Як зробити стелю в лазні своїми руками?

Будівництво стелі в лазні є досить трудомістким процесом. Так як лазня являє собою приміщення з підвищеною вологістю і температурою, необхідно забезпечити якісну гідро-, тепло - та пароізоляцію не тільки стін, але і стелі. Далі ми розглянемо всі нюанси монтажу стелі в лазні своїми руками. Перед тим як представити технологію будівництва банного стелі, необхідно розібратися які матеріали підходять для його утеплення, гідро-, тепло - і пароізоляції, а так само будь пиломатеріал потрібно використовувати для обшивки стелі. З цього ми і почнемо нашу статтю.

Дошки для обшивки стелі в лазні

Потолок в бане своими руками

Стеля в лазні своїми руками

До дощок для обшивки стелі в лазні пред'являється особлива вимога, тому що несуча дерев'яна конструкція повинна бути не тільки міцним, але і міцною.

Найбільш популярними сортами деревини для створення стелі в лазні є модрина, ялина, кедр і хвоя.

Рекомендується використовувати для монтажу стельового трапа оструганную або шпунтовані дошки, товщиною не менше 50 мм, це дозволяє зробити конструкцію стелі придатною для горищного відділення.

При виборі дощок для обшивки стелі в лазні необхідно ретельно оглядати пиломатеріал на наявність сучків, тріщин і деформацій від пересихання, оскільки дані пошкодження не доречні для створення стелі.

Перед тим як приступати до створення стелі своїми руками, треба ретельно обробити пиломатеріал захисними антисептичними засобами. Призначення антисептиків - захист деревини від гниття, самозаймання та пошкодження комахами.

Матеріали для утеплення стелі в лазні

Утеплення стелі в лазні є важливим заходом, тому що від цього залежить збереження тепла у приміщенні. Якщо теплоізоляція буде якісною, то для нагріву парилки до рекомендованої температури (80-90проЗ) буде потрібно набагато менше часу і самого палива (вугілля, дров, газу чи електроенергії).

Найбільш популярним утеплювачем для стелі в лазні є мінеральна вата. Вона довговічна, не запалюється, ефективно тримає тепло, легко монтується і добре вбирає вологу. Як правило, для утеплення стелі в лазні своїми руками потрібно рулонна базальтова вата товщиною в 10 див. Недолік мінеральної вати високою ціною матеріалу

Утепление потолка в бане минеральной ватой

Утеплення стелі в лазні мінеральною ватою

Більш дешевим, але в той же час менш ефективним матеріалом для утеплення стелі в лазні своїми руками є піноізол. Піноізол являє собою екологічно чистий матеріал, який добре тримає тепло і легко заповнює всі порожнечі і щілини в конструкції стелі. Недолік піноізолу в тому, що утеплення стелі даним матеріалом є одноразовим заходом. При необхідності відремонтувати стельову конструкцію потрібно буде повністю видалити піноізол, що так само є трудомісткою роботою.

Утепление потолка в бане пеноизолом

Утеплення стелі в лазні піноізолом

Якщо конструкція лазні не передбачає горищного відділення, стелю можна утеплити з допомогою суміші глини з тирсою, керамзиту або навіть піску.

Утепление потолка в бане керамзитом

Утеплення стелі в лазні керамзитом

Гідроізоляція стелі в лазні

Ще одне, не менш важливий захід це гідроізоляція стелі в лазні. Гідроізоляційний матеріал необхідно укладати поверх утеплювача.

Для гідроізоляції стелі рекомендується використовувати фольгований матеріал. Він легко кріпиться до стельових балок, надійно захищає стелю від вологи і до того ж має стосовно розумну ціну.

Менш ефективний матеріал для гідроізоляції стелі в лазні своїми руками є міцна плівка поліетиленова, але вона не має настільки високими гідроізоляційними і міцнісними властивостями, як фольгований матеріал.

Якщо горищне приміщення в бані не передбачається, то можна використовувати тонку бетонну стяжку для гідроізоляції стелі в лазні, але це вже крайній випадок.

Пароізоляція стелі в лазні

Пароизоляция потолка в бане

Пароізоляція стелі в лазні

Так як лазня є спорудою з підвищеною вологістю, стеля обов'язково треба захистити від пари, яка буде прагнути вгору в парильні. Для пароізоляції стелі в лазні краще всього використовувати фольгований матеріал.

