Все про догляд за деревом і лікуванні своїми руками: підгодівля добривами, лікування морозобоїн та пошкоджень кори, а також боротьба з гризунами

Дерево є невід'ємним елементом будь-якого саду. Облаштовуючи ділянку деревами, ми не тільки надаємо йому унікальний зовнішній вигляд, але ще й приносимо користь для себе, тому що натомість одержуємо кисень і вітаміни від плодів. Для того що б дерево прослужило вашому саду не один десяток років, за ним необхідно ретельно доглядати, бо спека, підвищена вологість і гризуни можуть легко піддати його хвороб і в результаті зелена садова рослинність швидко гине. Далі ми розглянемо, які основні заходи потрібно виконувати, щоб уникнути пошкодження дерев і поліпшення його родючості.
  • Стаття
  • Відео

Короткі відомості про захворювання дерев

Як декоративні, так і плодові дерева схильні до різних захворювань. Найбільш поширеними захворюваннями дерев вважаються:

  • Утворення на поверхні дерева морозобойных тріщин
  • Пошкодження дерев жаркими сонячними променями
  • Відкриті рани на дереві в результаті неправильного спилювання гілок
  • Низька родючість дерева
  • Механічні пошкодження поверхні дерева гризунами
  • Утворення дупел

Зараз ми розглянемо, як здійснити самостійний догляд за деревами, який запобігає виникненню вищезазначених захворювань рослин.

Уход за деревом - залог эффективного роста растений

Догляд за деревом - запорука ефективного росту рослин

Лікування морозобойных тріщин дерева

Морозобойние тріщини являють собою поздовжні пошкодження стовбура дерева, звані морозобоинами.

Вид морозобоины

Вид морозобоіни

Морозобоіни виникають у результаті різких перепадів температури в зимову пору. Процес появи тріщин здійснюється з-за того, що волога, яка знаходиться всередині дерева, виходить на поверхню цього дерева і кристалізується, в результаті чого кора не витримуючи напруги лопається.

Якщо дерево вчасно не вилікувати, протягом невеликого проміжку часу послабиться процес проведення поживних речовин і вологи по стовбуру дерева, в результаті чого рослина швидко загине.

Крім того, що погіршитися пропускна здатність стовбура, існує ризик того, що навколо морозобоіни почнуть утворюватися грибкові ураження, які так само призведуть до загибелі дерева.

Так само морозобоина спричинить за собою появу дупел, які несприятливо впливають на життєдіяльність рослини.

Для того, що б уникнути цього захворювання необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Вибирайте більш морозостійкі сорти дерев
  • Розміщуйте дерево в тій ділянці саду, який менш схильний до впливу морозу
  • На зиму накручуйте стовбури дерев поліетиленом або непотрібними ганчірками
Обмотка ствола дерева для защиты от морозобоины

Обмотка стовбура дерева для захисту від морозобоіни

Якщо ви вже зіткнулися з проблемою морозобоїн, необхідно приступати до лікування дерева, для цього використовують наступну методику:

Лікувати дерево необхідно тільки навесні, процес може зайняти не один сезон. Першим ділом видаляємо зі стовбура дерева омертвілу частина кори, після чого так звану рану дерева протираємо мідним купоросом (5% розчин) і замазуємо садової мастилом.

У тому випадку, якщо морозобоина має великі розміри і глибину, необхідно стягнути її дротом, під яку підкладаємо дерев'яні розпірки.

Лікування дупла в дереві

Дупло в дереві утворюється в результаті активної дії морозобоїн. Для того, що б закрити дупло, необхідно скористатися наступною міні-інструкцією:

  1. Видаляємо з внутрішньої частини дупла гнилу деревину і всякого роду сміття.
  2. Провітрюємо дупло
  3. Продезінфікуємо залишилася здорову деревину в межах дупла за допомогою залізного купоросу
  4. Пломбуємо дупло. Для цього засипаємо в нього щебінь або бита цегла і заливаємо внутрішність цементно-піщаним розчином
Лечим дупло дерева

Лікуємо дупло дерева

  1. Обв'язуємо стовбур мішковиною

Лікування пошкодження кори дерева

Кора дерева є показником його здоров'я. Саме по корі можна визначити хворіє дерево грибковими або іншими захворюваннями.

