Створюємо систему автоматичного поливу газону своїми руками

Що б газон постійно був насичений вологою, необхідно ретельно стежити за поливом. На сьогоднішній день існують зручні для дачника системи автоматичного поливу газону. Їх монтажем, як правило, займаються спеціалізовані фірми, але беруть за це відносно багато грошей. Що б заощадить свої грошові кошти можна змонтувати систему автоматичного поливу газону своїми руками. Далі ми розглянемо технологію монтажу, складові системи, а також необхідні норми поливу газону!

 • Стаття
 • Відео

Система автоматичного поливу газону

Система автоматического полива газона

Система автоматичного поливу газону

Про систему автоматичного поливу рослин ми вже говорили, надаючи вашій увазі її сутність, складові частини, а так само найбільш якісних виробників. Хотілося б додати, що монтаж системи автоматичного поливу своїми руками є досить трудомістким процесом, що вимагає маси розрахунків, грошових витрат на купівлю складових системи автополиву, а так само часу на здійснення монтажу.

Незважаючи на це, створення автоматичного поливу газону своїми руками дозволяє заощадити досить багато грошей, а так само набратися досвіду в даній сфері, що стати в нагоді в майбутньому для самостійного ремонту та обслуговування системи, що заощадить ваші гроші.

Як зробити систему автоматичного поливу газону своїми руками?

Створення системи автоматичного поливу газону своїми руками
YouTube Трейлер

Складові елементи системи автоматичного поливу газону

Як ми вже говорили, створення системи автоматичного поливу газону є трудомістким процесом, але якщо ви все ж налаштувалися на цю роботу, необхідно придбати такі елементи системи автоматичного поливу газону:

 • Насосна станція
 • Фільтри тонкого очищення
 • Регулятори тиску
 • Електромагнітні клапана
 • Труби ПНД
 • Дощувачі
 • Контролери

Коротко розглянемо призначення та нюанси вибору кожного з елементів автоматичної системи поливу газону.

Насосна станція необхідна для того, що б створити достатню для поливу газону тиск, тому що часто центральний водопровід не забезпечує таке тиск. Вибір насосної станції, як і інших елементів системи автоматичного поливу газону, необхідно здійснювати після складання проекту і розрахунку необхідного споживання води. На основі всіх цих даних підбирається оптимальна продуктивність насосної станції, яка зможе забезпечити полив всього ділянки або його частини (якщо площа поливу велика).

Фільтр тонкої очистки. Дуже часто джерелом водопостачання дачі служить саморобна свердловина на ділянці. Якщо здійснювати полив газону водою зі свердловини без попереднього очищення води, дощовики швидко вийдуть з ладу, тому заб'ються дрібними піщинками. Фільтр тонкого очищення допоможе позбутися від цієї проблеми.

Регулятори тиску використовують у тому випадку, якщо система автоматичного поливу газону складається з поливних головок (дощувателів) різного виду. У цьому випадку кожна зона має своє певне робоче тиск, що і встановлюється за допомогою регулятора тиску. Так само дані елементи поливу використовуються при створенні системи крапельного поливу рослин.

Електромагнітні клапана разом з контролерами необхідні для того, що б можна було по черзі поливати певні зони ділянки. Наприклад, якщо газон має велику площу і продуктивності насосної станції не вистачає для поливу всього газону, можна здійснити повний полив в 2-3 кроки, по черзі поливаючи кожну секцію. За допомогою контролера встановлюється час відкриття/закриття певного електромагнітного клапана, який подає воду на дощуватель.

Труби ПНД (поліетилен низького тиску) є транспортною магістраллю води від джерела водопостачання до дождевателям. Для створення системи автоматичного поливу газону своїми руками необхідно вибирати труби різного перерізу від джерела водопроводу до дощувача із зменшенням перерізу.

Дощувачі є виконавчим органом системи автополиву газону. Вони знаходяться в грунті і висуваються на 15-20 см вгору під час поливу газону, після чого знову ховаються. Існують статичні і роторні дощувачі. Перші здійснюють полив певного сектора, а роторні обертаються і заливають газон навколо себе на певний (робочий) радіус.

Дождеватели, спрятанные в почве

Дощувачі, заховані в грунті

Створення проекту автоматичної системи поливу газону

Проект автоматической системы полива газона

Проект автоматичної системи поливу газону

Составляющие элементы системы автополива газона

Складові елементи системи автоматичного поливу газону

Для зручності сприйняття інформації розіб'ємо цей етап на під етапи:

1. Складаємо план газону. Насамперед необхідно накреслити схему всього ділянки із зазначенням майданчики газону, яку будемо поливати. Так само на схемі вказуємо, які ділянки саду поливати не допускається (наприклад, зони відпочинку, садові споруди, огородження тощо). Ну і в результаті розбиваємо поливаемую майданчик на кілька прямокутників.

2.Расчитываем пропускну здатність трубопроводу. Для цього вимірюємо діаметр труби джерела водопостачання (до нього ми будемо приєднувати трубопровід системи автоматичного поливу газону). Виходячи з певного діаметру, встановлюємо табличну пропускну здатність труби (в Інтернеті є спеціальні таблиці), після чого перекриваємо всі розгалуження і встановлюємо продуктивність нашої труби досвідченим шляхом (кількість літрів в хвилину). На підставі цього підбираємо оптимальний діаметр трубопроводу для системи автоматичного поливу.

