Будівництво даху для лазні своїми руками

Завершальним процесом будівництво короби лазні є перекриття даху. Після цього вже можна починати обробляти лазню зовні і зсередини, а так само купувати різне обладнання та аксесуари для відпочинку в лазні. Що б лазня прослужила довго, а її стелю не протікав під час дощу, необхідно правильно змонтувати дах, а так само забезпечити їй гарну тепло-, паро - і гідроізоляцію. Далі ми детально розглянемо процес будівництва даху лазні своїми руками.
  • Стаття
  • Відео

Пристрій даху лазні

Крыша бани своими руками

Дах лазні своїми руками

Перед тим як ми перейдемо до технології будівництва даху для лазні своїми руками необхідно розібратися з елементами каркасу даху, а так само основними термінами, які використовують покрівельники.

Устройство крыши бани

Пристрій даху лазні

Основне призначення каркаса - витримати власну вагу, вагу покрівельного матеріалу, а так само вагу снігу, дощу і допоміжного обладнання (наприклад, модуля сонячної батареї або супутникової антени). Саме тому міцність і стійкість каркаса є важливими показниками.

Каркас даху будь-якої будівлі складається з мауерлата, кроквяної ферми, решетування і покрівельного матеріалу.

Мауерлатів називається дерев'яний брус, призначений для того, що б поєднати основу короби споруди (тіла) з каркасом даху. Саме з створення мауерлата починається монтаж каркасу даху лазні. Якщо лазня виготовлена зі зрубу, мауерлатів може послужити самий верхній вінець, якщо ж лазня виготовлена з піноблоку або цегли, мауерлат укладається на наплавляється гідроізоляційний матеріал. Кріплення мауерлата до стінок здійснюється з допомогою довгих анкерів. Перед тим як встановити мауерлат на стіни будівлі, в ньому необхідно вирізати спеціальні отвори під кріплення конструкції крокв. Основна вимога до встановлення мауерлата полягає в його ідеальному горизонтальному положенні, тому що від цього буде залежати якість кріплення каркасу даху до тіла споруди.

Мауэрлат

Мауерлат

Наступний елемент конструкції каркасу даху - кроквяна ферма. Призначення кроквяної ферми - рівномірний розподіл навантажень по всій даху. Існує кілька форм кроквяної ферми, про них ми поговоримо трохи пізніше. Кроквяна ферма складається з дерев'яних брусів, пов'язаних між собою. Основний елемент кроквяної ферми - крокви, до яких кріпиться допоміжні елементи. Що стосується останніх, то до них відносяться ригелі, стяжки, розпірки і перемички, призначення яких зміцнити конструкцію кроквяної ферми.

Стропильная ферма

Кроквяна ферма

Обрешітка каркасу даху лазні призначена для того, що б можна було здійснити якісне кріплення покрівельного матеріалу до крокв. Обрешітка представлена у вигляді дерев'яних брусків і дощок, скріплених у сітку. Кількість і розмір осередків даної сітки розраховується на основі того, яким матеріалом буде перекрито дах. Наприклад, для перекриття даху руберойдом, порожнього простору взагалі не повинно бути (максимум 1-сантмиетровые щілини), а для того що б перекрити дах лазні профнастилом, можна створювати решетування з вічками завширшки 0,5 метра.

Обрешетка каркаса крыши бани

Обрешітка каркасу даху лазні

Покрівельний матеріал даху лазні вибирається на смак власника будівлі. Найбільш популярними матеріалами для покрівлі даху лазні є профнастил, металочерепиця, шифер і руберойд. Кожен з перерахованих матеріалів має свої особливості монтажу та вимоги до куті нахилу даху. Наприклад, руберойдом криється дах, що має кут 5 градусів, профнастилом - 8, металочерепицею близько 30, а шифером 20.

Баня, перекрытая металлочерепицей

Баня, перекрита металочерепицею

Двосхилий дах для лазні

Найчастіше монтаж двосхилим даху для лазні здійснюється, якщо власник збирається зробити на бані горищне приміщення.

Існує два способи установки крокв при створенні двосхилим даху:

  • Висячі крокви. Кріплення крокв здійснюється одним кінцем до тіла споруди, а другий кінець кріпиться між двома протилежними кроквами (як показано на малюнку).
  • Похилі крокви. Конструкція з похилих крокв більш стійка, оскільки крокви додатково утримуються на стійці, розміщеної по центру. Приклад встановлення похилих крокв ви можете побачити на проекті:

    Способы установки стропил

    Способи встановлення крокв

Конструкція двосхилим даху популярнішим, ніж односхилим, тому що в цьому випадку кут нахилу даху буде більш гострий, що запобіжить утворенню снігових наметів на покрівельному матеріалі. Двосхилий дах являє собою ряд ідентичних за розміром і формою рівнобедрених трикутників, встановлених на одному і тому ж місці вздовж усього даху. Вершину дерев'яного трикутника їх крокв прийнято називати коником, а поперечний дерев'яний брус під вершиною трикутника - ригелем. Ригель призначений для зміцнення конструкції двосхилим даху. Чим менше крок установки кроквяних ферм, тим стійкішою буде конструкція даху лазні. Звертаємо вашу увагу на те, що кроквяні ферми збираються на земній поверхні, після чого подаються на дах. Кріплення кроквяних ферм до тіла лазні здійснюється після того, як будуть встановлені стельові балки (стеля лазні можна зробити пізніше). Що б просто створювати ідентичні дерев'яні трикутники, майстри-покрівельники використовують спеціальні заготовки.

