- Стаття
- Відео
Геопластіка в ландшафтному дизайні
Геопластіка являє собою штучне зміна рельєфу місцевості. Існує безліч методів зміни рельєфу, які можна легко застосувати на своїй дачній ділянці без допомоги професіоналів.
Найбільш популярними видами геопластических ідей вважаються:
- Спорудження підпірних стінок, або іншими словами терасування схилів
- Зведення валів і дамб
- Зведення штучних пагорбів і схилів
- Створення незвичайних конструкцій саду: лабіринтів, гірок і т.д.
На сьогоднішній день геопластіка набирає все більшу популярність серед дачників, про це свідчить не тільки кількість відповідних запитів в інтернеті, але і створення нових фірм за професійним облаштування дачної ділянки.
Зараз ми поговоримо про один з найбільш популярних видів геопластики - створення штучних пагорбів на дачній ділянці.
Призначення штучних пагорбів на дачній ділянці
Парадокс - одні дачники хочуть позбутися горбистій місцевості на дачній ділянці, інші шукають шляхи створення невеликих схилів на своїй дачі. Не можна сказати, що горбиста місцевість це добре або погано, все залежить від обраного вами садового стилю і переваг в ландшафтному дизайні.
Що стосується переваг пагорбів на дачній ділянці, то вони сприяють:
- Оригінальним прикраси дачної ділянки. Згадати хоча б альпійську гірку, яку можна легко зробити своїми руками.
- Комфортному відпочинку на вершині схилу. Якщо спорудити на пагорбі беседочку, можна відпочивати за чашкою смачного чаю, спостерігаючи зверху за красою всього дачної ділянки.
- Штучний пагорб добре прикриває всі складові дачної ділянки, які погіршують декоративний вигляд території: погріб, госпблок, купи з компостом, літній душ і т.д.
- Штучний пагорб легко зробити своїми руками, при цьому витративши відносно мала кількість грошових коштів.
- Якщо в найближчому оточенні вашого дачної ділянки знаходиться рівна поверхня, то ваша дача буде виділятися на тлі сусідів і привертати увагу оточуючих унікальним видом акуратного штучного пагорба.
Як ви бачите, штучний пагорб має масу переваг і всього лише один недолік - невелика морока в його зміцненні і створення своїми руками. Але знаючи інструкцію, і правильно виконавши її, можна зробити незвичайну прикрасу дачі, відноситься до розділу геопластики.
Як зробити штучний пагорб своїми руками?
Технологія створення штучного пагорба своїми руками є досить простий, але займає певну кількість часу, тому краще всього застосовувати геопластику на етапі планування дачної ділянки.
Насамперед, слід зазначити, що штучний пагорб рекомендується створювати на ділянці від 10 соток, інакше вся композиція може виглядати безглуздо.
Звертаємо вашу увагу на те, що висота і кут нахилу пагорба повинні бути наближеними до реальності і відповідати загальній території.
Якщо ви володієте дачним ділянкою 6 соток, але все ж мрієте про невеликий височини в саду, то краще використовувати такі ідеї як рокарій (сад каменів) і альпінарій (штучна гірка) або навіть і те й інше разом.
Штучний пагорб створюється поетапно, і зараз ми розглянемо кожен етап більш детально.
Планування штучного пагорба
До планування штучного пагорба необхідно поставитися дуже серйозно, тому що від цього в подальшому буде залежати довговічність і естетичний вигляд геопластического споруди.
Для планування штучного пагорба своїми руками нам знадобляться наступні інструменти:
- Рулетка від 10 до 15 метрів
- Лінійка в 1 метр
- Гідроуровень
- Дерев'яні кілочки (довжина близько 50 см)
- Зошит і олівець
Насамперед необхідно скласти карту рельєфу ділянки. Рекомендується виконання даного етапу доручити фахівцям, які створять точну комп'ютерну модель місцевості з нанесенням на неї всіх споруд і елементів ландшафтного дизайну. Фахівці так само підготують всі необхідні документи, які підтвердять безпечність і надійність штучного пагорба. Якщо ви все ж хочете створити пагорб від першого і до останнього етапу своїми руками, необхідно діяти по наступній інструкції.
Гранично точно розмічаємо всю територію на квадрати зі сторонами: 10*10 метрів, якщо ділянка більш менш рівна і 5*5 (2*2) метрів при складному рельєфі території. Точність вимірювань повинна бути максимально можливою, допускається відхилення в 5 див. Далі по кутах кожного квадрата забиваємо дерев'яні кілочки, що б вони мали висоту над поверхнею суворо 30 див.
Тепер, використовуючи метрову лінійку і гідроуровень, визначаємо висотну різницю між кожними сусідніми кілочками. Точність вимірювань повинна бути з максимальним відхиленням в 1 див.
Звертаємо вашу увагу на те, що виміри повинні виконуватися від найвищої точки території до більш низьким.