Найбільш часто пошкоджують кору дерева наступні фактори:

  • Погодні умови (вплив спеки і морозу)
  • Механічний вплив гризунів і комах-короїдів
  • Пошкодження вірусами

Для того що б уникнути даних несприятливих впливів, необхідно здійснювати заходи щодо захисту кори, найбільш популярним з яких є побілка дерев.

Побілку дерев необхідно здійснювати ранньою весною (березень, квітень) або пізньої осені (при температурі до 3 градусів вище нуля). Профілактика побілки стовбура дерева захистить кору від грибкових захворювань, шкоди комах і кліщів, пошкодження морозами і сонячними променями і т.д.

Побелка дерева

Побілка дерева

Обов'язкова умова побілки дерев - здійснювати її в суху погоду. Для початку робимо так званий «пілінг дерева»: оглядаємо кору і гілки дерев на наявність лишайників і моху, акуратно зчищаємо їх, так само зчищаємо омертвілу кору. Після цього замазуємо наявні тріщини на дереві садової мастилом і чекаємо, поки вона висохне.

"Пилинг" дерева

«Пілінг» дерева

Білити дерево прийнято пульверизатором або пензлем, все на ваш розсуд. Побілку можна придбати в спеціалізованому магазині, після чого просто розбавити її водою згідно інструкції, або зробити самостійно.

Для самостійного створення побілки нам буде потрібно:

  • Відро чистої води (10 літрів)
  • 2 кг гашеного вапна або 1 кг негашеного
  • 0,2 кг столярного клею
  • 0,5 кг мідного купоросу
  • 1 лопата коров'ячого гною (за бажанням)

Змішуємо дані складові консистенцію, що нагадує сметану.

Після того, як розчин буде готовий, приступаємо до побілки дерева. Для цього наносимо на стовбур рослини розчин тонким шаром.

Декоративная функция побелки дерева

Декоративна функція побілки дерева

Крім того, що побілка дерева захистить рослину від хвороб, даний захід ще й додасть загальному вигляду рослини легкий декоративний вигляд, який яскраво впишеться в сад кантрі стилю.

Підживлення дерев добривами

Вигляді-урок:Як підгодовувати дерево?

YouTube Трейлер
Одним з найбільш важливих заходів по догляду за деревом вважають підживлення рослини. Підживлення дерев органічними і мінеральними добривами необхідно здійснювати для того, що б підвищити родючість дерева і підготувати його до майбутнього врожаю.

Підживлення дерев здійснюється ранньою весною і пізньою осінню.

У першому випадку захід необхідно проводити для ефективного і більш швидкого розвитку плодів. Осіння підгодівля служить для того, що б підготувати дерево до зими.

Слід звернути увагу на те, що дерево не допускається підгодовувати в перший рік його зростання, рекомендується здійснювати підживлення на другий-третій рік.

Для того, що б правильно вибрати добриво, необхідно враховувати клімат території, сорт і вік дерева, а так само грунтовий склад ділянки. Перед тим, як купувати добриво, рекомендується провести аналіз грунту в лабораторії - дана послуга не є дорогою.

Що стосується мінеральних добавок, то найбільш поширеними і корисними для дерева вважаються калій, азот і фосфор.

Підживлювати дерево азотом необхідно, якщо ви помітите такі несприятливі фактори:

  • Ранній листопад
  • Листя змінюють своє забарвлення
  • Плоди не такі великі, як були раніше
  • Пагони ростуть повільніше

Слід звернути увагу на те, що добриво дерева азотом необхідно здійснювати весною, коли у рослин спостерігається бурхливе зростання. Ні в якому разі не використовуйте азотні добрива восени, оскільки вони сприяють зниженню морозостійкості дерева, в результаті чого утворюються морозобоіни.

Добрива, які складаються з фосфору, сприяють прискоренню росту дерев, внаслідок чого плоди дозрівають швидше, причому фосфор позитивно впливає на їх розміру і смак.