Розміри пароізоляційної фольги повинні бути такими, що б краю матеріалу лягали на стіни парилки з кожної сторони мінімум на 7-10 див. Це необхідно для того, що б можна було з'єднати пароізоляцію стін і стелі воєдино.

Менш ефективну пароізоляцію стелі в лазні забезпечують такі матеріали, як вощений папір, щільний картон, просочений оліфою або щільна поліетиленова плівка.

Будівництво стелі в лазні своїми руками

Отже, ми розглянули основні матеріали для будівництва стелі в лазні, а так само забезпечення його паро-, тепло - і гідроізоляції. Тепер перейдемо до технології монтажу стелі в лазні своїми руками.

На сьогоднішній день існує три основні конструкції стель для лазні: подшівной, настильній і панельний, розберемо переваги та особливості побудови кожного із стелі.

Звертаємо вашу увагу на те, що вихідними варіантом для створення стелі є повністю зведені стінки з закріпленими стельовими балками.

Подшівной стеля

Якщо ви хочете створити в лазні горищне відділення і при цьому у вас є достатня кількість грошових коштів, подшівной стеля в лазні є найбільш доцільним варіантом.

Перевага підшивної стелі в тому, що він володіє високою міцністю і при цьому його може звести навіть будівельник новачок.

Недолік підшивної стелі полягає у високих матеріальних витратах, пов'язаних з підвищеним витратою пиломатеріалу.

Технологія створення підвісної стелі в лазні своїми руками складається з наступних етапів:

  1. З боку приміщення до стельових балок кріпиться обрізна або шпунтована дошка
  2. Поверх закріплених дощок (з боку горища) укладається пароізоляційний матеріал (краще всього застосовувати фольгований матеріал)
  3. На пароізоляцію укладається утеплювач (мінеральна вата найбільш підходящий варіант)
  4. Зверху мінеральної вати укладається гідроізоляція (можна знову-таки використовувати фольгований матеріал). Звертаємо увагу на те, що товщина «пирога» з паро-, тепло - і гідроізоляції не повинна перевищувати верхню крайку балок.
  5. На стельові балки нашивається трап з дощок. В даному випадку можна використовувати навіть необрізні дошки.
Монтаж подшивного потолка в бане

Монтаж підвісної стелі в лазні

Де:

А - стельові балки, Б - дошки для обшивки стелі зсередини приміщення (їх товщина повинна бути не менше 4 см), В - пароізоляційний матеріал, Р - утеплювач, Д - шар гідроізоляції, Е - обшивка стелі з боку горища.

Як ви бачите, нічого складного в створенні підшивної стелі в лазні своїми руками немає, головне ретельно закріпити всі матеріали, що б не було зазорів.

Настильній стеля

Технологія монтажу настильного стелі в лазні своїми руками є ще більш простий, ніж монтаж підвісної стелі.

Найчастіше настильні стелі застосовують для зведення лазень без горищного відділення. Одне з вимоги для зведення настильного стелі - максимальна ширина прольоту, яка не повинна бути більше ніж 2,5 метра.

Перевага настильного стелі полягає в тому, що даний вид стелі для лазні є найбільш дешевим і простим у зведенні. Недолік настильного стелі це складність ремонту стельової конструкції, оскільки в даному випадку утеплювач не накривається і його можна легко пошкодити при ремонті.

Звертаємо вашу увагу на те, що конструкція настильного стелі не вимагає монтаж стельових балок, але в той же час вимагає, що б стіни приміщення були товстими і міцними (краще, якщо це не простінки, а несучі стіни будівлі).

Технологія монтажу настильного стелі в лазні має наступний вигляд:

  1. На верхні кромки стін лазні укладаються дошки, збиті в щит
  2. Поверх дерев'яного настилу укладається пароізоляційний матеріал, який фіксується до дощок будівельним степплером.
  3. На пароізоляцію укладається утеплювач. Якщо в якості утеплювача використовується мінеральна вата, складнощів не виникне. Якщо ви вирішили утеплити стелю в лазні керамзитом, необхідно по контурах дерев'яного настилу створити захисні бортики з дощок.
Монтаж настильного потолка в бане

Монтаж настильного стелі в лазні

Де:

А - дерев'яний настил стелі, Б - пароізоляція стелі, - утеплювач, Р - огороджені дерев'яні борти

Панельний стеля

Ну і останній вид стелі для лазні - панельний стелю. Його конструкція найбільш складна, що тягне за собою підвищену трудомісткість робіт. Монтаж панельного стелі в лазні використовують вкрай рідко, віддаючи перевагу менш трудомісткого аналогу - подшивному стелі. Незважаючи на це, ми розглянемо, як зробити панельний стеля в лазні своїми руками.

