Засніжені доріжки можна без проблем прибрати з допомогою лопати (тим більше існує велика різновид лопат призначених для чищення снігу), але такий процес триває довго. Можна прискорити час очищення доріжок, а тим більше зробити цей процес простим і цікавим за допомогою особистої снігоприбиральної техніки, зробленої своїми руками. Адже єдиний недолік покупної техніки для прибирання снігу - її ціна. Тому перейдемо ближче до справи і розглянемо особливості вибору снігоприбиральних машин, якщо захочете придбати, а також варіант створення снігоприбиральної машини своїми руками.
Історія створення снігоприбирача
Канада є першою країною, де винайшли снігоприбирач. Перший патент на створення роторної снігоприбиральний машини дістався жителю міста Даллхаузи (Нью Брансвік) Роберту Харісу в 1870 році. Призначення створеної машини - очищення снігу на залізничних коліях (до речі, називалася ця машина «Railway screw snow excavator»).
Творцем першої роторної машини, яка стала випускатися промислово, є Орандж Джулл - механік парового млина. Незабаром, цей патент був викуплений братами Леслі в 1884 році, компанія яких «Leslie Brothers Manufacturing» здійснювала випуск снігоприбирачів до 1971 року.
Що стосується більш складних снігоприбирачів - самохідних, то винахідником такої машини вважається фермер Артур Сикард. Досвідчена модель такого снігоприбирача була випущена взимку 1925 року, після чого фермером була відкрита особиста компанія - «Sicard Industries», існуюча досі. Снігоприбиральні машини Sicard користуються популярністю, тому що вони досить продуктивні і надійні.
Що стосується компактного снігоприбирача для очищення приватного сектору, то перша така машина була випущена в 1925 році престижної американської компанією Toro, яка в перший рік випуску снігоприбирача продала понад 30000 моделей.
Як правильно вибрати снігоприбирач?
Що б вибрати снігоприбиральну машину правильно, потрібно знати існуючі види машин і їх функції, про що ми зараз поговоримо, розглянувши критерії вибору.
Тип трансмісії
Існують два види трансмісії для снігоприбирачів - це самохідні і ручні.
Самохідні снігоприбирачі є більш складним і, відповідно, більш дорогими. Їх призначення - очищення снігу на великій території. Такий пристрій нагадує собою міні-трактор на гусеничному або колісному ходу. Що стосується двигуна снігоприбирача - він не тільки здійснює роботу обладнання, але й виробляє крутний момент для передачі на колісні пари, тому потужність двигуна повинна бути не менше 10 к.с. Ціна самохідного снігоприбирача рівна ціні уживаної машини, а виготовлення своїми руками вимагає істотних матеріальних витрат і часу.
Ручний снігоприбирач. Що стосується ручного снігоприбирача, то він, на відміну від самохідного, потребує пересуванні за рахунок вашої фізичної сили. Потужність двигуна коливається в межах 2 - 2,5 к.с., яких вистачає лише на приведення в дію виконавчої частини (робочих деталей). Ціна такої машини буде на порядок нижче, ніж самохідної, але не варто купувати занадто дешеві снігоприбирачі, тому що вони напевно будуть випущені в Китаї або ненадійними фірмами, внаслідок чого термін служби пристрою залишить бажати кращого. Ну і оскільки конструкція такого снігоприбирача досить проста, його не складно зробити своїми руками (про це трохи пізніше).
Тип робочого інструменту і принцип роботи
Що стосується принципу роботи снігоприбирача, існують одноступінчаті і двоступінчасті снігоприбирачі.
Одноступінчасті снігоприбирачі здійснюють очищення території з допомогою швидкого обертання робочого органу - шнека. Шнек являє собою деталь, що нагадує вал м'ясорубки. Що стосується робочої кронки шнека, то вона буває гладка і зубчаста. Гладку кронку використовують для прибирання пухкого снігу, а зубчасту для прибирання снігової маси, яка встигла обледенеть.
У двоступеневих снегоуборщиках шнеки працюю в парі з лопатевим ротором, який кріпиться на вал таким чином, що б лопаті перебували попереду шнеків. Така конструкція помітно полегшує роботу, особливо процес входження ковша в сніг. Матеріал для виготовлення лопатей - це пластик або метал.
Для створення снігоприбирача своїми руками можна вибрати одне - і двоступінчастий агрегат, складності побудови помітної різниці не буде. Якщо ви живете на території, де снігові опади досить малі, вам цілком достатньо буде мати установку шнекову, якщо зима у вашому регіоні щедрою на сніг, не полінуйтеся обзавестися роторно-шнековим снегоуборщиком.
Тип двигуна
За типом двигуна існують електричні і бензинові снігоприбирачі.
Снігоприбирачі з електроприводом служать для очищення снігової маси поблизу будинку. Переваги такого агрегату - економічність, а недолік - слабка маневреність. Слід звернути увагу на те, що при сильному морозі звичайний електричний шнур втрачає свою еластичність, внаслідок чого легко ламається, тому необхідно застосовувати шнури, які мають «імунітет» до морозу (їх можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині).
Як зробити снігоприбирач для будинку своїми руками
В якості прикладу ми використовуємо зразок снігоприбирача, який розробив житель Підмосков'я, Сергій Хом'яків. Відразу слід зауважити, що даний пристрій сумлінно служить у Сергія вже 2 сезони, а в подальших планах творця - удосконалити снігоприбирач до самохідного.
В якості рами використовується металевий кутник 50*50 мм. Елементи рами з'єднуються за допомогою зварювання. До середньої і торцевій частині рами прикручуються металеві П-образні профілю (для кріплення швидко платформи для двигуна). До рами так само кріпляться і рукоятки управління, для цього використовують болти (8 М). Матеріал для рукояток - напівдюймова труба.
Двигуном для снігоприбирача стане бензиновий двигун від мотоблоки потужністю 6,5 к.с. Саме для полегшення роботи по ремонту двигуна, Сергій рекомендує встановлювати мотор на швидкозйомний платформу.
Корпус ковша виготовляється з покрівельного заліза, боки рекомендується робити з фанери товщиною 10 мм Для викиду снігу з ковша слід застосувати відрізок пластикової каналізаційної труби (діаметр приблизно 160мм). Що стосується приводного вала, він повинен бути виготовлений з труби ¾ дюйма. Обертання вала відбувається за допомогою самоцентруються підшипників (на прикладі закриті підшипники 205),які необхідно обладнати захисним кожухом (підійде опора карданного вала від «Жигулі» моделей 01-07). Посередині валу повинна бути встановлена пластина з металу, розмірами 120*270мм, до якої і будуть кріпитися шнеки. Що стосується матеріалу для шнеків, Сергій використовував транспортерну стрічку товщиною 10мм. Лижі для снігоприбирача робляться з дерев'яного бруса, а з'єднання валу і двигуна здійснюється передавальним ременем.
Як ви бачите, складності у побудові снігоприбиральної машини своїми руками зовсім немає. Тому бажаємо вам натхнення і терпіння для створення такого необхідного домашнього помічника! Рекомендуємо до прочитання: мінімийка для автомобіля своїми руками.