Використовувати фосфорні добрива можна як навесні, так і в осінній період.

Дерево має потребу в фосфорі, якщо плоди починають опадати раніше терміну, листя забарвлюється у фіолетовий колір і стають менше.

Калійні добрива сприяють збільшенню морозо - та посухостійкості дерева. Зрозуміти, що дерево потребує додаткової підгодівлі калієм, можна переглянувши листя (вони стануть зморшкуватими з червонуватим відтінком) і спробувавши созрелый плід (він втратить свій смак і швидше зіпсуватися при зберіганні).

Крім мінеральних добрив існують ще й органічні: компост і гній.

Компостное добриво виготовляється власноруч, використавши садовий подрібнювач, про який ми говорили раніше. Гній так само можна без проблем використовувати, якщо ви маєте сільське господарство.

Підживлення дерев органічними добривами дозволяється здійснювати не більше, ніж 1 раз в 2 роки, при цьому кількість мінеральних добрив потрібно скоротити в 2 рази.

Слід звернути увагу на те, що перевищувати норму дозування органічних добрив не допускається, оскільки можна обпалити рослина, в результаті чого є ризик, що воно загине.

Органічне підживлення буває двох видів: позакореневе і коренева. У першому випадку добриво розбавляється водою і наноситься на поверхню дерева. Кореневе підживлення здійснюється шляхом впровадження добрив у вологий ґрунт над кореневою системою.

Крім підгодівлі необхідно здійснювати такі заходи по догляду за деревом, як: прополку, аерацію і полив.

Боротьба з гризунами

Ще один вид догляду за деревом - боротьба з гризунами, які завдають механічні пошкодження на стовбурі дерева і коріння, в результаті чого відбувається засихання дерева і зниження його імунітету до різних хвороб.

Пример защиты ствола дерева от грызунов

Приклад захисту стовбура дерева від гризунів

Існує 3 основних методи боротьби з комахами і гризунами, шкодять дереву: біологічний, хімічний і механічний.

Перший метод грунтується на тому, що поряд з деревами споруджуються годівниці для птахів, в результаті чого пернаті друзі знаходяться поряд з місцем охорони і знищують гризунів і шкідливих комах.

У хімічному методі охорони дерева використовуються спеціальні отрутохімікати, які наносяться на поверхню дерева. Даний метод є найбільш небезпечним і несприятливим для дерева, тому його використовують в крайніх випадках.

Механічний метод боротьби з гризунами включає в себе наступні заходи:

  • Вилов гризунів вручну
  • Обрізання пошкоджених ділянок
  • Мульчування і перекопування грунту навколо стовбура
  • Взимку ретельно утаптывается сніг біля стовбура дерева
  • Обмотування стовбура дерева ганчірками

Захист дерева від сонячних променів та інших видів пошкодження

Для того, що б здійснити цей вид догляду за деревом своїми руками, необхідно споруджувати навіси, які будуть прикривати рослину від спеки в літній період. Так само не забуваємо про полив дерев, який потрібно здійснювати або рано вранці або ближче до вечора. Вдень поливати рослини не рекомендується, тому крапельки води, які будуть залишатися на поверхні дерева, послужать природними збільшувальними стеклами. Потрапляючи на ці крапельки, промені сонця будуть марнувати поверхню листя дерева.

Сильні пориви вітру сприяють тому, що молоді дерева можуть зламатися. Що б це запобігти, необхідно підв'язувати стовбур дерева до більш міцним опор, укопаних поруч.

Подвязывание дерева

Підв'язування дерева

Так само слід подбати про те, щоб під час спилювання гілок, кора не зривалася зі здорових ділянок дерева. Для цього, перед тим як пиляти гілку, знизу необхідно зробити надпил кори.

Ось ми і надали найбільш прості та ефективні методи лікування захворювань дерева, а так само інформацію про правильному догляді за деревом. Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею, які дерева необхідно вибирати для власної дачі!

Вигляді-урок:Як підгодовувати дерево?
YouTube Трейлер
Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!