Призначення фундаменту під банну піч
Наявність фундаменту під піч у лазні є обов'язковим. Піч, неважливо металева або цегляна, має значну вагу і відповідно несе певне навантаження на конструкцію підлоги в лазні. Якщо не спорудити надійний фундамент під банну піч, то з часом споруда почне негативно впливати на конструкцію підлоги, в результаті чого і пол і сама піч почне деформуватися, що викличе значні витрати на ремонт і того й іншого.
Саме тому для нормального функціонування печі і всій лазні необхідно у процесі зведення фундаменту для лазні додатково спорудити фундамент під піч. Звертаємо вашу увагу на те, що обидва фундаменту повинні знаходитися на одній глибині (нижче промерзання), але обов'язково на невеликій відстані один від одного. Це викликано тим, що під час морозів грунт звужується або розширюється), тим самим деформуючи конструкцію фундаменту, і що б деформація одного фундаменту не впливала на інший, краще залишати між ними невеликий зазор в 4-5 див.
Пристрій фундаменту під піч у лазні
На сьогоднішній день існує два основних види печей для лазні: металеві та цегляні. Так само існують газові, дров'яні та електричні печі, але зараз не про них!
Пристрій фундаменту під металеву та цегляну піч у лазні відрізняються, з-за великої різниці у вазі печі, а відповідно і навантаження на фундамент.
Металева піч для лазні важить приблизно 150 кг, а ось цегляна піч набагато важче і може перевищувати позначку в 450 кг (все залежить від габаритів печі). Розглянемо більш докладно, як зробити фундамент під металеву та цегляну піч у лазні своїми руками!
Фундамент під металеву піч
Глибина фундаменту під металеву піч повинна становити не менше 50 см, краще, якщо ця глибина нижче глибини промерзання грунту.
Для легкості сприйняття інформації, технологію створення фундаменту під металеву піч у лазні розділимо на наступні етапи:
- Спочатку вириваємо котлован під фундамент, розмірами 50 см*ширину і довжину печі (наприклад, 50*50*120)
- Дно котловану ретельно утрамбовується і отсыпаем 30-сантиметровим шаром щебеню.
- Поверх щебеню заливаємо приготований цементно-піщаний розчин у співвідношенні 1:4 (товщина шару повинна складати кілька сантиметрів)
- Чекаємо, поки розчин повністю застигне, після чого здійснюємо гідроізоляцію цементної стяжки за допомогою руберойду.
- Поверх руберойду заливаємо бетонний розчин (він і буде виступати фундаментом) у співвідношенні 1доля цементу: 2,5 частки піску: 4 частки гравію.
- Поки бетонний розчин ще не застиг, за допомогою будівельного рівня перевіряємо його горизонтальність і при необхідності вирівнюємо.
- Незабутній, що фундамент знаходиться на 30-40 см нижче чистої підлоги, тому якщо ви бажаєте зробити піч на рівні майбутньої підлоги, поверх фундаменту здійсните кладку вогнетривкої цегли в 3-4 ряди. Кладку потрібно здійснювати не по контуру печі, а по всій площі фундаменту.
Фундамент під цегляну піч
Створення фундаменту під цегляну піч у лазні своїми руками є більш трудомістким процесом, тому що навантаження на даний фундамент зростає в 4 і більш рази.
Знову-таки розділимо весь процес створення фундаменту для печі на етапи:
- Як і в попередньому випадку, роєм котлован, але тільки на цей раз глибиною мінімум 70 см. Ширина і довжина котловану повинні бути на 20 см більше, ніж габарити майбутньої цегляної печі.
- Дно котловану ретельно утрамбовується і засипаємо 15 см шаром піску, який заливаємо водою і ущільнюємо трамбуванням
- Поверх 15-сантиметрової подушки з піску засипаємо 20 см бутового матеріалу (битих цеглин, каменю тощо). На бутовий засипається шар трохи піску, заливається вода і проводиться утрамбовка всього шару. Пісок повинен повністю позабивати всі порожнечі, тому його засипаємо до тих пір, поки піщана подушка не буде залишатися на поверхні бутового шару.
- Зверху на бутовий шар засипаємо 10 см щебеню, знову-таки ретельно утрамбовується його
- На щебінь встановлюється дерев'яна опалубка. Ми раніше згадували про те, що габарити котловану потрібно робити на 10 см більше з кожної сторони, ніж габарити печі для лазні. Дерев'яна опалубка так само повинна бути менше габаритів котловану і повністю відповідати габаритам печі. Висота дерев'яної опалубки повинна перевищувати рівень земної поверхні на 15 сантиметрів.
- Всередину дерев'яної опалубки укладаємо армований шар із сталевих прутів діаметром 12 мм
- Поверх армованого шару заливаємо бетонний розчин на всю висоту опалубки
- Коли фундамент під цегляну піч повністю застигне, збиваємо дерев'яну опалубку.
- У нас залишається 10 см вільного простору між стінками фундаменту і гранями котловану. Спочатку стінки фундаменту необхідно обмазати розтопленим гудроном (близько 2-3 разів), після чого у вільному просторі рекомендується створити невеликий дренажний шар з грубозернистого піску або дрібного гравію.
Ось, власне і вся технологія зведення фундаменту під цегляну піч у лазні своїми руками. Як ви бачите, зробити фундамент під піч у лазні не дуже складно, а головне це значно заощадить ваші гроші, тому робота професіонала дорога!
В той же час звертаємо вашу увагу на те, що якщо ви неправильно зробите фундамент (де то заощадите), через кілька сезонів фундамент почне деформуватися, що призведе до розтріскування і фундаменту і печі, а це потягне за собою високі витрати на ремонт споруди!