Панелі, з яких буде складатися стелю, створюються на земній поверхні, а потім вже піднімаються на місце установки. Що б полегшити транспортування панелей з землі на баню, їх роблять порожніми, а вже коли встановлять, переходять до тепло - і гідроізоляції (пароізоляція здійснюється відразу).

Отже, що б зробити панельний стеля в лазні своїми руками, необхідно здійснити наступні етапи:

Етап 1. На рівній земної поверхні створити дерев'яні панелі. Для створення однієї панелі використовуються два бруска, довжиною, що дорівнює ширині прорізу. Бруски скріплюються між собою оструганными дошками, товщиною 5 см і довжиною 60 см. Відстань між двома брусками панелі повинна складати 50 см, відповідно дошки будуть виходити з боків панелі на 5 см з кожної сторони. Кріплення дощок до брусків повинно здійснюватися за допомогою цвяхів.

Вид панели

Вид панелі

Де:

А - Бруски панелі, Б - застругані дошки (обшивка), В місця кріплення дощок цвяхами.

Етап 2. Всередині кожної панелі кріпиться пароізоляційний фольгований матеріал, для цього рекомендується використовувати будівельний степплера.

Пароизоляция панели

Пароізоляція панелі

Де:

А - пароізоляція, Б - місце кріплення фольгованого матеріалу до панелі.

Етап 3. Панелі зміцнюються тимчасовими дерев'яними рейками, що б при доставці панелей наверх лазні, конструкція не деформувалася.

Укрепление потолочной панели

Зміцнення стельової панелі

Де:

А - тимчасові дерев'яні рейки (укосини).

Етап 4. Панелі укладаються на верхні кромки несучих стін. На місцях дотику стін з панелями потрібно укласти джут, який послужить ущільнювачем стику. Якщо ширини стіни становить 15 см, панелі повинні займати по 5 см з кожного боку (напуск), при цьому решта 10 см стіни залишаються для встановлення крокв даху.

Установка панельного потолка в бане

Установка панельного стелі в лазні

Де:

А - панелі стелі в лазні, Б - ущільнювач (джут).

Етап 5. Поверх теплоізоляції на встановлених панелях укладається утеплювач, поверх якого фіксується шар гідроізоляційного матеріал. В стики між панелями так само укладається тепло - і гідроізоляція.

Етап 6. Утеплені і захищені від води панелі кріпляться між собою за допомогою дерев'яної дошки, товщиною не менше 4 див. Звертаємо вашу увагу на те, що довжина дошки повинна бути рівною довжині всіх скріплюються панелей (наприклад, якщо стеля складається з п'яти панелей по 0,6 метра, довжина дошки має становити 3 метри). Дошки повинні з'єднувати панелі через кожен метр, решта простір потрібно зашивати короткими дошками, довжиною до 60 см (як показано на малюнку). Поперечні стики між короткими дошками зашиваються накладної дошкою.

Конструкция панельного потолка

Конструкція панельного стелі

Де:

А - шар пароізоляції, Б - шар теплоізоляції, - шар гідроізоляції, Р - утеплювач між панелями, Д - цілісна дошка для скріплення всіх панелей, Е - короткі обшивальні дошки, Ж - наступна цілісної дошка (за 1 метр), 3 - накладна дошка.

Готовый потолок в бане

Готовий стеля в лазні

Ось і вся технологія панельного монтажу стелі в лазні. Як ви бачите, зробити стелю в лазні своїми руками можна, хоча і потрібно ретельно вивчити інформацію по створенню цієї конструкції. Ми ж все-таки рекомендуємо зупиняти свій вибір на подшивном стелі і намагатися уникати застосування панельного стелі для створення лазні своїми руками.

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!