3. Визначаємо місце дощувачів на ділянці. Тому на сьогоднішній день дощувачі мають різний радіус дії, аж до 25 метрів, підбираємо кількість і місце установки дощувачів на ділянці. Для цього на наявному плані газону, циркулем в масштабі отчерчиваем кола (радіуси дії вибраних вами дощувателів). Кожна зона має своє робоче тиск, витрата води і невелику похибку в робочому радіусі. Тиск в трубопроводі ми вже розрахували, тільки слід враховувати, що по всьому трубопроводу утворюються невеликі втрати тиску (10-15%), їх необхідно враховувати при установці регулятора тиску. Виходячи з витрати води одного дощовиків, підбираємо необхідну кількість поливальних головок на підставі продуктивності насосної станції та кількості секцій по поливу газону. Відзначаємо групи одночасно працюючих дощувачів на плані (до них в подальшому буде під'єднаний один електромагнітний клапан).

4. Визначення місця встановлення електромагнітних клапанів і контролерів. Як ми вже сказали, до однієї групи дощовиків (секції поливу) необхідно під'єднати один електромагнітний клапан. Розгалуження трубопроводу на секції поливу рекомендується здійснювати в одному місці, що б всі електромагнітні клапана знаходилися поблизу один одного (для зручності ремонту та обслуговування). Якщо ви вибираєте контролер автоматичного управління системою поливу газону, місце його установки повинне бути захищеним і в той же час з цього місця повинна добре проглядатися вся система поливу.

5. Планування головного трубопроводу і розгалужень. Останнім етапом створення проекту автоматичної системи поливу газону є планування сітки трубопроводу. Цей етап є відповідальним, оскільки неправильна планування закладки труб може привести до великих втрат тиску, витраті матеріалу (а це підвищені грошові витрати) і слабкої ефективності роботи поливу. На проекті поливу газону лініями розмічаємо місця прокладання магістральної труби і розгалужень. Звертаємо вашу увагу на те, що труби повинні як можна рідше перегинатися і прокладатися до дождевателям за наикратчайшему шляху. Ще один важливий момент - діаметр труби. Магістральна труба повинна бути більшого діаметру, ніж розгалужується від нього трубопровід.

6. Перевірка проекту. Створений проект автоматичного поливу газону необхідно ще раз перевірити, що зона дії дощувателів забезпечувала полив всього газону, продуктивності насосної станції вистачало на полив і т.д. Після остаточної перевірки можна підбивати кошторис на матеріали та обладнання, після чого йти за покупками і здійснювати монтаж системи автоматичного поливу газону своїми руками.

Монтаж і перший запуск системи автоматичного поливу газону своїми руками

Отже, спочатку розмічаємо територію газону відповідно до наявного плану: відзначаємо місце прокладки труб, установки дощувателів і т.д. Далі по розмічених лініях вириваємо траншеї під закладання трубопроводу. Краще всього, якщо глибина траншеї нижче глибини промерзання грунту (близько 1 метра), але в цьому випадку підвищується трудомісткість робіт. Дозволяється укладати труби на глибину 30 см, але з невеликим ухилом і створенням дренажних клапанів в найнизших точках (для стоку води з системи під час зимової консервації системи). Далі на поверхні вся трубопровідна магістраль і клапани з'єднуються за допомогою фітингів) і укладається в траншею. Не поспішаємо засипати траншею, спочатку подаємо воду в трубопровід і перевіряємо герметичність системи (заодно і очищаємо трубопровід від бруду), якщо все нормально, накручуємо дощовики і засипаємо готову систему автоматичного поливу газону.

Ну і, врешті-решт, регулюємо напрямок поливу дощувателів і насолоджуємося системою поливу газону створеної своїми руками! Залишається тільки обслуговувати систему (чистити фільтри, поливальні головки, а так же консервувати всю систему на зимовий період).

Норми поливу газону

Ще одна річ, яку ви повинні знати норми поливу газону (загальноприйняті рекомендації по поливу газону), вони свідчать наступне:

 1. Полив газону повинен здійснюється 1 раз в 3 дні, максимум 1 раз на тиждень.
 2. Поливати газонну траву необхідно у вечірній або ранковий час, бо вода в цей час не так швидко випаровується. Найкраще поливати газон ввечері.
 3. Достатнім є полив газону, якщо грунт наситилася водою на глибину 30-50 див.
 4. Забороняється поливати газон відкритим струменем, необхідно використовувати насадки-розпилювачі ( до систем поливу газону це не відноситься, там встановлені дощувачі)
 5. На 1 м2 води необхідно від 12 до 15 літрів води, якщо менше - газону буде недостатньо вологи, більше - надлишок, трава почне гнити.

Ось і все, що ви повинні знати про монтаж системи автоматичного поливу газону своїми руками, а також про догляд за газонної травою!

Створення системи автоматичного поливу газону своїми руками

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!