- Стаття
- Відео
Озеленення покрівлі: історія та сутність
Озеленення покрівлі активно застосовується з давніх часів в Норвегії, звідки ця ідея і бере свої коріння.
Нащадки вікінгів використовували для озеленення дахів житла кору берези, дерен, торф і багато інших, екологічно чисті природні матеріали.
Незважаючи на те, що з розвитком будівельної справи стали застосовувати більш функціональний матеріал начебто шиферу, черепиці, ондуліну та профнастилу , норвежці змогли зберегти свої традиції до нашого часу, завдяки чому можна спостерігати декоративні трав'янисті покрівлі і в нашому регіоні.
У ландшафтному дизайні озеленення покрівлі є дуже корисною і ефективною ідеєю, тому що нею можна облаштовувати не тільки міські будівлі, але і дачні споруди, такі як житловий будинок, курник, госпблок, літню кухню і т.д.
Окрім того, що грунт, що знаходиться на покрівлі будівлі буде вбирати вологу, завдяки чому виконується первісна функція покрівлі, озеленення даху служить ще й унікальним і вражаючим елементів декору дачної ділянки!
Слід зазначити, що самостійно створити зелену покрівлю буде не так вже й просто, тому що даний процес передбачає наступні важливі складові:
- Гідроізоляції даху
- Термоізоляція
- Дренажна система
- Фільтраційна система
- Автоматичний полив
Крім того, що необхідно правильно здійснити дані складові, слід створити міцну конструкцію, яка буде здатна витримати не тільки вагу ґрунту з рослинами, але і вагу людини, який буде обслуговувати дану конструкцію.
Так само слід зазначити, що самостійне створення зеленої покрівлі може призвести до того, що через деякий час доведеться її ремонтувати (із-за найменшої помилки у створенні термоізоляції, гідроізоляції тощо), а даний процес є не тільки трудомістким, але і дуже витратним, а ми пам'ятаємо знамениту приказку «Скупий платить двічі».
Незважаючи на складність створення зеленої покрівлі, вона має такі переваги, які вас зацікавлять:
- Якщо дах зробити плоскою, то вона послужить ще й незвичайної зоною відпочинку ( в країнах Європи зелені дахи використовують в якості майданчиків для гольфу, місць відпочинку працівників, території для прийняття сонячних ванн і т.д.)
- Потужний шар озелененій покрівлі сприяє потужної звукоізоляції
- З-за того ж потужного шару відбувається зменшення тепловтрат будівлі
- Рослини зеленої покрівлі добре прибирають навали снігу і вологу
- При правильному спорудженні цієї покрівлі її довговічність має високу відмітку
- Декоративний вид озелененій покрівлі є найбільш привабливою по відношенню до інших покрівельними матеріалами
До недоліків зеленої покрівлі можна віднести:
- Трудомісткість робіт
- Істотні матеріальні витрати на спорудження конструкція і придбання елементів «зеленого пирога»
- Потрібен ретельний догляд за рослинами
- Зелена покрівля може підійти далеко не кожному садового стилю
Як ми бачимо, переваги зеленої покрівлі значно переважають над недоліками, тому озеленення покрівлі своїми руками є досить раціональним процесом!
Типи зелених покриттів
Покриття для озеленення покрівлі можуть бути як інтенсивні, так і екстенсивні.
Інтенсивне покриття призначене для активного використання ландшафтного дизайну саду: на даху розсідаються декоративні чагарники, карликові дерева, облаштовується невелика зона відпочинку і т.д. Створення даного виду покрівлі є більш дорогим і трудомістким процесом, оскільки передбачає спорудження міцної металевої несучої конструкції, яка повинна витримувати загальний вага покрівлі.
Крім витрат на створення конструкції для інтенсивного покриття, необхідно ще включити витрати на створення автоматичного поливу, тому поливати вручну зелену покрівлю не зручно.