Всі отримані розміри заносимо в зошит і на їх основі створюємо точний рельєф місцевості. На цьому карта рельєфу ділянки вважається побудованою, тепер можна розмічати територію і створювати штучний пагорб на певній ділянці території.
Матеріали для створення штучного пагорба своїми руками
Як вже говорилося раніше, штучний пагорб найкраще споруджувати з початку будівництва дачного ділянки, тому для геопластических робіт можна використовувати землю, яка залишається після риття фундаменту, дренажної системи та інших будівельних робіт.
Якщо ви вирішили обладнати готовий дачну ділянку штучним пагорбом, то матеріал для пагорба доведеться завозити окремо.
Відразу слід зазначити, що для штучного пагорба не підходять такі матеріали:
- Глина. Тому що починає розбухати при високій вологості і порушить зовнішній вигляд пагорба. Так само глина шкідлива тим, що має високу водонепроникність, завдяки чому будуть утворюватись скупчення води на пагорбі поруч з ним.
- Торф'яний грунт. Так само як і глина, здатна змінювати свій об'єм при високій вологості.
- Гумус. Так як гумус є найвищим шаром ґрунту, до того ж родючим, в ньому знаходиться велика кількість органічних речовин, які з часом будуть розкладатися, тим самим зменшуючи обсяг грунту. В результаті цього грунт штучного пагорба почне «просідати», що призведе до погіршення зовнішнього вигляду пагорба.
Виходячи з цього, слід зробити висновок, що найбільш підходящим для створення штучного пагорба своїми руками стане неродючий грунт, який знаходиться на глибині 40 см і нижче. Так само допускається використовувати технічний грунт, але за умови, що він буде очищений від усякого роду будівельного сміття: каменів, скла тощо
Що б заощадити на обсязі грунту для створення штучного пагорба, дозволяється також використовувати різні об'ємні конструкції, наприклад, ЖБ кільця, старі автомобільні покришки і т.д., головне не перестаратися.
Технологія створення штучного пагорба своїми руками
Отже, карту рельєфу ділянки ми підготували, розташування пагорба визначили, матеріал для створення знайшли. Тепер можемо спокійно переходити до процесу створення штучного пагорба своїми руками.
Для початку необхідно обзавестися таким інструментом:
- Машинка для трамбування ґрунту
- Тачка
- Газонні каток (його можна запросто зробити своїми руками)
- Лопата
- Пару відер (бажано 10-літрових)
- Рулетка
- Шнур
- Кілочки
Першим ділом по периметру розмічаємо територію майбутнього штучного пагорба, для цього використовуємо дерев'яні кілочки і шнур. Далі по всій розміченій площі знімаємо родючий шар грунту, зазвичай він не перевищує позначку у 30 див. Що б візуально визначити закінчення родючого шару, можна подивитися на межі котловану, чим світліше стає грунт, тим менше вона родюча. Якщо ваша територія складається з піщаних порід, родючий шар зазвичай становить кілька сантиметрів.
Далі переходимо до створення самого пагорба. Відрами насипаємо неродючу грунт в тачку, веземо до потрібного місця і засипаємо грунт по всій площі котловану. Естетично привабливо виглядає пагорб висотою не більше 1,5 метра над поверхнею і кутом нахилу до 45 градусів. Для зручності пересування тачки по засыпаемому пагорба рекомендується вимостити доріжку з дощок, а сам грунт висипати з боків пагорба, після чого міняти місце розташування дощок.
Що б штучний пагорб був придатний для подальшого оформлення і відпочинку на ньому, грунт повинна ретельно усесть, час на цю процедуру може займати більше півроку при природної усадки. Якщо ви не бажаєте так довго чекати, то грунт необхідно ретельно утрамбувати через кожні 30 см засипання, для цього використовуємо трамбовочную машинку.
Після того, як штучний пагорб буде повністю створений, необхідно ретельно утрамбувати його машинкою, підсипати всі нерівності грунтом і ще раз закатати, але вже газонним катком.
Для підвищення надійності і довговічності штучного пагорба, його необхідно завчасно зміцнити і захистити від бур'янів. Для цього використовується дихаюча плівка, поверх якої укладається геосітка і георешітка, які являють собою рулонний пористий матеріал з полімерних і синтетичних волокон, що підвищують стійкість схилу.
Поверх георешітки засипають родючий шар грунту, який не повинен перевищувати поверхню георешітки на 5 див.
Ось і все, побудова штучного пагорба своїми руками вважається закінченим. Тепер необхідно прикрасити його для цього рекомендується використовувати рулонний газон, який швидко і розкішно облагородить штучну височина.
По закінченню робіт можна додати на пагорб невелику зону відпочинку і декоративні рослини, проте слід пам'ятати, що високі дерева не допускається висаджувати на штучному пагорбі, інакше з часом вони зруйнують геопластическую конструкцію!