Особливості догляду за газоном протягом усього року

У даній статті ми поговоримо про те, як правильно здійснити догляд за газоном протягом усього року, тому заходи по догляду за газонної травою сильно відрізняються в період від весни до зими. Інформації дуже багато, але тут зібрано все необхідне для здійснення догляду за газоном своїми руками!

Догляд за газоном навесні

Мероприятия по уходу за газоном

Заходи по догляду за газоном

Зазвичай догляд за газоном у весняно час являє собою відновлення пошкоджених ділянок газонної трави після зими, а так само весняну підгодівлю рослин, аерацію, боротьбу з бур'янами і що немало важливо, відведення талих вод. Зараз ми детально розглянемо сутність кожного із заходів.

Отже, перше, що нам доведеться зробити з приходом весни - забезпечити відведення талих вод з газонної майданчику. Це необхідно для того, що б вода не застоювалася і газонна трава не почала загнивати. Найбільш ефективним методом відведення талих вод є використання дренажної системи, яку необхідно обов'язково зробити перед посівом газону. Якщо капітальний дренаж на ділянці ви не здійснили, то необхідно вручну забезпечити відведення води. Для цього снігові замети необхідно рівномірно розподіляти по всій площі газону.

Звертаємо вашу увагу на те, що у весняний час категорично забороняється пересуватися по газону, тому що в цей час трава схильна до витоптування і утворення слідів.

Після того, як вода з ділянки повністю зійде і прийде повне потепління (а це ближче до квітня), необхідно здійснити весняну підгодівлю (добриво) газонної трави. Для цього використовуються азотні добрива, тому азот сприяє зростанню і відновленню пагонів. Зазвичай, на упаковці з добривом зазначена необхідна дозування засобу.

Подкормка газона

Підживлення газону

Удобрювати газонну траву необхідно ввечері, що б гранули не обпекли газон під сонячним світлом. Для розсіювання добрив рекомендується використовувати спеціальну механічну сівалку, тому що вона більш рівномірно розсіює гранули по всій площі газону. Після добрива необхідно відразу ж залити площа водою, це сприяє більш швидкому розчиненню гранул в ґрунті.

Як тільки добриво повністю розчиниться в ґрунті (зазвичай це займає не більше, ніж 1,5 тижні) необхідно приступати до вычесыванию трави від повсті. Для цього використовуємо звичайні садові граблі, якими «вычесываем» всю площа газону в поздовжньому і поперечному напрямку. Зібраний садовий сміття (листя, повсть, відмерлі трави) не викидаємо, тому вони є непоганий добавкою для компосту. Якщо граблями не вдається зібрати дрібні частинки сміття, рекомендується використовувати садовий пилосос.

Під час вичісування газонної трави, ви не тільки прибираєте весь повсть з поверхні, але і додатково разрыхляете верхню грунтову кірку, яка істотно ущільнюється за зимовий період і перешкоджає достатнього повітрообміну кореневої системи трави, внаслідок чого газон піддається різним захворюванням.

Звертаємо вашу увагу на те, що якщо ви забули здійснити завчасне добриво газонної трави, це можна зробити після вичісування.

Далі переходимо до не менш важливого заходу по догляду за газоном навесні - аерації грунту. Аерація являє собою створення отворів у землі для забезпечення штучного повітрообміну кореневої системи з навколишнім середовищем. Аерація проводиться у весняний час і з інтервалом протягом усього року, тому що верхній шар грунту постійно ущільнюється (після поливу, посух тощо), в результаті чого в ущільненому ґрунті утворюється вуглекислий газ, що сприяє уповільненню і повної зупинки росту газонної трави. Аерацію проводять за допомогою садових вил або більш ефективної техніки - аераторів. Глибина аерації повинна становити не менше 8 див.

Аэрация газона вилами

Аерація газону вилами

Аэратор для ухода за газоном

Аератор для догляду за газоном

Після аерації необхідно здійснити боротьбу з бур'янами, які не тільки погіршують декоративний вигляд газону, але і перешкоджають його зростання. Існує два методи боротьби з бур'янами: хімічний і механічний. Більш легкий і ефективний - хімічний спосіб, який являє собою використання спеціальних засобів - гербіцидів, які знищують бур'янисту рослинність.

Химическая борьба с сорняками на газоне

Хімічна боротьба з бур'янами на газоні

Механічний спосіб боротьби з бур'янами відомий всім - беремо і висмикуємо бур'яни вручну, або викорчовуємо лопатою. Так само можна використовувати спеціальні пристосування - корнеизвлекатели. Механічний спосіб більш трудомісткий і застосовується лише на невеликих газонних майданчиках.

Механический способ борьбы с сорняками

Механічний спосіб боротьби з бур'янами

Після вищевказаних заходів переглядаємо всю ділянку на наявність захворювань, ушкоджень, лисин та інших, несприятливих для газону факторів, які потрібно якомога швидше прибрати.