Застосовується даний вид покриття на наступних спорудах:
- Гараж, прибудований до житлового будинку
- Багатоповерхові міські будівлі
- Офісні центри
На відміну від інтенсивного покриття, його «колега» - екстенсивний покриття служить виключно як елемент декору, який не має функціональної частини. Інтенсивне покриття складається тільки із зеленої покрівлі і не має місця для відпочинку або іншої інфраструктури, тому несучу конструкцію можна робити значно слабкіше, а значить потрібно менше грошових витрат і часу.
Які рослини необхідно вибирати для створення зеленої покрівлі?
Вибираючи рослини для озеленення покрівлі, необхідно дотримуватися наступних вимог:
- Рослини повинні бути вередливими у догляді
- Рослини повинні бути засухостійкими
- Для екстенсивного покриття краще вибирати низькорослі рослини
- Для інтенсивного покриття рекомендується вибирати карликові хвойні рослини
Найбільш придатними рослинами є цибулинні рослини, газони, ломикамені, хвою і дикорослі рослини.
Матеріали для створення зеленої даху
Відразу варто відзначити, що самим нижнім шаром майбутньої зеленої покрівлі є каркас несучої конструкції, зашитий дошками і не має різних тріщин і зазорів (краще всього застосовувати обрізні дошки, покладені стик в стик).
Зелена покрівля в розрізі являє собою пиріг, шари якого і є необхідними матеріалами. Перерахуємо складові «зеленого пирога» від низу до верху (від несучої конструкції до самих рослин):
- Гідроізоляційний шар. Даний елемент є невід'ємною і однією з найбільш важливих складових, тому призначений для запобігання протікання даху. Для гідроізоляції даху рекомендується використовувати полімерну мембрану, рідку гуму або поліетиленову плівку (перерахування здійснилося від кращого до гіршого).
- Бар'єр для коренів. Матеріалом для захисту від проростання кореневої системи рослин послужить поліетиленова плівка або звичайна фольга. Бар'єр для коренів укладається відразу ж на гідроізоляційний шар і захищає його від протикання корінням. При використанні газонної трави бар'єр для коренів можна не використовувати.
- Термоізоляційний шар
- Дренажна система. Так само як і гідроізоляційний шар, дренажна система є обов'язковим елементом покрівлі. Дренаж повинен виконувати дві основні функції: насичувати рослини водою і забезпечувати стік води з даху. Якщо дах має невеликий нахил, про дренажній системі можна не турбуватися, тому стік води буде мимовільним. Якщо дах не буде мати нахилу (горизонтальна), то на термоізоляційний шар необхідно накласти або керамзит, або геоматы (сітка на зразок мочалки, яка має хороші дренажні властивості).
- Фільтраційний шар. Призначення фільтру - захист дренажного шару від засмічення ґрунтовим сміттям, який буде пробиватися вниз під час поливу або дощу. Як фільтраційного шару зеленої покрівлі використовують геотекстиль.
- Грунт. Для кожного окремого виду рослин товщина ґрунту і його склад різний. Наприклад, для газону цілком достатньо застелити шар грунту до 10 см, а ось для декоративних дерев і чагарників ця позначка може перевищити 1 метр. Що стосується складу ґрунту, то головною вимогою є його вагу. Що б хоч якось полегшити вагу всього «зеленого пирога», необхідно використовувати суміш торфу з добривом і керамзитом. Якщо шар ґрунту не такий вже і великий, дозволяється використовувати суміш землі з керамзитом (співвідношення 4:1). Так само існують ще декількох вимог, що пред'являються до ґрунту: він повинен бути пористим, влагоемким і теплоємності.
- Трав'янистий покрив. Тут додати нічого, рослини для створення зеленої покрівлі ми перерахували трохи вище у відповідному підзаголовку.
Відео-урок озеленення покрівлі
Як ми говорили раніше, озеленення покрівлі своїми руками не є раціональними рішенням, тому що даний процес вимагає певних навичок і роботи спеціаліста.
Що б ви побачили, як створюється озеленення покрівлі, надамо вам даний відеоролик:
Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею як зробити навіс з полікарбонату своїми руками!