- Стаття
- Відео
Основні роботи по обробці басейну своїми руками
Після будівництва бетонного басейну своїми руками ми маємо бетонну чашу з нерівностями і шорсткою поверхнею. Ясна річ, що в такому стані басейн неможливо експлуатувати не лише з естетичного вигляду, але і з-за того, що практично відсутня його герметичність. Виходячи з цього, перед нами постають наступні, завершальні роботи:
- Оштукатурювання чаші басейну
- Додаткова гідроізоляція
- Оздоблення басейну декоративним матеріалом
Далі ми детально розглянемо кожен з пунктів.
Оштукатурювання чаші басейну
Що б надати чаші басейну гладкі рівні стіни і дно, а також забезпечити додаткову герметичність чаші, необхідно ретельно оштукатурити весь басейн водостійкою штукатурною сумішшю. Існує два способи штукатурки: нанесення на спеціально закріплену сітку і клейове нанесення штукатурки.
Звертаємо вашу увагу на те, що до оштукатурення стін необхідно підходити дуже серйозно, тому дана робота має такі особливості:
- Оштукатурена поверхня повинна бути без дефектів. В крайньому випадку допускається 1-2 нерівності на 4 м2, причому розмір нерівностей не повинен перевищувати 1 мм2.
- На оштукатуреній чаші не повинно бути тріщин, тому що вони в подальшому будуть представляти слабке місце в герметичності чаші.
- Відхилення в рівності дна і стін не повинна перевищувати 1мм на 1 метр.
Як ви бачите, вимоги, які пред'являються до штукатурці, досить серйозні, тому якщо ви не володіє достатніми навичками в оштукатурюванні стін, краще попрактикуватися перед цим на садовій споруді (наприклад, обштукатурити стінки в літній кухні) або найняти фахівця, який все зробить швидко і якісно.
Отже, розглянемо два найбільш популярні способи штукатурки чаші басейну.
Нанесення штукатурки на сітку
Даний спосіб часто застосовується при декоративній обробці стін плиткою. До поверхні чаші дюбелями кріпиться спеціальна сітка, яка забезпечить надійну адгезію між штукатуркою і чашею басейну.
Одразу звертаємо вашу увагу на те, що сітка повинна бути оброблена спеціальними антикорозійними засобами, інакше в подальшому вода може проникнути під шар штукатурки і сітка почне іржавіти, після чого штукатурка обсиплеться і доведеться все ремонтувати (а це значні матеріальні витрати). Що б ця проблема не виникала необхідно використовувати наступні рекомендації:
- Працювати з будматеріалами хорошої якості
- Замість металевої сітки використовувати спеціальну скляну або синтетичну сітку (відразу говоримо, що вони будуть мати більш високу ціну)
- Що б підвищити адгезію між бетонною чашею і штукатуркою, вручну робимо поверхню чаші більш шорсткою
- Як вже говорилося раніше, для штукатурення використовуйте водостійкі суміші, які не тільки підвищать герметичність чаші, але і забезпечать більш високу адгезію матеріалів
Скориставшись цими порадами, наносимо штукатурку на сітку, максимально вирівнюємо поверхню чаші і залишаємо її, поки матеріал повністю не застигне.
Клейове нанесення штукатурки
На відміну від сітки, яка використовується у вищевказаному способі для підвищення адгезії, клейове нанесення штукатурки передбачає нанесення на поверхню чаші спеціальних просочень, які так само підвищують адгезію.
Перед тим, як приступати до оштукатурювання чаші басейну, поверхню ретельно очищають від пилу і бруду і просочують засобами глибокого проникнення (спеціальні просочення).
Дані просочення складаються з акрилових смол, уретану та інших полімерів, які створюють якісний адгезійний шар.
На просочену поверхню чаші необхідно нанести шар самої штукатурки, яка має у складі спеціальний склеювальний полімер. В результаті створюється хороша адгезія матеріалів, що нам і потрібно.
Гідроізоляція басейну
Крім зовнішньої гідроізоляції бетонної чаші басейну (руберойдом), необхідно здійснити ще і внутрішню гідроізоляцію. Для цього рекомендується використовувати наступні поради:
- Для створення бетонної чаші басейну використовуйте цемент, призначений для зведення гідротехнічних споруд (марка НЦ або ГІДРО-S).
- Так як ми маємо справу з готової чашею, то можна підвищити гідроізоляцію басейну не тільки водовідштовхувальним штукатуркою, але й спеціальними гідроізоляційними речовинами, які наносяться на поверхню чаші: Кальматрон, Пенетратов, Гидротекс, Стромикс і т.д.
