Підготовчі роботи з монтажу електропроводки в альтанці
Насамперед необхідно визначитися з тим, які електроприлади (а це відповідно і вузли) будуть знаходитися в альтанці.
Мінімальна потреба для комфортного відпочинку ввечері в альтанці полягає в тому, що в ній знаходився світло (а це лампочка і вимикач), а так ж хоча б одна розетка. Що стосується розеток, то рекомендується обладнати альтанку декількома розетками і хоча б у двох протилежних місцях, що б можна було не тільки під'єднати телевізор або радіо, але і включити ноутбук на зарядку (або телефон), тому що в сучасному житті без них вже обійтись!
Виходячи з цього, нам знадобляться наступні інструменти:
- Фігурна і пряма викрутки
- Ще одна викрутка, має зверху індикатор напруги
- Шліфувальна машинка
- Електрична дрель з набором свердел
- Ніж
- Кусачки
Серед матеріалів для створення електропроводки в альтанці, нам знадобляться:
- Кілька одинарних розеток
- Вимикач
- Лампочка (краще брати економку)
- Кілька коробок разводочных
- Прокладки із спеціального електроізоляційного картону
- Смужки оцинкованого сталевого листа (вони послужать для того, що б кріпити проводку до стін)
- Азбестовий лист, товщиною 0,3 - 0,5 см
- Електричний кабель необхідної довжини
Серед усіх вище перерахованих матеріалів, увагу потрібно зупинити на останньому, електричному кабелі. На сьогоднішній день прийнято використовувати або плоскі дроти (АПВ, АППВ тощо), або тонкі кабелі круглого перерізу.
Перевага плоских проводів полягає в тому, що вони більш якісні і надійні в порівнянні з кабелями круглого перерізу. Недоліком плоских проводів є більш висока ціна і складність в монтажі електропроводки.
Складність полягає в тому, що плоскі дроти погано згинаються, тому якщо проводка буде проходити по кутку і, відповідно, повертати, зовнішню ізоляційну оболонку кабелю доведеться прорізати на вигині. Незважаючи на це, більшість господарів, які власноруч проводять електрику в будинку, вибирають саме плоскі дроти.
Що стосується довжини кабелю, обов'язково купуйте його з запасом хоча б 1-1,5 метра, тому іноді при розрахунку бувають похибки, які в сумі призводять до того, що кабелю не вистачає і доводиться докуповувати його і сполучати шматками (особисто з цим стикався), а це не тільки погіршує естетичний вигляд, але і піддає безпеку до сумніву.
Так само необхідно роз'яснити, навіщо нам потрібен азбестовий лист. Його призначення полягає в тому, що кріплення проводів буде здійснюватися до стін дерев'яній альтанці, що вже ставить під загрозу безпеку відпочинку в альтанці, а так само її збереження під час раптового спалаху. Саме тут нам і допоможе азбестовий лист, який заздалегідь прокладається між стіною альтанки і дротом, будучи короткочасної захистом альтанки при загорянні проводки.
Начебто з основними моментами по підготовчим роботам розібралися, тепер переходимо до процесу проведення електрики в альтанку своїми руками.
Монтаж електрики в альтанку своїми руками
Насамперед, слід попередити про те, що в даній статті представлений варіант монтажу електропроводки відкритим спосіб дерев'яній альтанці.
Даний варіант є більш простим, дешевим, зручним та швидким, причому, якщо все робити акуратно, альтанка не втратить свій естетичний зовнішній вигляд.
Отже, спочатку необхідно зробити креслення, на якому зазначатиметься, як саме проводка повинна прокладатися по стінах. Далі маркером або олівцем розмічаємо стіни, по розмітці надалі буде укладатися проводка.
Після цього приступаємо до монтажу азбестового листа, нарізаємо його смужками так, що б вони виступали по краях кабелю не менше ніж на 0,5 см з кожної сторони. Кріпимо азбестові смужки до поверхні альтанки, на них зверху укладаємо кабель, який закріплюємо до асбесту смужками оцинкованого листа. Для забезпечення ще більшої безпеки (а вона не завадить), між проводами і смужками стали укладаємо прокладки з електроізоляційного картону (тут, як і у випадку з азбестом, прокладка повинна виступати на кілька міліметрів з-під кріплень).
Під час кріплення проводів смужками сталі, стежте за тим, що б вони не сильно придавливали кабель, але в той же час і не дозволяли йому бовтатися.
Звертаємо вашу увагу на те, що багато дачники використовують абсолютно небезпечний варіант кріплення - заганяють цвях між жилами проводки, тим самим притискаючи її до дерев'яних стін. Таким кріплення ви не тільки погубите альтанку, але і зробите електропроводку небезпечною.
Після того, як дроти будуть прикріплені до альтанки та підведені до місць встановлення розеток, вимикачів і т.д., монтуємо всі необхідні елементи за існуючими правилами.
Далі другий кінець дроту (який буде підведено до електромережі), під'єднуємо до захисного автомата (краще окремим) і запитываем кабель в мережу.
Ось власне і все - електропроводка в альтанці своїми руками вважається змонтованої. Роботи не багато, але вона вимагає навичок роботи з електрикою, тому якщо у вас їх зовсім немає, рекомендуємо скористатися послугами електрика, тим більше на сьогоднішній день вони перебувають у досить розумних матеріальних межах.
Що стосується створення прихованої проводки, слід сказати, що в ній немає особливої необхідності, оскільки грошей вона зажадає більше і клопоту теж, а естетичний вигляд сильно не змінить в порівнянні з відкритою електропроводкою.