Призначення бака для гарячої води в бані
Незважаючи на те, що сьогодні існує безліч різних варіантів електричних і газових водонагрівачів, традиційний бак для води в бані не втрачає своєї популярності. Це можна пояснити тим, що на сьогоднішній день дачники прагнуть економити на комунальних витратах, тому що вода, газ, електрика нині мають пристойну ціну. До того ж, іноді бувають аварії на лінії електропередач або газової магістралі, в результаті чого заводські водонагрівачі не зможуть функціонувати та ваш відпочинок в лазні припинитися, або взагалі не розпочнеться.
Основне призначення баків для гарячої води в лазні полягає в тому, що б купуватися після парилки в підігрітій воді, яку переливають в купіль. Так само підігріту воду раніше використовували для прання білизни та інших побутових потреб. Крім цього гаряча вода в баку, який встановлюється в парильні, сприяє більш високій вологості в приміщенні, що особливо корисно при невеликій температурі в лазні (якщо датчик термометра не перевищує 80проЗ).
Особливості вибору бака для води у бані
Існує кілька основних матеріалів виготовлення баків для води в бані: чавун, нержавіюча сталь і звичайний метал.
Найбільш традиційним і ефективним є чавунний бак для води. Чавун має низьку теплопровідність, завдяки чому довше тримає високу температуру води в ємності. Так само чавун не піддається корозії, тому вода в чавунному баку для лазні буде завжди чистою. Недоліками чавунного бака для води є величезний вага порожньої ємності, а так само той факт, що на сьогоднішній день практично не існує виробників чавунних баків.
Якісною альтернативою чавуну є нержавіюча сталь. Її зараз найчастіше використовують, оскільки матеріал не піддається корозії, а самі ємності можуть бути виготовлені в різних формах (циліндрична, ящиком і т.д.). Так само слід зазначити, що нержавіючі баки для лазні можуть бути виготовлені з різними конструктивними особливостями, що дозволяє встановлювати бак, як над кам'янкою, так і поряд з топкою (більш докладно про це ми поговоримо трохи нижче).
Крім чавуну і нержавіючої сталі деякі дачники використовують емальований бак. Даний вид ємності не зовсім практичний, тому емаль легко відбивається при механічних пошкодженнях, в результаті чого відкриті місця відразу ж піддаються корозії.
Ну і останній, найбільш дешевий варіант бака для лазні це металева ємність. Її не рекомендується використовувати, бо звичайний метал швидко іржавіє, що негативно позначитися на довговічність бака і чистоті води. Звертаємо вашу увагу на те, що фарбувати металевий бак для захисту від вологи забороняється, тому що фарба буде плавитися на вогні і отруювати вас.
Оптимальний обсяг бака
Після того, як ви визначитеся з матеріалом виготовлення бака для води у лазні, необхідно вирішити наступну, важливу проблему - який обсяг бака вибрати.
Оптимальний об'єм бака для води в бані повинен розраховуватися на підставі того, що одній дорослій людині для відпочинку в лазні потрібно не менше 20-25 літрів гарячої води. Виходячи з цього, якщо ви збираєтеся відпочивати в лазні тільки сім'єю (удвох), потрібно купувати 50-літрову ємність, а якщо лазня призначається для відпочинку компанією, бак повинен мати обсяг не менше 100 літрів.
Звертаємо вашу увагу на те, що заводські баки мають широкий діапазон обсягів, починаючи від 20 літрів і більше. Електричні водонагрівачі так само бувають різного об'єму, але рекомендується зупиняти свій вибір на моделях 60 і 80 літрів.
Варіанти установки бака під воду в лазні
З баком розібралися, залишився останній нюанс - правильно встановити його для забезпечення ефективного нагріву. Існує три основних варіанти установки бака під воду в лазні: в топці, над піччю-кам'янкою і поруч з піччю.
Перший варіант передбачає створення печі для лазні з вмонтованим в топку баком, який встановлюється під час кладки печі (якщо вона цегляна), або вваривается над топкою при створенні металевого агрегату.
До установки бака в топку печі пред'являється важлива вимога: товщина стінок бака повинна бути більше 0,8 мм. Нагрівання бака здійснюється прям над вогнищем полум'я, яке може впливати як на підставу ємності, так і на її торці. Найчастіше бак для води з нержавіючої сталі встановлюють в топку.
Другий варіант (установка бака над піччю кам'янкою) так само є популярним. В даному випадку бак встановлюється над камінням, які і нагрівають ємність. Якщо бак чавунний, його рекомендується підвішувати до стелі спеціальним гаком з тросом, тому велику вагу чавунного бака може розчавити конструкцію печі-кам'янки. Дуже ефективно встановлювати бак для води над кам'янкою навколо димохідної труби. У цьому випадку бак буде нагріватися не тільки від каменів, але і від димохідної труби, яка так само має високу температуру.
Ну і останній варіант передбачає установку бака під гарячу воду на відстані від печі. Найбільш часто такий варіант установки бака застосовують в саунах. Це пов'язано з тим, що сауни мають більш високу температуру в парильні (близько 120оС), при якій повинна дотримуватися невелика вологість. Якщо бак для води буде встановлений в парильні сауни, дана вимога не здійсниться. Саме тому бак встановлюється поруч, не далі ніж через 2,5 метра від джерела нагрівання. Нагрівання здійснюється за допомогою спеціального теплообмінника, від якого виведені два контури: з холодною і гарячою водою. Холодна вода надходить у теплообмінник, нагрівається і мимоволі витісняється в бак, після чого цикл повторюється до повного нагріву води.
Ось і все, що ми хотіли розповісти вам про баках для води в бані. Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: віники для російської лазні!