Декоративне оздоблення басейну
Фінальною стадією обробки чаші басейну є декоративна прикраса різними матеріалами. На сьогоднішній день, чашу басейну прийнято обробляти декоративними матеріалами, які не тільки прикрасять вид басейну, але і додатково створять герметичний шар чаші, а значить, і підвищать термін безремонтної експлуатації басейну.
Серед таки матеріалів лідерами є плівка ПВХ, скляна плитка і мозаїка. Розглянемо переваги і недоліки кожного з матеріалів.
Оздоблення басейну плівкою ПВХ
Оздоблення басейну плівкою ПВХ є найбільш простим і економічним способом прикраси басейну, який ефективно підвищує герметичність чаші. Плівку ПВХ, на відміну від укладання мозаїки та скляної плитки, можна натягнути своїми руками. Все що потрібно це спеціальний зварювальний апарат для зварювання швів плівки і зовсім небагато часу. Після того, як плівка буде розкладений по дну і стінкам чаші, її потрібно закріпити і спаяти, а шви додатково обробити герметиком.
Отже, підіб'ємо підсумки обробки басейну плівкою ПВХ:
- Переваги: простота способу, не потрібна допомога фахівців, хороша герметизація чаші, привабливий зовнішній вигляд басейну досить довгий термін служби плівки та дешевизна матеріалу.
- Недоліки: не настільки привабливий зовнішній вигляд, ніж при обробці плиткою.
Як ви бачите, гідності набагато вагоміше недоліків, тому якщо на обробку басейну у вас залишилося мало грошей, купуйте ПВХ плівку і приступайте до роботи!
Деякі відносять до обробки басейну ПВХ плівкою ще один недолік: сходинки, обтягнуті плівкою дуже слизькі, що є небезпечним і призводить до серйозних травм. Ми цей недолік рекомендуємо отримати наступним чином: при виборі плівки невеликий шматок (якого вистачить на обтяжку сходинок) вибираємо зі спеціальною ребристою поверхнею, яка призначена для сходинок.
Оздоблення басейну плиткою
Басейн, оздоблений кольоровою бруківкою, є дуже гарним доповненням ландшафтного дизайну території. Все що потрібно, це приклеїти плитку до оштукатуреної поверхні і замазати шви водостійкою затіркою.
Недоліком даного способу є те, що якісно класти плитку може далеко не кожен дачник, тому потрібно наймати фахівців, тому якщо покласти плитку неправильно, вона відвалитися в перший же сезон і спричинить за собою додаткові витрати на ремонт.
Перевагою плитки є привабливий зовнішній вигляд басейну і хороша герметизація чаші.
Для укладання плитки своїми руками рекомендується використовувати наступні поради:
- Купуйте плитку, яка має більш високі водовідштовхувальні властивості (наприклад, імпортна плитка має коефіцієнт водопоглинання близько 0,14%, а вітчизняна 1%)
- При покупці плитки звертайте увагу на її зворотну сторону. Якщо ззаду є антиковзні елементи і борозенки - плитка має більш високі адгезійні властивості
- При укладанні плитки своїми руками використовуєте більш дорогий, але ефективний водостійкий клей
- Вибираючи затірку, віддавайте перевагу титанової затірці, тому що у неї більш висока стійкість до грибкових захворювань і утворення цвілі
- Від якості плитки залежить довговічність обробки басейну, тому віддавайте перевагу більш якісної плитки з Італії, Португалії і ФРН. Якщо ви володієте невеликим кількістю матеріальних засобів, то непоганим варіантом буде і вітчизняна плитка.
Оздоблення басейну
Ми часто бачимо на території баз відпочинку басейни, оздоблені мозаїкою, і відразу ж з'являється бажання прикрасити даною технологією і свій басейн.
Відразу ж звертаємо вашу увагу на те, що обробка басейну є досить трудомістким процесом, який вимагає особливих навичок в укладанні плитки та створенні мозаїки, тому своїми руками обробити басейн мозаїкою у вас може і не вийде.
Саме з-за цього більшість дачників не використовують мозаїку в якості декоративного оздоблення басейну.
Що стосується переваг обробки басейну, до них відносяться:
- Найбільш привабливий зовнішній вигляд
- Висока міцність матеріалу
- Водопоглинання скляної плитки відсутній (коефіцієнт водопоглинання практично дорівнює нулю)
- Можливість створення панно, візерунків і інших декоративних елементів в басейні
Недоліком обробки басейну є найбільш високі матеріальні витрати, які поширюються не тільки на закупівлю матеріалу, але і на оренду спеціаліста.
Рекомендуємо ознайомиться зі статтею: водоснабжение басейну своїми руками!