Переваги бетонних огорож
Бетонні огорожі є досить популярним варіантом захисту дачної ділянки. Не тільки заміські будинки, але і різні фабрики, підприємства, військові частини та інші об'єкти застосовують для захисту території бетонні паркани.
Переваг у бетону, як будівельного матеріалу багато, основними вважаються:
- Висока міцність матеріалу
- Довговічність бетонних конструкцій (більше 50 років)
- Бетонна поверхня добре піддається обробці декоративними матеріалами
- Бетонне огородження може бути будь-якої висоти і ширини, при цьому, не маючи стиків і технологічних зазорів
- Технологія зведення бетонної огорожі не є надто складною, тому буде під силу будь-якому дачникові
Крім цього бетонні огорожі мають кілька недоліків, які відштовхують дачників від їх зведення. Найбільш вагомими недоліками вважаються:
- Відносно великі матеріальні витрати порівняно із зведенням дерев'яного або металевого огородження.
- У разі якщо бетонна огорожа буде складатися з плит або блоків, потрібно обов'язкова допомога спец техніки - підйомного крана (тому плита може важити більше 500 кг), а це тягне за собою додаткові витрати.
- Потреба в бетономішалці, тому ручні заміси бетонного розчину вимагають великих витрат часу.
- Обов'язкова наявність фундаменту
Як ви бачите, бетонна огорожа представляє великі матеріальні витрати, які виправдовуються високою міцністю і довговічністю конструкції, тому тут необхідно поставити щось одне під удар - небудь побудувати більш дешеве огорожу меншої міцності, або розтринькати на створення якісного бетонної огорожі.
Відразу слід зазначити, що існує 3 основних типи блокових бетонних огорож, які розрізняються між собою ціною, якістю і дизайном, тому якщо ви все ж вирішили побудувати бетонний паркан, то будуть різні варіанти, один з яких підійде саме вам. Розглянемо ці типи.
Типи бетонних огорож
Насамперед слід зазначити, що бетонні огорожі можуть бути як монолітні, так і блочні (збірні). І ті і ті вимагають обов'язкову наявність фундаменту, бажаного стрічкового оскільки він володіє хорошою несучою здатністю і високою надійністю.
Монолітні бетонні паркани створюються з цільного армованого бетону, який обробляється декоративним матеріалом (природним каменем або декоративной штукатуркою). Недолік такого паркану полягає в складній технології побудови і у більш повному ремонті (оскільки у збірних бетонних парканів пошкоджену плитку можна запросто замінити).
Що стосується блокових бетонних огорож, вони можу бути трьох типів:
- з бетонних блоків
- з бетонних плит
- єврозабори
Розглянемо кожен з них.
Побудова бетонної огорожі з блоків своїми руками
Блочний паркан з бетонних блоків являє собою конструкцію, схожу на цегляний паркан, але тільки ось основним будматеріалом є блоки, які мають набагато більші габарити.
Бетонні блоки для огорожі, як правило, вибираються пустотілі, оскільки в даному випадку буде зручно армувати конструкцію, а так само встановлювати саму конструкцію (блоки більш легкі). Ще одна перевага пустотілих бетонних блоків - відносно невисока ціна, за рахунок економії бетонного розчину.
Для того, що б зробити огорожу з бетонних блоків своїми руками, необхідно в першу чергу створити стрічковий фундамент, з якого прути арматури повинні виходити не менш, ніж на 15 см для подальшої перев'язки з вертикально встановлюваними прутами. Найбільш відповідною арматурою вважаються 12-міліметрові прути А-3.
Ширина фундаменту повинна бути ширше, ніж ширина бетонного блоку. Приміром, якщо блок буде мати ширину 20 см, ширина фундаменту повинна становити не менше 40 см. Рекомендована глибина фундаменту - 70 див.
Блоки укладаються рядами, причому необхідно створювати перев'язку блоків, що б вертикальні стики не збігалися. Зміщення вертикальних стиків відносно один одного, між сусідніми рядами, повинно бути не менше 1/3 довжини бетонного блоку.
Обов'язкова вимога до побудови бетонної огорожі своїми руками - стіни повинні бути ідеально рівними у вертикальній площині, для цього можна використовувати будівельний рівень.
Після того, як конструкція бетонної огорожі з блоків буде побудована, залишаємо паркан на 5-6 днів до повного схоплювання швів і приступаємо до декоративної обробки огорожі. На сьогоднішній день для того що б оригінально прикрасити садове огородження використовують різні дизайнерські рішення: оздоблення декоративною штукатуркою, оздоблення природним каменем, штукатуркою «під шубу» і т.д.
Побудова бетонної огорожі з плит
Огорожа з бетонних плит вважається найбільш міцним і довговічним середовищ усіх існуючих. На дачних ділянках побачити бетонна огорожа з плит можна досить рідко, найчастіше до такого рішення приходячи різні продовольчі бази, великі підприємства, а так само військові частини.
