На сьогоднішній день існує безліч видів газонної трави, різної за призначенням. Газон може виконувати не тільки декоративну функцію, а й служити зоною відпочинку або спортивним майданчиком. Залежно від цього, виділяють такі види газонів:
- Мавританський
- Спортивний
- Луговий
- Звичайний (садово-парковий)
- Партерний
- Спеціального призначення
Розглянемо детально кожен з видів газонів для дачної ділянки, їх переваги та нюанси в догляді.
Мавританський газон
Мавританський газон істотно відрізняється від звичного нам звичайного газону, тому що складається з багаторічних та однорічних рослин, розсаджених в хаотичному порядку. Вид мавританського газону являє собою шматочок незайманої дикої природи. Хоча на перший погляд догляд за мавританським газоном не вимагає важкої праці, тому що на ньому ростуть звичні нам рослини, це не означає, що так воно і є насправді. Для того, що б вигляд мавританського газону був розкішним і привертав увагу гостей, необхідно ретельно стежити за поливом і цвітінням рослин.
Як ви вже зрозуміли, призначення мавританського газону - виключно декоративний елемент садової ділянки. Мавританський газон відмінно впишеться в такі садові стилі, як природний і кантрі.
Найбільш популярними рослинами для мавританського газону є:
- Ромашка аптечна
- Волошки
- Дзвіночок персиколисті
- Люпин мінливий
- Конюшина біла
- Злакові
- Однорічники (хризантема, мак-самосійка, гвоздика китайська тощо)
Так як рослини мають різний термін цвітіння і вимоги у догляді, рекомендується підбирати більш-менш схожі рослини, яким підійде однаковий полив і клімат.
Висаджувати мавританський газон рекомендується навесні, що однорічні рослини могли проявити себе ближче до серпня.
Розташування газону визначає його естетичність і сприятливий зростання, тому необхідно розміщувати мавританський газон на сонячній стороні. Полив так само є одним з найважливіших елементів гарного газону, тому його необхідно здійснювати щодня!
На сьогоднішній день, спеціалізовані магазини надають широкий асортимент сумішей трав для мавританського газону, яких може бути як 4-5, так і понад 30.
Спортивний газон
Спортивний газон призначений для облаштування спортивних майданчиків та зон відпочинку. Його перевага - висока стійкість до витоптування і ретельний дренаж, який повинен виключати появи калюж і бруду на території майданчика.
На спортивному газоні можна грати у волейбол, футбол, бадмінтон, бігати з собакою і т.д.
Рослинами для спортивного газону послужать: зимостійкий райграс, мітлиця біла, гребінник звичайний і вівсяниця червона. Остання повинна займати переважну частку в суміші насіння для спортивного газону (не менше 40%).
Спортивний газон краще всього засівати ранньої восени або ранньою весною. Якщо ви вирішили засіяти даний газон в кінці осені або влітку, не страшно, головне в літню пору частіше поливати газон (з-за спеки), а перед снігопадом встигнути повністю засіяти газон (тоді навесні можна буде побачити перші сходи).
Що стосується грунту для спортивного газону, вона повинна бути слабокислою (рН від 6,5 до 7) і володіти високою водопроникністю (200-500 мм/год).
До дренажу спортивного газону необхідно поставитися серйозно, тому калюжі не тільки погіршать вигляд майданчика, але й не дозволять грати на ній після дощу. Для того, що б вода швидко сходила з поля, використовують таке рішення, як установку дренов (труб з пластику, в яких просвердлені отвори для стоку води). Труби укладають на глибину близько 80 см, накривають мінеральним волокном і підводять до водосточному колодязя, який повинен перебувати за межами спортивного майданчика.
Що стосується догляду за спортивним газоном, то для цього використовують бензинові або електричні газонокосарки. Стрижка газонної трави повинна здійснюватися не рідше, ніж кожні 10 днів, коли висота трави перевищить позначку 10 див. Стрижуть газон до 3-4 см у висоту, а скошену траву залишають на кілька днів на майданчику, рівномірно розстеливши її по всій площі (в жарку погоду таке рішення послужить захистом від пошкодження сонячними променями).
Спортивний газон вважається созрелым після 2-3 років ретельного догляду за ним, коли густота пагонів складе близько 10 000 проростків на 1 кв. метр.
Луговий газон
Основне призначення лугового газону - місце для прогулянок і відпочинку. Даний вид газону легко сплутати з мавританським газоном, тому луговий газон є його підвидом.
Розміщувати луговий газон рекомендується з сонячної сторони, в глибині подвір'я, поряд з декоративними чагарниками і деревами.
Вид лугового газону являє собою майданчик з дикорослих рослин. Серед рослини для даного газону виділяють вівсяницю червону, райграс багаторічний, вівсяницю лугову і цибулинні рослини.
Недолік лугового газону - слабкий опір витоптування, швидкий ріст рослин і необхідність ретельної боротьбі з бур'янами.
