Монтаж електропроводки в лазні своїми руками

Одним з найбільш важливих заходів з точки зору безпеки в лазні є правильний монтаж електропроводки. Існує безліч вимог ПУЕ (правила улаштування електроустановок), а так само Гостів, які необхідно дотримуватися при монтажі електропроводки в лазні своїми руками. Далі ми поговоримо про те, як правильно здійснити прокладання кабелів та встановлення електроприладів у лазні, а так само які проблеми при цьому частіше за все виникають і як від них убезпечитися.

  • Стаття
  • Відео

Монтаж електропроводки в лазні

Монтаж электропроводки в бане

Монтаж електропроводки в лазні

Відео приклад висвітлення в лазні
YouTube Трейлер

Лазня є пожежонебезпечною спорудою з підвищеною температурою і вологістю, тому до монтажу електропроводки в лазні пред'являються особливі вимоги.

По-перше, вибираючи між прихованою і відкритою електропроводкою необхідно віддавати перевагу останній, оскільки відкрита електропроводка має наступні переваги:

  1. Більш простий доступ до обслуговування і ремонту електропроводки
  2. Для монтажу відкритої електропроводки використовуються кабелю меншого перетину (а це заощадить ваші гроші при купівлі кабелю)
  3. Призначена спеціально для пожежонебезпечних будівель
Открытая электропроводка в бане

Відкрита електропроводка в лазні

По-друге, в парильні не повинно бути розеток, електрощитів та інших електроприладів, крім світильників та електричної печі.

По-третє, всі елементи електропроводки повинні володіти достатнім класом захисту від надлишку вологи, підвищеної температури і твердих частинок. Клас електрообладнання повинен бути не менше IP24.

Ну а так же, електрообладнання в бані повинен перебувати на певній відстані від стелі, підлоги і парилки, про що ми далі поговоримо.

Вимоги до електроустаткування в лазні

Отже, серед усіх елементів електропроводки в лазні основними є електричний щит, кабелі, розетки і світильники. Поговоримо про кожному елементі більш докладно.

Електричний щиток

Электрический щиток

Електричний щиток

При монтажі електропроводки в лазні своїми руками рекомендується провести від центрального ввідно-розподільчого пристрою дачі до самої бані кабель, який буде проходити через електричний щиток. Даний щиток відіграє роль головного вузла розгалуження все електропроводки по банної будівництві. Його рекомендується встановлювати в самій лазні, але тільки в сухому приміщенні (роздягальні або кімнаті відпочинку).

При встановленні електричного щитка необхідно забезпечити гарне освітлення в приміщенні, а так само безпеку до різних механічних пошкоджень.

Категорично забороняється встановлювати електричний щиток в парильні, неважливо наскільки добре ви забезпечили його захист від попадання вологи і впливу температури.

Крім електричного щитка в бані так само рекомендується встановлювати понижуючий трансформатор, який знизить напругу в лазні з 220В до 36 і навіть 12В!

Електричний кабель

Электрический кабель

Електричний кабель

Як ми вже сказали, електропроводка в бані повинна бути відкритою. Для захисту кабелю рекомендується використовувати спеціальну гофровану трубку, яку легко кріпити до дерев'яної поверхні за допомогою металевих скоб.

Суворо забороняється здійснювати захист електричного кабелю металевою трубою або гофрою, тому вона швидко піддасться ерозій і може спричинити за собою несприятливі наслідки.

Так як лазня є спорудою з підвищеним температурним режимом (в парильні може бути до 130оС), електричний кабель повинен бути термостійким та вологозахищений. Краще всього використовувати провід АППВ, РКГМ, ПРКС, ПРКА, ПВКВ і т.д.

Вимоги до розміщення електричних кабелів в лазні передбачають прокладку кабелю тільки в горизонтальному і вертикальному напрямку.

Розетки, вимикачі, розподільчі коробки

Що стосується розеток, розподільних коробок, вимикачів, вони, як правило, встановлюються в мийному відділенні, передбаннику і кімнаті відпочинку. Встановлювати дані елементи електропроводки в самій парильні суворо заборонено!

Вимоги до розміщення даних елементів наступні:

  1. Висота розміщення вимикачів повинна становити не менше 150 см, але не більш 170 см від підлоги
  2. Оптимальна висота розміщення розеток в бані повинна становити від 50 до 60 см над підлогою
  3. Розподільні коробки повинні встановлюватися на кожному розгалуженні кабелю від головної магістралі до вимикачів і розеток

Світильники

Светильник в бане

Світильник в лазні

Особливих вимог до освітлювальних приладів у кімнаті відпочинку і передбаннику не існує. Що стосується парилки, то тут, як ви розумієте, все більш серйозно.

По-перше, не здійснюйте найбільш популярну помилку недосвідчених будівельників лазні: не встановлюйте світильники у парильні на стелю! У цьому випадку світильники будуть піддаватися найбільшого впливу температури і вологості, до того ж світити дані електроприлади будуть погано.

Світильники потрібно встановлювати або ближче до підлоги (для декоративного підсвічування), або у верхній полиць, або на стіни трохи вище середнього рівня.

По-друге, використовувати світильники з класом захисту не менше IP24, краще навіть IP54.

Рекомендується використовувати для освітлення парилки 60-ватні лампочки розжарювання або навіть більш сучасні світлодіодні лампи, які мають високу міцність до механічних пошкоджень і не бояться високих температур!

Створення електропроводки в лазні своїми руками

Найкраще ознайомитися з відео прикладом монтажу електропроводки в лазні своїми руками (тільки у прикладі дерев'яний будинок, по особливостям схожий з лазнею):

Монтаж електропроводки в дерев'яному приміщенні
YouTube Трейлер

Крім цього рекомендуємо вам поетапно розбити монтаж електропроводки в лазні своїми руками, а саме:

  1. Створюємо креслення-схему електропроводки в лазні з зазначенням всіх магістралей прокладки кабелів та місць встановлення електроприладів
  2. Купуємо всі елементи електропроводки
  3. Встановлюємо електричний щиток
  4. Прокладаємо магістраль кабелів по всій лазні
  5. Встановлюємо все необхідне електрообладнання
  6. З'єднуємо всі елементи електропроводки в одну систему

Після цього рекомендується викликати фахівців з електротехнічної лабораторії, які перевірять правильно монтажу електропроводки в лазні, а також здійснять наступні заходи:

  1. Заміряють петлі «фаза-нуль»
  2. Здійснять замір опору всіх електричних кабелів
  3. Здійснять повну перевірку наявності ланцюга між усіма заземленими елементами електропроводки та їх складовими
  4. Здійснять перевірку ввідного пристрою захисного відключення (УЗО)
  5. Перевірять ввідний автоматичний вимикач з допомогою первинного струму

Якщо ніяких порушень не виявитися ви зможете спокійно відпочивати у власній лазні, не турбуючись про короткому замиканні або інших небезпечних наслідків неякісного монтажу електропроводки в лазні своїми руками.

Наостанок хотілося б дати вам пораду: обробляйте дерев'яні елементи лазні антисептиком. Цей засіб не тільки перешкоджає гниттю деревину, але і якісно захищає її від самозаймання!

Відео приклад висвітлення в лазні
YouTube Трейлер
Монтаж електропроводки в дерев'яному приміщенні

YouTube Трейлер 

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!