Якщо взимку ви ходили по газону (що суворо забороняється), то з приходом весни ви побачите наслідки недотримання рекомендацій - деякі місця на газоні примяты і поміняли свій зелений відтінок на більш темний. Пошкоджені місця так само можуть бути утворені з-за сильних морозів в зимовий час, надлишку вологи або захворювання рослин. Що б відновити пошкоджений газон необхідно перекопати пошкоджену місцевість, засіяти травосмесью (вибирайте ту ж травосуміш, яку застосовували для створення газону, інакше майданчик буде мати різні відтінки зеленого) і закатати ручним катком. Якщо газонна трава була пошкоджена надлишком вологи, то найімовірніше, в цьому місці невеликий яма, в якій збирається вода. Її необхідно спочатку засипати родючим грунтом, а потім вже засіяти травосмесью. Звертаємо вашу увагу на те, що реставрацію газону необхідно здійснювати у вечірній час, тому після засівання газону потрібно залити площа водою, яка вдень може випаруватися і недостатньо добре наситити грунт.

Поврежденный газон

Пошкоджений газон

Як тільки реставрація газону буде закінчено, переходимо до профілактики захворювань газонної трави або лікуванні вже пошкодженої. Якщо після зимового періоду трав'яна майданчик знайшла жовті плями, сірі точки на листках або утворення цвілі - це ознака хвороб. Для лікування газону можна використовувати хімічний і механічний метод. Перший являє собою використання хімічних засобів боротьби з грибком, цвіллю і т.д. Все що потрібно - розбризкати засіб ушкодженої ділянки і повторити захід через пару днів. Що стосується механічного способу лікування газону - він більш жорсткий і являє собою повне видалення пошкодженої трави і відсіювання нової. Крім грибка і цвілі, газон так само може бути пошкоджений мохами і лишайниками, що їх необхідно витягти з ділянки, після чого здійснити перекопування і дренаж грунту.

Профилактика повреждения газона мхами - использование железного купороса

Профілактика пошкодження газону мохом - використання залізного купоросу

Профілактика захворювань газонної трави являє собою сукупність заходів, які дозволяють уберегти газон від захворювань. Для цього необхідно здійснювати аерацію, дренаж та удобрення грунту. Що б убезпечити ділянку від мохів, рекомендується обприскувати газонну майданчик залізним і мідним купоросом.

Так само догляд за газоном у весняний період передбачає боротьбу з кротами, мурахами й дощовими хробаками, які активно починають свою діяльність в літній період і не тільки погіршують зовнішній вигляд газону, але і пошкоджують його. Що б боротися з кротами використовують кротоловки (їх встановлюють в нори) і кротопуги (видають звук, відлякуючий кротів). Що б запобігти появі черв'яків на ділянці (які створюють аерацію в ґрунті, але в той же час утворюють земляні купки, які притоптуються і втоптують газон) необхідно здійснювати мульчування грунту. Що б мурашники не псували вам відпочинок на газонної майданчику, обробіть їх хімічним засобом - «аккелик».

Передостаннє захід по догляду за газоном навесні - стрижка газону. Її, як правило, проводять у травні. Перша стрижка трави повинна бути щадною для газону, що б забезпечити захист газонної трави від сонячного світла. Висота скошування трави не повинна бути менше ніж 5 див. В подальшому вже газон стрижеться більш низько. Звертаємо вашу увагу на те, що під час стрижки скошену траву необхідно прибирати з ділянки, для чого краще всього використовувати травозбірника.

Ну і, врешті-решт, створюємо систему поливу газону, тому що настає літо, а значить і спекотна погода. Пам'ятаємо, що газон забороняється поливати струменем, вона вимиває і пошкоджувати покрив. Необхідно здійснювати крапельний полив рослин. Краще всього застосовувати автоматичну систему поливу з кількома дощувателями.

Догляд за газоном влітку

Догляд за газоном в літній час більш просто, оскільки процес практично не змінюється протягом всього літа. Головні заходи по догляду за газоном влітку це полив газонної трави, стрижка, видалення бур'янів і мульчування.

Як ми вже говорили раніше, полив рослин повинен здійснювати у вечірній час, тому що в цьому випадку полита територія не буде схильна до пошкодження сонячними променями (крапельки води служать лінзами, через які сонце пече рослина ще сильніше). Ще одна перевага вечірнього поливу - грунт не втрачає вологу в результаті її випаровування при високих температурах.

Полив так само можна здійснювати рано вранці, менш ефективно, але все ж краще ніж нічого.

Про боротьбу з бур'янами ми вже говорили вище, тому не будемо повертатися до цієї теми.

