Зруб своїми руками: технологія по створенню + відео уроки по перев'язці зрубу «в чашу» і «в лапу»

Зруб є традиційною конструкцією для дачних будівель нашого регіону. Його теплоємні властивості, міцність і декоративний вигляд приваблюють дачників на створення різних садових будівель саме з колоди для зрубу. Але не все так просто, що б насолоджуватися баньками під зруб або іншою спорудою, необхідно знати технологію складання зрубу, а так само нюанси по догляду за ним. Зараз ми постараємося розібрати найбільш важливі моменти в створенні конструкції з колоди під зруб.

  • Стаття
  • Відео

Споруди зі зрубу: переваги та недоліки

Зведення будівель зі зрубу дуже популярно не тільки зараз, але і протягом багатьох століть, коли ще не було цегли, шлакоблоку, а тим більше піноблоку. Будь-яка будівля зі зрубу додасть садового декору давньоруський сільський стиль, який обов'язково приверне увагу не тільки відвідувачів дачі, але і проходять повз людей.

Сруб своими руками

Зруб своїми руками

Відразу слід зазначити, що зруб можна споруджувати далеко не з будь-якого сорту дерева. Для того, що б будівля зі зрубу простояла не один десяток років, необхідно вибирати особопрочные породи дерева, які так само будуть відносно недорогими в ціні. Даним критерієм підходять хвойні сорти дерев: модрина і сосна, а так само дуб, верба, липа, береза і осика.

Так само важливий фактор - розмір колод під зруб. Тут слід враховувати той факт, що для спорудження зрубу підійдуть колоди діаметром не менше 20 см, але не перевищують позначку в 26 див. Обов'язково слід вибирати колоди, товщина яких однакова по всій довжині, а сама колода не згинається і не має тріщин.

Достоїнств у зрубу дуже багато, найбільш вагомими вважаються:

  • Деревина-екологічно чистий матеріал
  • Колоди володіють високою теплоємністю
  • Естетична привабливість зрубу
  • Висока міцність конструкції

Серед недоліків зрубу виділяють:

  • Висока ціна матеріалу
  • Відносно невелика довговічність (рятує тільки обробка антисептичними засобами і ретельна гідроізоляція)
  • Складність монтажу

Як ви бачите, переваги і недоліки зрубу вагомі і тут все залежить тільки від ваших бажань і переваг. Слід зазначити, що зібрати зруб цілком реально своїми руками, необхідно тільки знати технологію і обзавестися потрібними матеріалами.

Від чого залежить варіант збірки зрубу?

Зібрати зруб своїми руками цілком реально, але складно, тому що дана робота вимагає певних навичок роботи по дереву.

Для того, що б здійснити збірку зрубу необхідно заздалегідь накреслити проект будівлі, в залежності від якого буде вибиратися варіант кріплення зрубу між собою.

Існує кілька класифікацій складання бруса, а саме:

  • В залежності від планування
  • За способом кріплення колод між собою
  • В залежності від обробки колод

Що стосується планування, то тут слід зазначити, що споруда може бути як четырехстенная (квадратна або прямокутна), так і фігурна (шестикутна, напівкругла тощо). Так само існує варіант пятистенной збірки - коли в плануванні присутня проміжна стіна (простінок), що виготовляється також зі зрубу.

За способом кріплення колод для зрубу, виділяють 2 найпоширеніші варіанти: кріплення «в чашу» і кріплення «в лапу», про них ми поговоримо трохи пізніше.

В залежності від обробки колод, конструкція може збиратися як з оциліндрованих колод, так і з профільованих бруса. Існує так само варіант зведення зрубу зі звичайного колоди і клеєного бруса, але їх рідко використовують у строительском справі.

Зараз ми більш детально розглянемо всі ці варіанти, що впливають на збірку зрубу.

Матеріал для складання зрубу своїми руками

Як вже говорилося раніше, зруб прийнято робити з 2 основних матеріалів: оциліндрованої колоди і профільованого бруса. У обох матеріалів є свої переваги і недоліки і зараз ми вам їх надамо.

