Навіщо потрібно будувати будиночок для білок?
Так як білки живуть поодинці, їм необхідно мати власне житло. Лісовий варіант їх житла найчастіше це дупло дерева (в основному їли) або гніздо на гілках. Будиночок для білки виконує такі функції, як:
- Сховище для їжі (білки використовують будиночки як комору для ягід, горіхів, грибів, насіння і т.д., навіть у зимовий час вони виходять на пошуки їжі, в результаті чого дуже часто гинуть).
- Місце для народження білченят (в основному висновок білченят здійснюється 2 рази на рік: навесні і влітку, в будиночку новонароджені живуть не менше 3 місяців).
- Захист в зимовий час (при морозах білки можуть не виходити з бельчатника за кілька днів)
Хоча взимку білки кучкуються групами в бельчатниках, з приходом весни настає час виводити потомство і кожен звір намагається спорудити свій будиночок. Як раз в цей період і здійснюється природний відбір, тому виживають найсильніші, виганяючи законних мешканців з їх гнізд.
Саме тому побудова будиночка для білок своїми руками допоможе їм у тяжкі часи. Заодно можна спорудити і шпаківня, який яскраво доповнить загальну композицію.
У спеціалізованих магазинах представлений широкий асортимент бельчатников, починаючи з простого будиночка і закінчуючи двоповерховими апартаментами. При виборі будиночка для білок, краще звертати увагу на матеріал виготовлення, ніж на його розкішність!
Вимоги до бельчатнику
Є кілька вимог, яких слід дотримуватися при спорудженні будиночка для білок своїми руками:
- Будиночок для білок повинен бути побудований виключно з дерева. Звірята не будуть знаходитися в споруді з пластмаса або іншого штучного матеріалу.
- Ні в якому разі не обробляйте стінки будиночка для білок фарбою або лаком і не купуйте готові вироби з такою обробкою, тому що білки злякаються штучного запаху та не оселяться в цьому будиночку.
- Дотримуйтесь необхідні розміри бельчатника, звірята люблять компактні і затишні будиночки. Ідеальними параметрами житла вважаються: висота-55 см, ширина 40 см, глибина 45 см, отвір лазу до 7 см діаметром.
Як встановити будиночок для білок?
Для того, що б бельчатник нагадував звірятам «рідні» умови проживання, його слід інсталювати, дотримуючись наступних вимог:
- Кріплення повинно здійснюється до дерева
- Що б білки відчували себе захищеними, встановлюйте будиночок на висоту не менше ніж 5 метрів від землі
- Отвір для лазу повертайте в бік півдня або сходу
- Не направляйте дуло бельчатника у вітряну бік
- Що б допомогти білків закладати щілини, що утворилися в будиночку, покладіть на дно трохи моху або клоччя
- Поряд з бельчатником спорудите годівницю для білочок, що б звірята швидше влаштувалися на новому місці.
Догляд за будиночком для білочки
Так як з плином часу бельчатник набуває неприємний запах і насичується бактеріями, виникає ймовірність захворювання звірків. Що б це запобігти, необхідно проводити ретельне прибирання будиночка для білок в кінці літнього сезону.
Обов'язково надягайте гумові рукавички при догляді за будиночком для білочки. Спочатку необхідно прибрати все сміття, бруд і утеплювач (якщо він застосовувався), після чого протерти поверхню бельчатника вологою ганчіркою і укласти свіжу підстилку. В результаті неприємний запах повинен пропасти, а з приходом осені білки з задоволенням оселяться у вашу корисну садову споруду!
Як зробити будиночок для білок своїми руками?
Що б зробити будиночок для білок своїми руками потрібно володіти невеликим досвідом в столярній справі, а також мати бажання і зовсім трохи вільного часу! Все що вам потрібно, це знайти дошку довжиною 3 метри, шириною 30 см і товщиною не більше 2 див.
Для початку варто розпиляти дошку на необхідної частини, а саме:
- Задня сторона - 55 см завдовжки.
- 2 дошки по 5 см завдовжки (для кріплення шпаківні до дерева)
- 2 бічні стінки, розмірами 45*25 см
- 1 внутрішня перегородка 25*20 см
Залишилися шматочки не викидайте, вони послужать крылечками.
Далі переходимо безпосередньо до побудови:
Вирізаємо за допомогою лобзика отвір в задній стінці - воно послужить дверима. Внутрішні контури отвори відшліфуйте наждачним папером, що б білочка не поранилася, коли залазила.
Склеюємо всі елементи конструкції і з'єднуємо їх саморізами для того, щоб конструкція була більш міцною.
Побудова будиночка завершено, готова конструкція повинна виглядати так:
Побудова цілісного бельчатника
Цілісний бельчатник виготовляється з колоди, діаметром не менше 40 див. Слід вибирати колоду з хвойного дерева або дуба, тому дані сорти дерев прийнятні для білок. Якщо вибирати березове або осинове колода, є шанс, що звір не захоче заселитися, про тополі не може бути й мови. Перевага цілісного бельчатника полягає в наступному:
- Товщина стінок зробить житло більш теплим
- Дизайн такого бельчатника яскраво доповнить будь садовий декор
- Час на побудову такого будиночка значно менше
Інструкція з побудови цілісного бельчатника:
Спочатку відпиляйте від колоди гурток товщиною в 4 див. Після цього відпиляйте ще 40-сантиметрову заготівлю, вона послужить основою бельчатника.
Далі приступаємо до вирізання в основний заготівлі порожнини для комфортного проживання білок. Товщина стінок, в кінцевому результаті, повинна скласти як мінімум 3 див. Збоку випилюємо отвір для лазу і, врешті-решт, прибиваємо раніше выпиленную кришку до верху основи. Якщо є бажання, облаштуйте крилечко будиночка для білочки, зробити це можна прикріпивши гілку до лицьовій стороні бельчатника.
От і вся робота! Можна так само спорудити двоповерховий бельчатник з колоди, для цього потрібно все те ж колода, тільки товщиною в 85 див.
Спочатку отпиливаем 2 гуртка від колоди товщиною 4 см (перший послужить дном першого поверху, другий - дахом другого поверху). Далі з торців колоди выдалбываем порожнини, глибиною до 35 см, дотримуючись мінімально допустиму товщину стінки. Після цього прикріплюємо дно з дахом і вирізаємо 2 отвори для лазу на необхідній висоті. Двоповерховий цілісний бельчатник готовий!
Ось, власне і вся інструкція по створенню будиночка для білочки своїми руками! Рекомендуємо ознайомиться зі статтею про те, як зробити вольєр для собаки власними силами!