Монтаж двосхилим даху здійснюється наступним чином:

  1. Кріпиться мауерлат до стіни лазні
  2. Створюється кроквяна ферма
  3. Встановлюються дві кроквяні ферми по різні кінці даху. Для кріплення крокв до мауерлату використовують шурупи типу «глухар».
  4. Для забезпечення стійкості зафіксованих кроквяних ферм, конструкції додатково зміцнюються спеціальними підкосами.
  5. Між крайніми кроквами на рівні гребеня натягується мотузка, яка буде відображати точне місце установки інших кроквяних ферм (що б ряд йшов рівно, в одну лінію)
  6. По мотузці встановлюється інші кроквяні ферми таким же чином

Односхилий дах для лазні

Монтаж односхилого даху для лазні є менш популярним заходом, оскільки в цьому випадку кут нахилу даху буде більш пологий, що тягне за собою утворення снігових наметів на даху лазні. Дуже часто під вагою снігу даху починають деформуватися і руйнуватися.

Конструкцію односхилого даху ви можете побачити на даному проекті:

 

 

 

Як ви бачите, різні по висоті опори крокв спираються на стіни лазні і утримують весь каркас даху. Чим більше різниця у висоті між опорами, тим крутіше буде кут падіння односхилого даху для лазні. Звертаємо вашу увагу на те, що монтаж пологою даху обійдеться на порядок дешевше, ніж монтаж крутопадаючих.

Рекомендований кут нахилу односхилого даху повинен варіюватися від 20 до 30 градусів.

Як і у випадку з двосхилим дахом, каркас односхилого даху для лазні кріпиться на мауерлат. Кріплення повинно здійснювати за допомогою металевих куточків, а так само мідного дроту. Крок установки кроквяних ферм повинен становити близько 0,6 метра. Для того, що б захистити зовнішні стіни лазні від дощу, рекомендується виносити крокви за межі короби лазні на відстань від 0,3 до 0,5 метра.

Детальніше технологію будівництва односхилим і двосхилим даху лазні своїми руками ви можете побачити на докладних відео-уроках:

Технологія будівництва односхилого даху
YouTube Трейлер
Будівництво двосхилим даху лазні
YouTube Трейлер
Монтаж кроквяної системи лазні своїми руками
YouTube Трейлер

Після того, як каркас даху лазні буде змонтований, необхідно здійснити гідро-, паро - і теплоізоляцію даху.

Заходи щодо гідроізоляції, пароізоляції та утеплення даху лазні

Паро - та гідроізоляція даху

Спочатку слід звернути вашу увагу на те, що каркас даху повинен виготовлятися з добре просушеного пиломатеріалу. Крім цього дерев'яні бруси та дошки потрібно вручну розкрити антисептиками, які запобігають гниття деревини і збільшать термін служби.

Для паро - і гідроізоляції даху лазні рекомендується використовувати руберойд (для гідроізоляції), а так само мембранну плівку. Руберойд кріпиться на крокви в 2 шари, це забезпечить досить високу захист каркасу даху від попадання атмосферних опадів.

Що стосується мембранної плівки, вона є хорошим теплоізоляційним і гідроізоляційним матеріалом. Для того, що б плівка якісно функціонувала, її необхідно укласти на крокви і зафіксувати будівельним скотчем. Смужки мембранної плівки не повинні бути ширше 15 див. Кожна нова смуга повинна укладатися внапуск попередньої. Звертаємо вашу увагу на те, що забороняється натягувати плівку на крокви, це може призвести до її пошкодження в результаті деформації пиломатеріалу (розширення, звуження) при нагріванні і охолодженні (жарким літом).

Утеплення даху лазні

Говорячи про утеплення даху лазні, необхідно звернути увагу на кілька важливих нюансів цього заходу:

  • Утеплювати дах лазні рекомендується минеальной ватою. Вона не горить, довговічна і добре тримає тепло.
  • Не рекомендується використовувати пінопласт для утеплення даху лазні своїми руками, тому даний матеріал при нагріванні виділяє шкідливі речовини.
  • Шар утеплювача повинен бути не менше 10 див.
  • Поверх утеплювача укладається гідроізоляція, а потім вже покрівельний матеріал

Що б ви більш наочно дізналися про те, як правильно утеплити дах лазні своїми руками, надаємо вашій увазі відповідний відео-урок:

Утеплення даху лазні - варіант 1
YouTube Трейлер
Утеплення даху лазні - варіант 2
YouTube Трейлер
Утеплення даху лазні - варіант 3
YouTube Трейлер

Ось і все, що хотілося розповісти про будівництво даху лазні своїми руками! Сподіваємося, що дана стаття принесла вам масу нових знань!

Технологія будівництва односхилого даху
YouTube Трейлер
Будівництво двосхилим даху лазні
YouTube Трейлер
Монтаж кроквяної системи лазні своїми руками
YouTube Трейлер
Утеплення даху лазні - варіант 1
YouTube Трейлер
Утеплення даху лазні - варіант 2
YouTube Трейлер
Утеплення даху лазні - варіант 3
YouTube Трейлер
Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!