Стрижка газона

Стрижка газону

Що стосується стрижки газонної трави, її необхідно здійснювати, коли висота газону перевищить 10 див. Стригти потрібно на висоту 4 см при не дуже жаркій погоді і 6-7 см при засухах. Що б поєднати процес стрижки газону і мульчування, необхідно використовувати газонокосарку без травосборинка, внаслідок чого скошена трава буде залишатися на газоні і створювати шар мульчі (він прикриє газон від жарких сонячних променів). Скошену траву дозволяється залишати на газоні протягом 3-7 днів, після чого необхідно очистити газон, інакше він почне загнивати. Мульча повинна бути рівномірно укладений по всій площі газону.

Так само при догляді за газоном влітку не варто забувати про аерацію ґрунту та удобрення. І те й інше захід дозволяється здійснювати при необхідності. Удобрювати грунт слід у вечірній час перед поливом.

Способ аэрации почвы

Спосіб аерації грунту

Догляд за газоном восени

Ну ось ми і підійшли до часу, коли газонна трава повинна підходити до «зимової сплячки». Догляд за газоном восени передбачає ремонт пошкоджених ділянок (реставрація газону), осіннє добриво, створення дренажу і останню стрижку газонної трави.

Отже, все по порядку.

Якщо після літнього сезону ви виявили ушкодження («лисини») на газоні, їх необхідно реставрувати. Про це ми говорили вище, у розділі «догляд за газоном навесні».

Далі необхідно створити дренаж на ділянці, для газонної трави рекомендується здійснювати поверхневий дренаж (як локальний, так і лінійний). Що б приховати місця відведення води встановлюйте спеціальні газонні решітки.

Наступним етапом догляду за газоном восени є добриво газонної трави. Забороняється використовувати в цьому разі азотні добрива, вони необхідні тільки при весняній підгодівлі. Для осіннього добрива газону необхідно використовувати калійні і фосфорні добрива, які додадуть газону морозостійкість і імунітет до хвороб.

Так само не забуваємо здійснити аерацію грунту, інакше взимку під шаром снігу траві буде більш складно здійснювати повітрообмін, в результаті чого вона може загинути.

Ну і останній захід по догляду за газоном восени - остання стрижка газону. Для її здійснення необхідно правильно вгадати час, що б підстрижена трава досить відросла перед настанням морозів, але в той же час не була занадто високою, інакше зазнає сильного замерзання.

Рекомендується здійснювати останню стрижку приблизно на початку листопада або самому кінці жовтня (судячи по погоді). Висота скошування трави не повинна бути нижче 6 див.

Листопад знатний листопадом, тому ваш газон напевно буде весь укритий листям, їх необхідно прибрати, інакше взимку шар повсті утруднить повітрообмін газону та спричинить за собою гниття рослин.

Уборка войлока с газона

Прибирання повсті з газону

Догляд за газоном взимку

Уход за газоном зимой

Догляд за газоном взимку

Найбільш простий догляд за газоном - в зимовий час. Але незважаючи на це необхідно виконувати всі заходи вчасно і правильно, інакше з приходом весни ви побачите картину млявою газонної трави.

Догляд за газоном взимку передбачає захист газонної майданчику від вимітання снігу, руйнування кірки льоду і підготовці садового інструменту до нового сезону.

Не допускається в зимовий час ходити по газону, це моментально пошкоджує його. Допускається ходити по газону дітям і тваринам, якщо шар лежачого снігу перевищує 20 див.

Шар снігу на газоні захищає траву від морозів і вітрів, тому ви повинні забезпечити високу пористу снігову подушку. Якщо снігу недостатньо багато і він видувається поривами вітру з газонної майданчику, рекомендується встановлювати захисні предмети (щити) з вітряної сторони.

Так само при малій товщині шару снігу на газоні рекомендується використовувати ручне поповнення захисної подушки. Для цього при чищенні від снігу садових доріжок, весь сніг необхідно рівномірно викидати на газон.

Наступний захід по догляду за газоном взимку - руйнування кірки льоду. У зимовий час часто спостерігається зміна погоди: снігопад - відлига - приморозок. В результаті утворюється ожеледь, а на газонної майданчику - кірка льоду, яка запобігає повітрообмін газонної трави. Що б вирішити цю проблему, рекомендується руйнувати кірку садовими граблями.

Ну і останнє, що рекомендується робити взимку - підготовка садового інструменту. Що б підготуватися до нового сезону догляду за газоном, необхідно в першу чергу підготувати всю садову техніку та інструмент до експлуатації. Взимку рекомендується змащувати всі обертові елементи техніки, заточувати ножі, здійснювати заміну ПММ, а так само ремонтувати пошкоджене обладнання. Що стосується останнього - зламану газонокосарку або тример рекомендується віддавати в сервісний центр, тому що при власноручному неякісному ремонті ви не тільки піддаєте до небезпеки догляд за газоном, але й можете зіпсувати поверхню газонного покриву.

Работа  с триммером

Робота з тримером

Ось і вся технологія догляду за газоном протягом року. Як ви бачите, найбільш складні заходи припадає на весняно-осінній період, що викликано підготовкою газонної трави до літнього періоду та захист газону від зимових морозів!!

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!