Оциліндрована колода створюється шляхом обробки звичайного колоди до ідеальної циліндричної форми. Для цього використовують спеціальний верстат, який знімає верхній шар колоди, який є найменш міцним. В результаті обробки виходить оциліндрована колода, має наступні переваги:

  1. Ідеальні геометричні форми надають споруді більш вишуканий, досконалий вигляд, в результаті чого відпадає потреба в додатковому оздобленні споруди.
  2. В результаті обробки, оциліндрована колода має практично один і той же діаметр по всій довжині бруса, максимальна різниця може становити до 4 мм.
  3. Тому колоду однакова по всій довжині, конструкція буде зводитися строго по рівню, перекосів не буде, стики так само будуть сідати чітко та без зазорів.
  4. Всі знають, що будівництво зі зрубу буде «сідати» на протязі кількох років. Так от, якщо застосовувати оциліндрована колода, частка усадки буде найменша (до 5% від загальної висоти).
  5. Оциліндрована колода є ядром стовбура, який власне і обробляли. Це ядро має найвищу міцність, а значить, споруда буде більш стійкою і довговічною.
  6. Оциліндрований брус обробляється під час виготовлення, тому відсутні потреба в самостійній обробці.
  7. Тепловтрати оцилиндрвоанного колоди на порядок менше ніж у звичайного колоди.
Оцилиндрованное бревно

Оциліндрована колода

Як ви бачите, оциліндрована колода зарекомендувало себе як гідний конкурент серед матеріалів для створення зрубу, тепер поговоримо про профільованому брусі.

Профільований брус, на відміну від оциліндрованої колоди має прямокутне або квадратне розтин і так само обробляється на спеціальному верстаті. В результаті обробки бокові сторони бруса мають плоску поверхню, а верх і низ - рельєфну, у вигляді пазів. Завдяки цьому профільований брус має наступні переваги:

  1. Ціна профільованого бруса менше, ніж оциліндрованої колоди.
  2. Пази дозволяють зробити конструкцію більш стійкою, а процес побудови більш швидкий (до 2 тижнів).
  3. Так як бічні поверхні плоскі, дощова вода не потраплятиме в горизонтальні стики, а значить, і не буде застоюватися в них, завдяки цьому деревина менше піддається гниттю.
  4. Під час обробки бруса створюються спеціальні пропили, які запобігають «ведення» бруса з часом.
  5. Усадка профільованого бруса так само мінімальна
  6. Профільований брус не вимагає додаткової декоративної обробки
  7. Профільований брус має невелику вагу, з-за цього він не вибагливий до варіанту фундаменту і виду грунту.
Профилированный брус

Профільований брус

Спосіб перев'язки колод зрубу

Існує два найбільш популярні способи перев'язки матеріалу зрубу (толі колод чи бруса) на кутах: «в лапу» і «в чашу». Обидва варіанти однакові по відношенню до стійкості конструкції, різниця тільки у створенні спеціальних пазів.

Перевага перев'язки колод «в чашу» полягає в тому, що кути конструкції зі зрубу практично не піддаються дії поривів вітру. Але недоліком цього виду перев'язки є той факт, що значно збільшується витрата деревини ( перевитрата близько 4 метрів на один вінець).

Відео урок - перев'язка зрубу «в чашу»:
YouTube Трейлер
Створення паза для врубки «в чашу»
YouTube Трейлер

Що стосується перев'язки колод «в лапу», то тут слід сказати навпаки: витрата деревини зменшитися, але споруда буде більш схильна до впливу вітрів, тим більше що створення пазів для перев'язки «в лапу» є більш трудомістким процесом.

Відео урок - перев'язка зруби «в лапу»:
YouTube Трейлер
Паз для врубки «в лапу»
YouTube Трейлер

Сама технологія створення перев'язок трохи складна, тому краще наочно її надати за допомогою креслень-схем і відео-уроків.

Зруб своїми руками - будуємо швидко і якісно

Строим сруб своими руками

Будуємо будинок своїми руками

Побудова зрубу своїми руками представляє досить трудомісткий процес і вимагає роботи спеціаліста. Але якщо ж ви все-таки вирішили побудувати будинок своїми руками, ніхто тримати не буде, це виключно ваш вибір. Для того що б правильно звести конструкцію зрубу, необхідно виконати наступну роботу:

