеми пристрою димоходів
Так як видів димоходів на сьогоднішній день безліч, пристрій кожного димоходу надавати нерозумно, це займе багато часу. Краще всього надати вас пристрій димоходів для лазні на підставі наступних схем:
Як ви бачите, існують різні схеми димоходів, які залежать від особливостей вашої печі, товщини гаманця і власних уподобань!
Як встановити димар в лазні?
Установка димоходу є досить трудомістким процесом, який вимагає до себе виконання таких вимог і рекомендацій:
- Правильно вибирати переріз труби димоходу. Зазвичай цей показник надається з паспортом на готову піч. Якщо ви виберете занадто широку/вузьку трубу, це призведе до задимлення приміщення або швидкого виходу відпрацьованого газу на поверхню, з-за чого димар не буде встигати обігрівати парилку.
- При спорудженні внутрішнього димоходу створіть навколо труби кожух із сітки. В цю сітку потім можна буде укладати камені для лазні, які сприяють більш швидкому і тривалому нагріванню парилки.
- Коли ви будете встановлювати димохід, подбайте про те, що б не було ніяких зазорів тріщин, через які може проходити дим. Негативні дії диму такі: ви можете отруїтися газом, всі меблі і декоративне оздоблення лазні почорніє, існує небезпека виникнення пожежі.
- Постарайтеся зробити внутрішні стінки димоходу більш гладкими, що б сажа могла безперешкодно йти в атмосферу.
- Труба димаря повинна бути встановлена мінімум на 0,5 метра вище дахового гребеня.
- У місці виходу труби з покрівлі забезпечте надійну гідроізоляцію стику від атмосферних опадів.
- Якщо димар для лазні виготовлений з цегли і розміщений усередині приміщення, його рекомендується поштукатурити та побілити. Біла труба і виглядає більш привабливо, і буде візуальним датчиком, якщо дим почне пробиватися через цегляну кладку (побілка почне чорніти в певному місці).
- Обладнайте димар для лазні шибером (димовий засувкою). Це пристосування дозволить регулювати інтенсивність тяги, і за бажанням уповільнювати або прискорювати.
- В цілях більш надійної теплоізоляції розміщувати димохід необхідно поряд з внутрішньою стінкою приміщення.
- Для захисту лазні від самозаймання, стіни і стеля навколо димаря рекомендується додатково ізолювати за допомогою базальтової вати, фольгованого матеріалу або тонкого мідного листа. Звертаємо вашу увагу на те, що багато недосвідчені пічники ізолюють стіни оцинкованими листами, це неправильно, тому що цинк при нагріванні шкодить здоров'ю людини!
- Ще один захід по захисту бані від самозаймання - обробка дерев'яної обробки лазні захисними антисептичними засобами, які запобігають гниття матеріалу.
- Від форми труби димоходу для лазні залежить ефективно роботи конструкції, а так само частота чищення труби. Найбільш придатною формою труби вважається циліндрична форма (круглий перетин).
- В місцях проходу димоходу через стелю, товщину стінок рекомендується збільшити (в цілях захисту приміщення від самозаймання). Рекомендована збільшення кожної стінки димоходу повинна становити не менше 5 див.
- Загальна висота димаря повинна бути спроектована згідно з паспортом печі для лазні. Якщо в паспорті не вказується висота димаря, її потрібно прийняти самостійно, але не менше 4,5 метрів.
- Як ви бачили на схемах димоходів, труба має горизонтальні і вертикальні ділянки. Забороняється робити горизонтальні ділянки димоходу довше 1 метра, тому сажа буде осідати в димоході і погіршувати тягу.
- Чим краще утеплити димар, тим менше ймовірність утворення конденсату в ньому.
- Що б в димохід не потрапляли атмосферні опади і різне сміття, рекомендується встановити над димарем захисний козирок у вигляді парасольки.
- Так само не рекомендується об'єднувати кілька димарів в один канал. В цьому випадку тяга зменшитися і ефективність відведення відпрацьованих газів буде, так само, зменшаться, що призведе до задимлення приміщення і виникнення пожежі. Якщо немає можливості створити незалежні канали димоходу, проектування спільного каналу необхідно довірити досвідченому інженерові-пічник.
- На сьогоднішній день існують сучасні схеми димоходів для лазні, приміром, димар-сендвіч, який ефективний і більш просто встановлюється.
- «Вбити одним пострілом двох зайців» - здійсните вентиляцію в бані, використовуючи димар як витяжний отвір.
Як здійснити чистку димоходу в лазні своїми руками?
Так як в основному для того, що б нагріти лазню використовується піч на твердому паливі, продукти горіння (сажа) постійно накопичується в димоході лазні. Якщо ви помітили, що тяга помітно погіршилася, але при цьому зовні димар повністю цілий, значить, труба забилася сажею і її необхідно почистити.
Найбільш традиційним способом є чищення димоходу з допомогою щітки або гирі з тросом. Але так як ми живемо в сучасному світі, механічна очищення димоходу своїми руками є не доцільним методом, тим більше що при цьому потрібно виносити з лазні всі цінні речі і накривати меблі ганчірками, тому що сажа буде колом.
Більш простий метод - розпалити в печі осикові дрова, горіння яких створює інтенсивний потяг, в результаті чого сажа вибивається наверх.
Так само рекомендується чистити димохід з допомогою установки наверх труби спеціального вентилятора, що працює на «всмоктування». Працюючий вентилятор буде витягати всю сажу з димарів, але тільки в цьому випадку бажано поговорити з сусідами, що б ті не вивішувала білизну, тому що весь ділянку поблизу лазні може бути забруднене сажею.
Ще один популярний метод - хімічне очищення димоходу, яка являє собою вибивання сажі з димоходу в результаті згоряння спеціальних хімічних препаратів, що підсилюють тягу.
Ну і останній метод, слабо ефективний, але все ж використовуваний дачниками полягає в тому, що взимку необхідно зліпити сніжку, діаметром 10 см і кинути її всередину димоходу (зверху). Снєжка збере більшу частину сажі і опустить її вниз, до криниці, після чого просто розтане.
Ось і вся технологія чищення димоходу в лазні своїми руками! Сподіваємося, що інформація стала для вас новою і корисною! Наостанок, звертаємо вашу увагу на те, що здійснювати чистку димоходу рекомендується після дощу!