Як правильно заточити ланцюг для бензопили в домашніх умовах?

Бензопила є дуже важливим елементом техніки для саду і тому її присутність на дачній ділянці вкрай необхідно. Ефективність роботи бензопилою визначається багатьма факторами, серед яких одним з найважливіших є ступінь заточування ланцюга.

Заточка цепи своими рукамиЗаточувати ланцюг настійно рекомендується за допомогою послуг фахівців, тому що роблять вони це правильно і на спеціальному обладнанні. Більшість лісорубів навчилися самостійно заточувати ланцюг бензопили, причому заняття виявилося складним і ефективним. Що стосується частоти таких заходів, то професійні лісоруби звертаються до заточування ланцюга до 3-4 разів на день. Садівникові, який нечасто користується пилкою, потрібно набагато рідше це робити. Перейдемо ближче до справи і розглянемо, як правильно заточити ланцюг бензопили і що потрібно робити для того, що б вона рідше стачивалась.

Як зрозуміти, що ланцюг сточити?

Насамперед, частота сточування пиляльного ланцюга залежить від інтенсивності використання пристрою. Зрозуміти, що настав час заточити ланцюг, можна звертаючи увагу на форму створюваної деревної стружки. Якщо тирса однаковою квадратної форми, а сама стружка приблизно однорідна, значить все в порядку. Сточена ланцюг утворює деревний пил і тирсу у формі голок (зразок тирси, які створюються при роботі ручною ножівкою). Так само зрозуміти, що пила тупа, можна по швидкості пиляння, яка помітно зменшиться.

Які інструменти необхідні для самостійної заточування пиляльного ланцюга?

Инструменты необходимые для самостоятельной заточки пильной цепи

Інструменти необхідні для самостійної заточування пиляльного ланцюга

Для того, що б власноруч заточити ланцюг бензопили, насамперед, необхідний напилок, що має циліндричну форму, яка відповідає потрібного діаметру і плоский напилок. Так само не обійтися без спеціального комбінованого шаблону, придатного для обраної пилки. Тески не є необхідним інструментом, але все ж їхня присутність помітно полегшить роботу, тому що звільняться руки.

Заточення ріжучих зубів

Режущие зубья цепи

Ріжучі зуби ланцюга

Насамперед необхідно заточувати ріжучі зуби бензопили. Для цього використовується шаблон для заточування, який накладається на ланцюг. Дуже важливим моментом є той факт, що необхідно правильно накласти шаблон - стрілки повинні вказувати на напрямок руху ланцюга. Заточка пиляльного ланцюга повинна здійснюється під кутом до шини з невеликим натисканням на передню частину. Що стосується кута заточування, він може бути різним, в залежності від кроку ланцюга. Руху під час роботи з напилком повинні бути легкими і розміреними, на кожен зуб ланцюга необхідно відвести однакову кількість таких рухів. Слід зауважити, що технологія заточування передбачає чергування в обробці сторін зубів (один зуб заточується з лівої сторони, інший з правої). Фахівці рекомендують використовувати тески з їх допомогою набагато легше заточити спочатку одну частину зубів (кожен другий з однієї сторони), а потім аналогічно другу.

Так само слід звернути увагу на те, що кожна ланка ланцюга - це так званий маленький рубанок, ефективна робота якого залежить від різниці у висоті ріжучого зуба і зуба-обмежувача. Ця різниця визначає глибину, на яку зуб врізається в деревину. Оптимальне значення різниці вважається від 0,5 до 0,8 мм.

Сточування зуба-обмежувача

Що б сточити зуб-обмежувач, необхідно, знову-таки, накласти шаблон і за допомогою плоского напилка зрівняти зуб-обмежувач з рівнем шаблону. Слід зауважити, що у шаблону є два основних положення:

  • S (Soft) -служить для роботи з м'якою деревиною
  • H (Hard) - відповідно для твердих порід дерева

Не варто нехтувати використанням спеціального шаблону. Без його допомоги є величезний шанс занадто низько спиляти зуб-обмежувач, в результаті чого у бензопили з'являться такі негативні наслідки, як: зростання обсягів відходів, велика віддача, вібрація і погіршення точності різу.

