Мотопомпа складається з качає вузла (насоса), двигуна та комплектуючих, які будуть розглянуті трохи пізніше. Призначення такої техніки полягає в відкачування води з доступних джерел (колодязів, свердловин, басейнів) для подальшого її використання в якості поливу і побутових потреб, а також для збирання рідини (наприклад, якщо необхідно почистити стічну яму). Мотопомпи є дуже зручною і потрібною технікою для дачної ділянки, тому що можуть допомогти в різних ситуаціях, починаючи від проблеми, пов'язаної з оснащенням водою на заміській території і закінчуючи екстремальними ситуаціями (наприклад, раптовий прорив води у дворі або будинку).
Перевага мотопомп
Основна перевага мотопомпи полягає в широкому діапазоні робіт при малій вазі й розмірі. Така техніка є досить довговічною (двигун має ресурс роботи, що доходить до 5000 годин) і дуже надійною, незалежно від виробника. Мотопомпа проста в експлуатації і не вимагає особливої підготовки перед початком роботи. Так само перевагою такої техніки є автономність і мобільність пристрою. Єдине, що потрібно перед початком експлуатації - це мати уявлення про роботу двигуна внутрішнього згоряння. Так само варто звернути увагу на те, що водна мотопомпа легка в транспортуванні (її можливо переносити зі знятими рукавами для нагнітання та всмоктування) і не вибаглива в зберіганні.
Загальна класифікація мотопомп
Існуючі агрегати для відкачування води поділяються на кілька підвидів, а саме:
- Працюють з густою рідиною і сильно забрудненою водою
- Працюють з чистої або слабо забрудненої водою
- Працюють з чистої або слабо забрудненої водою (висока продуктивність).
Мотопомпи для брудної води
Дані мотопомпи мають відмінну від інших «колег» риси: високу продуктивність (до 130 кубометрів/годину) і пропускну здатність. Через них допускається проходження досить твердих частинок великого розміру (до 2,5 см в діаметрі). Найчастіше, конструкція більшості моделей зроблена таким чином, що б можна було легко отримати доступ до «нутрощів» насоса (в разі якщо в помпу потраплять великі частинки непередбаченого діаметра). Так само перевагою даних агрегатів є їх робота при високій концентрації гравію, піску, мулу, щебени і т.д.
Мотопомпи для чистої води
Як правило, вони оснащені двотактним двигуном, який є порівняно слабким по потужності. Саме тому продуктивність мотопомпи становить близько 6-7 кубометрів/год. Такі агрегати можуть пропускати через себе тверді предмети, діаметром не більше 5 мм, завдяки чому вода, яка в подальшому ще пройде через фільтри, стає відносно чистою. Як і попередні пристрої, мотопомпи для чистої води володіють малими габаритами і легкою вагою (їх можна переносити навіть в рюкзаку). Область застосування - полив городу на невеликому дачній ділянці.
Високонапірні мотопомпи
Агрегати першого підвиду характеризуються здатністю перекачувати істотний об'єм води (близько 60 кубометрів/год). Такий ефект виникає з-за того, що мотопомпи оснащені чотиритактним дизельним або бензиновим двигуном, який є дуже потужним. Створюваний напір води може досягати позначки 35 метрів, що є високим показником, як для помпи. Моделі даного класу відрізняються малими габаритами (можуть запросто вміститися в багажник легкового автомобіля) і використовуються для таких потреб, як:
- Відкачування води з басейнів і ставків
- Гасіння невеликих пожеж
- Зрошення землі
- Робота в польових умовах (бо немає можливості застосування електронасосів)
Так само існує газові мотопомпи, які можуть працювати як від балона, так і від магістральної мережі. Їх перевага полягає у високій економічності.
Принцип роботи мотопомпи
Основну роботу даного апарату виконує робоче колесо, яке створює відцентровий ефект відкидання води в так звану равлика, яка спрямовує потік рідини до патрубка. Біля осі обертання утворюється розрідження, за допомогою якого відкривається клапан і рідина береться в патрубок. Всмоктування води відбувається через невеликий проміжок часу після запуску двигуна.
Подача води до помпи і від неї, а так само забір води здійснюється з допомогою шлангів, що приєднуються до патрубків. Останні, в свою чергу, з'єднуються за допомогою хомутів до насоса.
Напір і продуктивність мотопомпи залежить від швидкості обертів двигуна. Сітчастий фільтр, який встановлюється в самому кінці всмоктуючого шланга, служить для того, що б запобігти потраплянню великих часток в гойдає вузол.
Техніка безпеки при роботі з мотопомпою
- Не використовуйте прилад в закритому непровітрюваному приміщенні
- Обов'язково оглядайте мотопомпу перед початком роботи (звертайте увагу на кріплення всмоктувального та напірного рукавів і топлипровода).
