Переваги і недоліки лазні з шпал
Шпали є пиломатеріалом, оброблених спеціальним захисним засобом - креозотом. Даний засіб являє собою отруйний антисептик, який, власне, і збільшує довговічність шпал, запобігаючи гниття матеріалу.
Шпали застосовують у будівництві залізниці та можуть бути списані виробництвом за різних причин (наприклад, закінчився термін служби). Зазвичай такі шпали більшість дачників застосовують у будівництві власних дачних будівель, однією з яких і є баня зі шпал.
Переваги лазні з шпал наступні:
- Із-за дешевизни шпал вартість зведення лазні буде низькою
- Простота монтажу лазні
- Висока довговічність споруди (термін служби до 20 років)
- Висока швидкість роботи при будівництві мінімум 2ма робітниками (не обов'язково що це були майстри)
Як ви бачите, основна перевага лазні з шпал це дешевизна і швидкість зведення споруди.
Що стосується недоліків лазні з шпал, то найважливішим недоліком є шкідливість лазні з-за специфічного запаху креозоту. При нагріванні лазні зсередини або зовні креозот починає виділяти шкідливі домішки, тим самим погіршуючи комфортність перебування в лазні зі шпал. Незважаючи на це вже багато років поспіль дачники все-таки застосовують будівництво лазні з шпал своїми руками.
Як правильно вибрати шпали для лазні?
Перед тим як переходити до технології будівництва лазні з шпал своїми руками необхідно приділити увагу правильному вибору будматеріалу.
Як ви розумієте, більшість дачників вибирають саме б/в шпали, зняті з виробництва, хоча існують і нові шпали. Причина, за якою всі віддають перевагу б/у шпалах для будівництва лазні, полягає в тому, що даний варіант є більш дешевим, причому самі шпали за 10-12 років служби практично повністю вивітрюють шкідливий креозот.
Що стосується кількості шпал для будівництва лазні своїми руками, необхідно купувати не менше 100 штук.
Звертаємо вашу увагу на те, що дуже часто дачники купують «кота в мішку»: трухлые шпали, які зсередини вже згнили. Якщо побудувати лазню з таких шпал, через 2-3 сезони споруда повністю вийде з ладу і ваші гроші і старання будуть просто викинуті на вітер.
Що б не помилитися у цілісності б/у шпали необхідно перед придбанням постукати по ній молотком. Глухий звук дасть зрозуміти, що шпала ще ціла і прослужить вам не менше 15-20 років.
Звертаємо вашу увагу на те, що будівництво лазні з шпал своїми руками має багато негативних відгуків. Незважаючи на те, що збувальники шпал говорять про те, що шпали вже не виділяють неприємний запах, і при якісної ізоляції стін дискомфорту ви не почуєте, власники лазень з шпал стверджують, що від неприємного запаху нереально позбутися навіть після кількох сезонів, причому при якісної ізоляції стін і стелі.
Технологія будівництва лазні з шпал своїми руками
Отже, ви придбали понад 100 цілих шпал, тепер переходимо до будівництва лазні своїми руками. Для початку слід зазначити, що укладання шпал являють собою технологію, аналогічну укладанні зрубу.
Виходячи з наявного проекту лазні, готуємо місцевість і заливаємо фундамент. Фахівці рекомендують зводити стовпчастий фундамент для лазні, але ми все ж прихильники більш надійного - стрічкового фундаменту.
Як тільки фундамент застигне, здійснюємо гідроізоляцію. Для цього бетон обмазуємо розплавленої бітумною мастикою, поверх якої в два шари настилаємо руберойд.
Далі укладаємо перший вінець із шпал. Звертаємо увагу на те, що шпали повинні укладатися на рейки, які запобігають зіткнення нижнього вінця з фундаментом. Шпали між собою повинні перев'язуватися шиповым з'єднанням, при цьому нижній вінець можна кріпити до фундаменту (нижні шпали під вагою лазні не «зіграють»). Після того, як нижній вінець буде покладений, зазор між фундаментом і шпалами рекомендується задути монтажною піною.
Поверх першого вінця укладається утеплювач. Матеріалом для утеплення може служити джут, мох, клоччя та інші матеріали для конопатки зрубу. Зверху на утеплювач потрібно укладати інші вінці на всю висоту лазні. Як і в попередньому випадку, вінці кріпляться способом «паз-шип», але додатково рекомендується використовувати нагельное з'єднання (у двох протилежних сторонах кожної шпали вирізують отвори для нагелів - металевих пластинок, які і будуть утримувати шпали). Звертаємо вашу увагу на те, що шипи і інші кріпильні елементи потрібно вирізати точно, а не на око, інакше вся баня зі шпал буде мати зазори і перекоси. Так само слід звернути увагу на те, що вінці потрібно укладати, використовуючи схил і будівельний рівень, всі шпали повинні бути укладені строго горизонтально.
Слід відзначити важливу особливість будівництва лазні з шпал своїми руками: головне, що б внутрішні стінки були ідеально рівні, якщо з зовнішньої сторони будуть матися нерівності, їх можна сховати за сайдингом, або іншим обробним матеріалом.
Що стосується вікон і дверей в коробі лазні з шпал, дані елементи рекомендується «врізати» після монтажу всіх вінців. Створення технологічних отворів під вікна і двері в лазні зі шпал на етапі укладання вінців є досить трудомістким процесом. Краще спочатку зібрати вінці, а потім за допомогою бензопили акуратно вирізати розраховані прямокутники під двері і вікна.
Як тільки всі вінці будуть покладені, необхідно перекрити дах і утеплити стіни, підлогу, стелю. Так само рекомендується здійснити первинну конопатку лазні з шпал своїми руками, після чого залишити будівлю на рік для повної усадки шпал. Після того як шпали сядуть, повертаємося до завершення будівництва лазні: залишається тільки здійснити вторинну конопатку шпал, оздобити інтер'єр лазні, встановити все обладнання і насолоджуватися довгоочікуваним відпочинком!
Ось і вся технологія будівництва лазні з шпал своїми руками! Як ви бачите, технологія досить проста і не вимагає підвищених витрат на матеріал і роботу фахівців. Незважаючи на це, ми все ж рекомендуємо використовувати для будівництва лазні цегла, зруб або піноблок. Лазня з цих матеріалів буде більш довговічною, а головне комфортної та безпечної
Фото приклади саморобної лазні з шпал
Ось як виглядає лазня з шпал, зроблена своїми руками:
Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: переваги та монтаж похідної лазні!