Заточка пиляльного ланцюга крок за кроком

Заточка пильной цепи

Заточка пиляльного ланцюга

Заточувати ланцюг бензопили необхідно з витримкою однієї довжини, орієнтуючись на довжину самого зубця.

Для початку слід виміряти довжину «козирка» затупленого зубця. Ні в якому разі не варто змінювати кут між бічною стороною і лезом «козирка». У випадку якщо «козирок» злегка нахилений вниз, кут повинен бути строго 90 градусів. Якщо не дотримуватися всіх цих нюансів, ефективність заточування буде набагато менше.

Під час заточування зубців, неминуче розширяться їх внутрішні отвори, уважно слідкуйте за тим, що б підстави цих отворів були в горизонтальному положенні. Що стосується самої ширини отвору, воно ніяк не відбивається на ефективності роботи бензопили.

Кожен зубець має обмежувач глибини. Таке пристосування регулює глибину, на яку входять зуби пилки при впливі з дерев'яним полотном. Відстань між «козирком» зубця і кінчиком обмежувача обов'язково має бути в межах 0,5-1,2 мм.

Виходячи з усього цього, слід підкреслити той факт, що верстат для заточування ланцюгів набагато краще впорається з такою роботою. Він може за один хід зняти рівномірно однакову товщину обмежувача і зубця. Що стосується заокруглення отвори обмежувача глибини, то необхідно підправляти його після трьох-чотирьох шліфовок верстатом, інакше бензопила буде «спотикатися» при роботі, залишаючи непотрібні щербини і зазори.

Станок для заточки цепей

Верстат для заточування ланцюгів

До вашого відома хотілося б звернути увагу на те, що довжина шини бензопили визначає глибину різу. Відповідно чим коротше шина, тим тонше дерево під силу їй пропиляти. Не варто експериментувати зі зміною довжини шини, тому слабкі по потужності бензопили не зможуть раціонально функціонувати в парі з довгою шиною. В результаті цього збільшиться швидкість зносу гарнітури і витрата палива, які можуть привести до виходу з ладу всього агрегату.

Відео урок на тему правильної заточування ланцюга для бензопили

YouTube Трейлер

Корисні поради щодо збереження пиляльного ланцюга від частого заточування

  • Що б пільная ланцюг прослужила вам довше, необхідно дотримуватися деяких порад, а саме:
  • Не використовуйте нову ланцюг спільно зі старої приводний зірочкою, і навпаки, нову зірочку зі старої ланцюгом. Зірочку слід міняти, коли сточаться 2 пилкових ланцюга.
  • Виконуйте обкатки нової ланцюга, коли перший раз її встановите. Робити це слід таким чином: запускаєте двигун бензопили і протягом хвилини прокручуєте ланцюг на малих обертах. Цього часу цілком достатньо для того, що б масло змастити кожну деталь, а зірочка й ланцюг трохи розігрілися і притерлися один до одного.
  • Завжди стежте за натягом ланцюга. У разі якщо нехтувати цією порадою, можна отримати дуже серйозну травму при похилому положенні пили під час роботи (оскільки ланцюг у такому положенні може зісковзнути з шини).
  • Слідкуйте за тим, що б ланцюг була постійно заточеною, бо тупа ланцюг приводить до збільшення навантаження припадає на моторний блок, в результаті чого бензопила швидко ламається.
  • Не забувайте про обмежувачі глибини пропилу. Він завжди повинен бути відрегульований. Рекомендується регулювати обмежувач через кожен 3-4 заточування ланцюга.
  • Не допускайте, що б ланцюг була не змазана. Забезпечуйте постійну подачу олії на область ланцюги, зірочки і напрямної шини. Якщо бензопила буде працювати без змащення, вистачить її ненадовго, тим більше при нестачі масла великий варіант зісковзування ланцюга, що приводить до серйозного травмування.

Радимо так само до прочитання статтю про те, як правильно користуватися бензопилою!

Сподобалася стаття? Натисни на найкрасивішу кнопку! Будь першим!