- Слідкуйте за тим, що б рукава як можна менше вигиналися
- Під час запуску двигуна не намотуйте на передпліччі пусковий шнур, тримайте підставку приладу ногою, а раму - рукою.
- Забороняється торкатися до глушника, свічі запалювання, високовольтного проводу і наконечника мотопомпи.
- Не залишайте без нагляду працюючий пристрій
- Заправка паливного бака повинна здійснюватися при заглушеному двигуні
- Не допускайте роботу апарату поблизу відкритого вогню
- Під час перевірки свічки на іскроутворення або продувки циліндра не кладіть свічку запалювання на карбюратор, сорочку охолодження циліндра або паливний бак (можна отримає опіки або спровокувати запалення повітряно-паливної суміші). Рекомендується класти свічку запалювання на спеціальну підставку для забезпечення контакту з корпусом насоса.
- Слідкуйте за стійкістю положення агрегату
- Категорично забороняється змінювати конструкцію паливного пристрою двигуна власноруч
- Оберігайте свічку запалювання і будь-які деталі двигуна від попадання води
При правильній експлуатації мотопомпи, її термін служби і якість роботи стануть набагато вище! Для того, що б гойдає вузол мотопомпи прослужив якомога довше, наповнюйте всмоктуючий рукав водою перед запуском. Так само особливо важливим є розташування водозабірника всмоктуючого рукава: він повинен знаходитися на глибині не менше ніж 20 см від мінімального рівня рідини, а також 30 см від дна і стінок водойми.
Підготовка до роботи
Хоча мотопомпа і не є складним механізмом, але все ж необхідно дотримуватися деяких простих правил при підготовці до запуску обладнання.
Для початку перевірте придбану мотопомпу на цілісність всієї комплектації. Далі звірте номери на двигуні і гарантійному талоні, якщо все вірно приступаємо до покрокової складання агрегату:
- Перевіряємо що б у внутрішній порожнині патрубків не знаходилися сторонні предмети
- Зберіть мотопомпу по частинах: спочатку приєднуємо подаючий і всмоктуючий тракт, далі приєднуємо фільтр до всмоктуючих шлангу, а його разом з напірним шлангом до патрубків.
- Обов'язково перевірте, що б всмоктуючий шланг був нестисливої (гофрованим)
- Зібрану конструкцію закріпіть спеціальними хомутами, які йдуть в комплекті. На цьому треба зупинитися, тому що існує наступні вимоги:
4.1. Стежте, що б при кріпленні хомутами не утворилися складки стінок рукавів.
4.2. Не затягуйте хомути на товщину стінок понад 40% від вихідної
4.3. Відстань між торцями рукави і хомута має становити як мінімум 4 мм
Після цього проводиться загальний огляд помпи (надійність кріплення рукавів) і двигун готується до запуску (заправляється маслом і паливом).
Ну і, зрештою, поруч з водоймою встановлюється мотопомпа, фільтр всмоктуючого рукава опускається у воду, насос вручну заливається вода, закручується пробка і включається двигун. Якщо подача води почалася - значить все добре і насос працює правильно, в протилежному випадку необхідно вимкнути двигун і шукати причину некоректної роботи.
Основні комплектуючі мотопомпи
До основних комплектуючих мотопомпи відносяться:
- Паливний бак з кришкою
- Рама
- Корпус насоса
- Рукоятка ручного стартера
- Важіль повітряної заслінки
- Важіль газу
- Пробка-щуп для затоки масла
- Високовольтний наконечник (ковпачок)
- Свічка запалювання
- Подаючий патрубок
- Повітряний фільтр
- Всмоктуючий Патрубок
- Паливний краник
- Вимикач запалювання
- Пробка для зливу масла з двигуна
- Пробка для води під час заповнення насоса
- Пробка для зливу води з насоса
Будова насоса мотопомпи
Насос мотопомпи є головною частиною агрегату. За допомогою даного насоса здійснюється швидка перекачування води з обраного місця. Розглянемо його будову:
Алюмінієві корпус і кришка стягнуті міцними гвинтами і ущільнені кільцем-прокладкою. З передній частині корпусу розташована пробка для зливу води і фланець для кріплення патрубка. На верхній частині корпусу розташований патрубок, до якого через прокладку приєднується напірний рукав. У цьому патрубку є спеціальна горловина, яка служить для затоки води перед початком роботи.
Робоче колесо насоса закріплено з валом двигуна за допомогою різьби і гроверной шайби. Для забезпечення герметичності використовується силіконове ущільнення. Для формування потоку води, всередині корпусу встановлюється спеціальна равлик з ущільненням.
Це, власне, і все, що хотілося розповісти про мотопомпи. Бажаємо вам вдалої і комфортною роботи на своїй дачній ділянці! Радимо так само до прочитання статті про те, як правильно вибрати бензопилу і снігоприбирач!