  1. Готуємо місцевість і заливаємо фундамент. Тут все як завжди, на даному етапі не варто зупинятися. Слід лише звернути увагу на те, що різний матеріал для зрубу вимагає індивідуальний фундамент, тому перед побудовою детально проконсультуйтеся з цього приводу. Рекомендується використовувати стрічковий фундамент - він досить міцний і не складно зводиться. Після того як фундамент залили, дайте йому відстоятися певний проміжок часу (максимум місяць), далі приступайте до наступного етапу.
  2. На фундамент укладаємо шар гідроізоляції (руберойд підійде). На руберойд встановлюється дошка, на яку ляже перший вінець зрубу. Товщина дошки має бути як мінімум 5 см, поверх неї обов'язково настилається шар клоччя (для того, що б забезпечити ще більшу теплоємність споруди).
  3. На клоччя укладається перший вінець. Колоди повинні мати найбільший діаметр серед всіх наявних. Перед тим як укладати перший вінець, на колодах необхідно зробити затесы шириною 15 см по всій довжині. Це необхідно робити для того, що б зіткнення колоди з дошкою забезпечувало їх ретельне прислонение один до одного.
  4. Як тільки перший вінець буде покладений, приступаємо до зведення наступних вінців до самого верху. Між вінцями обов'язково укладаємо клоччя або джут. Крім перев'язки колод на кутах, необхідно створювати шипове з'єднання колод через кожен метр довжини матеріалу. Якщо не здійснювати додаткове кріплення конструкція буде не стійкою.
  5. Коли побудова будинку або лазні зі зрубу буде закінчено, залишаємо споруду як мінімум на 1 рік, що б здійснилася усадка колод. Тут слід звернути увагу на те, що усадка призводить до того, що віконні прорізи та інші елементи конструкції можуть деформуватися, що б цього уникнути, заздалегідь створюйте технологічні зазори, які після усадки взагалі пропадуть або заб'ються за допомогою паклі.
  6. В той час коли відбувається усадка можна зашивати підлоги і створювати крокви для кріплення даху, вони не деформуються.
  7. Після усадки споруди необхідно здійснити конопатние роботи, які являють собою затрамбовку клоччя між вінцями і різних зазорами. Після цього конопатние роботи проводяться раз на рік.

На цьому побудова споруди зі зрубу вважається закінченим, для того, що б споруда прослужила вам, як можна довше, необхідно дотримуватись порад фахівців, про яких ми зараз і поговоримо!

Поради по догляду за спорудою зі зрубу своїми руками

Качественный сруб своими руками

Якісний зруб своїми руками

Багато ветерани будівельної справи свідчать про те, що нинішня технологія зведення зрубу сильно відрізняється від тієї, що була в минулому столітті. На сьогоднішній день фірми, які надають послуги зі зведення зрубу, намагаються більше заощадити, в результаті чого багато споруди не можуть прослужити і десятки років (а раніше відмітка перевищувала півстоліття!) Найпростіше що ви може враховувати при побудові споруди зі зрубу це:

  1. Колоди для зрубу повинні бути заготовлені взимку. Зимова заготівля сприяє тому, що колода більш стійке до атмосферних опадів і менш схильне до гниття. Для того що б перевірити той факт, що зимовий ліс, достатньо просто капнути йод на поверхню деревини, якщо проявилося синювате пляма - ліс і в правду зимової заготівлі.
  2. Обов'язково обробляйте всі дерев'яні елементи конструкції антисептичними засобами, вони продовжать термін служби споруди.
  3. Перед тим як споруджувати конструкцію зрубу, створіть всі вінці просто на земній поверхні, далі підпишіть кожне з колод і в тому ж порядку встановлюйте їх на фундамент.
  4. Якщо ви купуєте вже виготовлені колоди для зрубу, простежте за тим, що б вони були розмічені виробником.
  5. Обов'язково забивайте всі стики та щілини клоччям, вона підвищить теплоємність конструкції і додасть будівлі більш декоративний зовнішній вигляд.
  6. Якщо ви здійснюєте зв'язку колод «в лапу», додатково захистіть кутові з'єднання, обшивши їх дошками.
  7. Враховуйте той факт, що під час усадки будівлі, її висота зменшитися щонайменше на 5% (може навіть до 10%).
  8. Рекомендується підв'язувати конструкцію крокв до 3-4 вінця зверху за допомогою дроту, що б підвищити стійкість покрівлі до сильних поривів вітру.
  9. Що б запобігти утворенню тріщин в колоді, здійсните пропив матеріалу до центру
  10. Існуючі тріщини в колодах необхідно законопатити клоччям
  11. Пакля не повинна виступати за межі колоди, інакше вона піддасться промоканию, і тим самим буде сприяти гниття колод.
  12. Конопатние роботи необхідно здійснювати в суху погоду, щоб не намочити матеріал
  13. Що б підвищити стійкість конструкції і запобігти зсув колод, їх необхідно кріпити нагелями, які встановлюються в отвори, створювані по центру колод.
  14. При створенні першого вінця, 2 протилежних колоди будуть мати певний зазор між своєю нижньою межею і фундаментом. Цей зазор необхідно обов'язково закрити за допомогою половинчастих колод.

Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам у побудові зрубу своїми руками! Бажаємо успіхів і рекомендуємо ознайомитися зі статтею: як зробити літню кухню своїми руками!

Відео урок - перев'язка зрубу «в чашу»:
YouTube Трейлер
Створення паза для врубки «в чашу»
YouTube Трейлер
Відео урок - перев'язка зруби «в лапу»:
YouTube Трейлер
Паз для врубки «в лапу»

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!