Зовнішній вид бетонної огорожі з плит є далеко не самим розкішним, але його призначення цього і не вимагає. Для того, що б зробити бетонна огорожа з плит, необхідно так само, як і в попередньому випадку залити стрічковий фундамент і зв'язати його монолітною конструкцією з бетонними опорними стовпчиками, наявність яких є обов'язковою.
Бетонні стовпчики необхідно зробити з технологічними пазами у вигляді канавок, які і будуть встановлюватися плити. Виходячи з цього, слід звернути увагу на те, що відстань між стовпчиками повинно бути не менше, ніж довжина плити (краще всього збільшити відстань на 3-5 см, для більш простого монтажу плит). Висота бетонних опор повинна трохи перевищувати висоту плит, що б огорожу мало більш привабливий вигляд.
Для створення бетонної огорожі з плит своїми руками потрібно обов'язкова робота будівельного крана, тому що раніше вже говорилося, що плити мають велику вагу. В даному випадку матеріальні витрати на спец техніку покриваються невисокою ціною заводських бетонних плит, тому сумарні матеріальні витрати будуть дуже великі.
Так само слід звернути увагу на те, що самостійно огорожа з бетонних плит ви не зможете зробити, тому що крім кранівника вам знадобляться кілька людей для допомоги в установці бетонних плит.
Декоративне оздоблення бетонних плит не застосовують, тому якщо ви володієте розкішним дачною ділянкою, які переповнений різними елементами ландшафтного дизайну, створення бетонної огорожі з плит є не зовсім вдалим варіантом.
Побудова еврозабора своїми руками
Європаркани є найбільш молодим варіантом дачного огорожі і являє собою конструкцію, схожу на бетонна огорожа з плит.
Плити для еврозабора створюються на спеціальних вибростолах: у форму заливається бетонний розчин і укладається сітка з арматури, після чого вібростіл утрамбовує плиту. Середня вага однієї плити для еврозабора становить 90 кг, тому необхідність в підйомному крані відсутня.
На сьогоднішній день виробники європарканів надають плити різної декоративної обробки і колірної гами. Що стосується декоративної обробки, то існують кілька варіантів лицьової сторони плит: виноградна лоза, цеглинка, з колонами і т.д. Колірна гамма має широкий асортимент відтінків, від звичайного сірого до рожевого і навіть жовтого.
Будівництво бетонного огородження з євро плит є непоганим варіантом, бо європаркани має наступні переваги:
- Невисока ціна
- Простота монтажу
- Широкий асортимент кольорів і лицьових сторін
- Висока довговічність
- Легкість заміни пошкодженої плити
- Догляд за парканом найпростіший - досить вимивати його водою з-під шланга
- Можуть гармонійно доповнювати садові стилі
Для того, що б створити європаркани своїми руками, немає необхідності створювати капітальний стрічковий фундамент. Так як конструкція огородження легка, то доцільно просто вкопувати бетонні стовпчики в грунт і бетонувати їх, після чого встановлювати плити через верх.
Ось ми і надали вам найбільш популярні види бетонних огорож, якими можна облаштувати свою дачну ділянку. Як ви бачите, існує кілька варіантів бетонних парканів, які розрізняються зовнішнім виглядом, а найголовніше - якою ціною. Незважаючи на це, будь бетонне огородження має відносно схожу довговічність, а це теж один з важливих показників.
Зараз ми вам надамо декілька важливих порад з побудови бетонної огорожі своїми руками!
Поради щодо створення бетонної огорожі своїми руками
Процес створення бетонної огорожі своїми руками не дуже складний, але, незважаючи на це, внаслідок різних відхилень від правил, бетонна огорожа виходить неякісним і після кількох сезонів втрачає свій привабливий зовнішній вигляд і захисну функцію. Що б такого не траплялося, використовуйте наступні корисні поради:
- Не здійснюйте побудова огорожі в зимовий період, по можливості відтягніть його до приходу весни. Взимку бетонний розчин не так добре схоплюється, тому що вода швидко замерзає. Якщо побудова огорожі неминуче - використовуйте бетономішалку, теплу воду для розчину і спеціальні добавки, що прискорюють процес схоплювання.
- Правильно підбирайте марку цементу для піщано-цментного розчину, а в зв'язку з цим і співвідношення води/в'яжучого і заповнювача. Рекомендації по створенню розчину ми вже надавали вам, що б ознайомиться з ними, читайте дану статтю.
- Якщо місцевість, де планується зведення паркану, є горбистій (наприклад, схил), тоді рекомендується створювати ступінчастий фундамент, який значно заощадить витрати будматеріалу.
- Купуючи бетонні блоки, плити або європаркани, обов'язково вибирайте більш популярних і відомих у вашому регіоні виробників. Неякісний будматеріал є першою причиною поганого огорожі.
- Якщо ви не має досвіду будівельних робіт, зверніться за допомогою до професіоналів. Вони візьмуть не так багато грошей, зате зроблять все швидко і якісно.