- Стаття
- Відео
Що таке система автоматичного поливу рослин?
Система автоматичного поливу рослин являє собою набір шлангів, датчиків, клапанів і поливальних головок, які регулюються і приводяться в дію з допомогою невеликого функціонального пульта управління.
Гідність автоматичної система поливу полягає в тому, що ви можете спокійно відпочивати на дачі, в той час як поруч з вами проходить процес поливу і зрошення всіх необхідних садових рослин. Ця система не тільки збереже ваші сили і дозволить насолоджуватися відпочивати, але й дозволить значно заощадити водні ресурси, а значить і гроші за їх оплату.
Дуже часто систему автоматичного поливу рослин встановлюють на дачних ділянках мають велику територію, зайняту рослинним світом. Так само раціонально використовувати цю систему в тому випадку, якщо тиску в трубопроводі не вистачає для достатнього поливу рослин, тільки в цьому випадку необхідно обзавестися резервуаром для води або вирити колодязь (свердловина).
Ну і останнє, що хотілося сказати про автоматичної системи поливу рослин це те, що автоматична система, а значить, її можна запрограмувати на виключення/включення в певний проміжок часу, наприклад, ви знаєте, що затримається на роботі або у родичів, а на вулиці спекотна погода і необхідно поливати город. У цьому випадку автоматичний полив зробить все за вас і вимкнеться до наступного циклу.
З чого складається система автоматичного поливу рослин?
Основними складовими системи автоматичного поливу рослин є поливальні головки, електромагнітні клапани, труби ПНД і пульт управління. Так само, для зручності, систему автоматичного поливу рослин можна оснастити гидророзеткой (гідрантом) і всілякими метеодатчиками. Зараз ми більш докладно розглянемо сутність і призначення кожного складового автоматичної системи поливу.
Отже, перше, про що хотілося б розповісти це виконавчий орган системи поливу - поливальні головки. Дані пристосування забезпечують полив рослин, тому що вони власне і розпилюють воду по території саду. На сьогоднішній день існує широкий асортимент поливальних головок, які розрізняються радіусом поливу й самим способом поливу. Що стосується радіусу поливу, то він може коливатися від декількох десятків сантиметрів до декількох десятків метрів, в залежності від виробника і розміру голівки. Спосіб поливу так само може відрізнятися, існують стаціонарні поливальні головки, струмінь води у яких спрямована на певну область саду і обертаються головки, заливають місцевість навколо себе. Радимо віддавати перевагу стаціонарним голівок, тому що обертаються мають постійну проблему - заїдають, і не важливо наскільки якісний товар. В режимі очікування поливальні головки заховані під землею (з естетичних міркувань) і тільки коли настає час поливу, вони висуваються і приступають до роботи. Висота виходу поливальних головок на поверхню може варіюватися від 4-5 до 30 див.
Далі у нас йдуть електромагнітні клапана. Вони відіграють важливу роль у системі автоматичного поливу і необхідні для того, щоб подавати воду на поливальні головки, коли на них надійде команда з пульта управління. Електромагнітні клапани приєднуються безпосередньо до поливальним головках і знаходяться під землею, в спеціальних захисних коробках.
Труби ПНД (поліетилен низького тиску) є головною транспортною магістраллю води від джерела безпосередньо до місця поливу. З'єднання труб між собою може бути як роз'ємне (з допомогою фланців і компресійних фітингів) так і нероз'ємне (спеціальної зварюванням). І той і інший спосіб має переваги і недоліки. Гідність нероз'ємного з'єднання полягає в тому, що забезпечується надійний стик труб, а значить, буде відсутня їх протікання. Роз'ємне з'єднання є більш дешевим і практичним, оскільки пошкоджену ділянку можна швидко відремонтувати, але в той же час через фланці може протікати вода з плином часу. І те і інше з'єднання можна здійснити своїми руками. Глибина укладання труб ПНД не повинна перевищувати 40 див.
Ну і остання, основна складова системи автоматичного поливу рослин це її «мізки» - пульт управління. Пульт управління може мати різні додаткові клавіші і регулятори в залежності від моделі, але основна складова пульта - це мікропроцесор, який як раз і подає електромагнітний сигнал на клапани, які відкриваються і пропускають воду до поливальним головок. На сьогоднішній день пульти керування системою автоматичного поливу рослин оснащені таймером, який може подавати сигнал на включення/вимикання води в певний момент часу, про що ми казали.