Косити газон дозволяється, дотримуючись наступних вимог:
- Перше косіння газону необхідно здійснювати після 6 тижнів від вицвітання останнього квітки
- Далі газон стрижеться 2 рази в місяць
- Стрижка газону повинна здійснюватися 1 раз на місяць, плавно переходячи від 2 разів на місяць
- Любителям акуратного луги дозволяється стригти газон до рівня 10 см від поверхні
- Сорти рослин, що цвітуть восени, дозволяється стригти до початку вересня
Для боротьби з бур'янами рекомендується використовувати гербіциди, але їх можна задіяти тільки після того, як газон буде рости більше 1 року, до цього необхідно використовувати звичайний садовий савок або вилку.
Звичайний газон
Звичайний або садово-парковий газон є проміжним між елегантним партерним і природним луговим газоном. Його перевага в наступному:
- Опір витоптування більше ніж у партерного газону
- Не вимагає щоденного рясного поливу
- Стрижка здійснюється 1 раз в 10 днів
- Підгодовувати газон потрібно 1 раз в місяць
- На звичайному газоні дозволяється бігати, грати дітям, відпочивати, розміщувати садові меблі
- Відносно недорога ціна насіння
- Приємний естетичний вигляд
- Морозостійкість
- Довговічність
Так само слід зазначити приємне перевага садово-паркового газону: якщо вам необхідно куди-небудь виїхати, не варто переживати що за 1-2 тижні без догляду, газон втратить свій привабливий вигляд, це не так, тому що швидкість росту газонної трави не така вже й велика (найбільш інтенсивний ріст спостерігається тільки в літній період).
Висота скошування садово-паркового газону повинна становити 5-6 див. Розміщувати даний газон можна як в тіні, так і з сонячної сторони, все на ваш розсуд.
Звичайним газоном можна прикрасити як горбисту місцевість, так і рівну площадку, в будь-якому випадку він буде виглядати привабливо.
Рекомендується доповнювати газон хвойними рослинами, злаковими, живоплотом і декоративними чагарниками.
Найбільш популярні рослини для садово-паркового газону це:
- Вівсяниця червона
- Райграс багаторічний
- Тимофіївка лугова
- Мятник дібровний
- Гребінник звичайний
Партерний газон
Ну ось ми і підійшли до найбільш елегантному і розкішному вигляду газону - партерному або традиційному англійському. Даний газон може виступати не тільки як доповнення композиції загального садового декору, але і як його основний елемент.
Партерний газон прийнято вистилати на особовому тлі садиби, вздовж центральної алеї або на задньому дворі, якщо він облаштований як суцільна зона відпочинку з водоймами, альтанками і фонтанчиками.
Незважаючи на свій найбільш привабливий вигляд, партерний газон має наступні особливості і недоліки:
- Для створення ідеального партерного газону в кращих англійських традиціях потрібно не менше 200 років клопіткої роботи
- Насіння для партерного газону найбільш дорогі, тому вони поставляються з Канади
- Газон вимагає щоденний полив і часте добриво
- Площа партерного газону повинна бути більше площі клумб, квітників та інших рослинних елементів садового декору
- Партерний газон нестійкий до витоптування, тому він може виступати виключно в декоративних цілях
- Підготовка грунту під партерний газон вимагає повне виключення бур'янів, каменів і іншого садового сміття
- Клімат повинен бути теплий і вологий
- Догляд за газоном потребує допомоги професіоналів
Так само слід звернути увагу на те, що висота скошування партерного газону повинна бути в межах 3-4 см, а поверхня, на якій буде выстилаться газон, повинна бути ідеально рівною.
Для стрижки газону необхідно використовувати якісні газонокосарки з гострими сталевими ножами і регулюванням висоти скошування.
Грунт для партерного газону повинна бути родючим, переважно чорнозем, з кислотністю від 5,5 до 6.
Найбільш поширеним рослиною для партерного газону є мятлик луговий, оскільки газон, засіяний даними рослиною, буде володіти насиченим смарагдово-зеленим кольором і великою довговічністю.
Недоліком тонконога є маленька товщина паростків (близько 1мм), в результаті чого, необхідно ретельно засівати площу, що б вийшов густий газон.
Все ж ми настійно рекомендуємо використовувати для прикраси ділянки садово-парковий газон, тому що він не дуже сильно відрізняється від партерного, але має меншу вартість і вимогливість у догляді.
Газон спеціального призначення
Одним з підвидів газону спеціального призначення є спортивний газон, про який ми говорили нижче.
Крім спортивного газону виділяють ще спеціальні суміші газонних трав, які можуть існувати в зонах з підвищеною вологістю або засухи, в зонах тіні, неродючих земель, кам'яних схилів і т.д.
Такими зонами вважаються укоси залізничних станцій, автомобільних заправок, узбіччя шосе, гідростанцій, звалищ і т.д.
Газони спеціального призначення служать для задерніння території, за якої неможливо постійно доглядати. Рослинами для даного виду газону служать ті ж види, що використовуються для створення лугового газону.
Ось, власне і все, що хотілося розповісти про види газонної трави. Надалі ми надамо вам детальний огляд кожного газону з фото прикладами і відео інструкціями щодо догляду й застиланию своїми руками.
Рекомендуємо ознайомиться зі статтею як зробити садові доріжки своїми руками!