З основними складовими системи автоматичного поливу рослин ми розібралися, тепер перейдемо до допоміжних, але не менш важливим елементам системи: гідрантів і метеодатчиками.
Гидрорезетки або, простіше кажучи, гідранти являють собою трійники в трубопроводі, одна гілка з яких має заглушку (в основному це кран). Гідранти призначені для того, що б приєднувати до системи поливу виносної шланг, який дозволить здійснювати полив рослин вручну в місцях, де з якихось причин неможливо провести систему поливу. Це дуже зручний елемент автоматичної системи поливу, тому що в будь-який момент можна самостійно до поливати город (наприклад, якщо одна з поливальних головок вийшла з ладу).
Тепер поговоримо про метеодатчиках. Дані пристосування встановлюються на території ділянки, де здійснюється полив рослин, та подають сигнал про погодні умови на пульт управління. На сьогоднішній день метеодатчики можуть відстежувати вологість і температуру повітря/ґрунту, швидкість вітру, загальні погодні умови і т.д. Це дозволяє більш конкретно налаштувати час поливу і його частоту, скоротивши витрати води. Приміром, якщо погода дощова, пульт управління отримає сигнал від метеодатчика і полив не буде задіяний.
Звертаємо вашу увагу на те, що автоматична система поливу може працювати тільки тоді, коли забезпечено нормальний тиск води в системі. Тому крім датчика рекомендується вмонтувати в систему автоматичного поливу водяний насос, який забезпечить системі нормальний тиск води. Але в той же час, якщо в системі немає нормально тиску, насос ніяк не підвищить його, тому для нього треба окремо спорудити резервуар з запасом води або вирити свердловину (колодязь) своїми руками. Тільки тоді ваша система автоматичного поливу буде функціонувати нормально і практично не залежатиме від того, чи є вода в головній магістралі
Ось власне і є всі основні і допоміжні елементи автоматичної системи поливу, тепер розглянемо найбільш перевірених виробників цієї техніки.
Кращі виробники автоматичної системи поливу рослин
На сьогоднішній день ринок техніки і пристосувань для дачної ділянки має широкий асортимент товарів від різних виробників. Що б не купити «кота в мішку» і не засмутиться в системі автоматичного поливу рослин з-за того, що вона постійно виходить з ладу, необхідно віддавати перевагу більш якісним, усталеним на ринку виробникам, назви яких ми надали нижче.
Отже, очолює наш рейтинг американська компанія Hunter, яка спеціалізується на поливальної техніки і є лідером у цій галузі. Звичайно, варто їх продукція відносно дорого, але зате якість на вищому рівні. Візитна картка компанії Hunter це радіус поливу поливальних головок. Американська компанія первее всіх зробила головки, здатні розсіювати воду на відстань до 24 метрів, що ідеально підходить для великих площ, застелених газоном. Рекорд компанії - це дощовики, які можуть розсіювати воду в радіусі 30 метрів від поливальної головки.
Ще одна американська компанія, продукцію якої ми вам радимо це Rain Bird. Системи автоматичного поливу рослин даної компанії володіють високою якістю. Перевага продукції Rain Bird полягає в тому, що їх системи мають відмітний конструктивні особливості, які дозволяють більш швидко і просто монтувати полив на дачній ділянці.
Крім американських компаній добре себе зарекомендувала італійська фірма Claber, продукція якої так само має високу якість і зроблена з екологічно чистих матеріалів. Гідність система поливу Claber полягає в різноманітності елементів поливу, які мають різні модифікації.
Найбільш якісні шлангами для крапельного зрошення вважаються шланги компанії Metzerplas. Ізраїльська компанія спеціалізується в більшій мірі тільки на даних пристосуваннях і займає одне з лідируючих місць на ринку техніки для поливу рослин.
Ось і все, що хотілося розповісти вам про системи автоматичного поливу рослин! Ознайомившись з даним матеріалом, ви тепер можете сміливо йти на ринок і купувати свою власну систему автоматичного поливу!