Рекомендований сезон для мощення доріжок - це період з травня по вересень. Існує багато нюансів, які прискорять час прокладання садової доріжки, а так само надійність і термін її застосування. Розглянемо покроково всі етапи створення садової доріжки своїми руками.
Крок 1 - Планування
Для початку варто скласти план-креслення садової ділянки, на якому ви збираєтеся простелити доріжку. Необхідно замалювати всі наявні об'єкти в саду, з урахуванням їх впливу і естетичного вигляду. Наприклад, якщо зростає молоде дерево, потрібно відступити від нього, тому що через час воно розпустить гілки і якщо доріжка була простелена поруч зі стовбуром, вам доведеться постійно пригинатися під час проходження цієї ділянки (ясна річ, що про комфорт такого руху не може бути й мови). Так само слід враховувати, що прямі доріжки створюють ефект маленького саду, т.к. відстань до всіх об'єктів найкоротший і ви не зможете насолодитися пересуванням по садовому ділянці. Важливим фактором є врахування типу грунту, якщо він піщаний - вам крупно повезло, тому глинистий і торф'яний ґрунт має властивість руху при великих навантаженнях і атмосферних опадах. Слід враховувати також те, що доріжка обов'язково повинна підходити по стилю до всіх садовим об'єктів, інакше пропаде гармонія і затишність такого саду.
Рекомендовані розміри садових доріжок
Якщо садова доріжка використовуватиметься виключно для прогулянки по ній, необхідна ширина повинна становити не менше 50 див. В разі, якщо передбачається використання доріжки для сільськогосподарських потреб, її ширина повинна бути не менше 70 см (оптимальна ширина для проходу невеликий тачки). Що б на садовій доріжці не утворювалися калюжі і не заносилася земля з газону, потрібно викладати її на кілька сантиметрів вище грунту. Так само необхідно робити поперечний ухил доріжки опуклим, для того що б вода стікала в ґрунт. При підвищеній вологості рекомендується застосовувати водовідвідні пристрої з поздовжнім ухилом у напрямку газону.
Крок 2 - Розмітка доріжок на території
Розмітку доріжок рекомендується проводити від головного входу до входу в будинок, а після цього вже на території саду. Все що вам потрібно - дерев'яні кілочки, мотузки, швелер довжиною 50/70 см в залежності від обраної ширини доріжки. Отже, починаємо забивати кілочки згідно з планом-кресленню. Відстань між кілочками має становити 2-3 метри на прямій ділянці, на поворотах рекомендується виставляти більшу кількість. Спочатку виставляємо одну сторону доріжки, далі протягуємо мотузку по вбитих кілочків, після чого робимо другу сторону. Для цього беремо швелер, ставимо її перпендикулярно кожному з раніше вбитих кілків, і в місці, де він закінчується, вбиваємо новий кілочок, відстань між ними повинно виходити однаковий на усіх ділянках. Після цього другу сторону обтягують вірьовкою і розмітка готова. Таким же чином розмічаються та інші садові доріжки, які можуть з'явитися в разі необхідності.
Крок 3 - Обробка грунту під садову доріжку
Для початку слід зняти шар дерну, який складе 10-15 см. Після цього траншея вичищається від коренів, камінців і іншого сміття. Далі грунт ретельно утрамбовується і засипається щебенем, піском, розчином, гравієм - в залежності від роду грунту, заливається водою і знову штамп. І нарешті викладається основний шар садової доріжки, який може складатися з цегли, бетонних плит або кругляка. Так само садову доріжку можна зробити з тротуарної плитки, але тоді обробка ґрунту і процес укладання елементів мощення буде відрізнятися.
Матеріал для мощення
Матеріал для мощення садових доріжок може бути самим різним. У досвідчених господарів знайдуть застосування такі матеріали, як: будівельне сміття, пісок, щебінь, шлак, гравій, скляні пляшки, брухт плитки, вапнякові висівки і т.д. Найкращим матеріалом для мощення є бетонна плита (виходячи зі свого міцності), а найгіршим - асфальт ( з екологічних і гігієнічних міркувань).
Кілька корисних порад
- Постійно змочуйте траншею і матеріал траншеї під час укладання
- Що б краю доріжки були рівними, використовуйте пластик або дошки на кордонах траншеї. Як тільки розчин схопитися їх можна прибрати.
- Після того, як волога зі свіжого бетону випаруватися, на ньому можна зробити креативні малюнки, у вигляді відбитків.
- Якщо ви хочете залишити бетонну поверхню рівною, не робіть її ідеально гладкою, тому що вона буде слизькою під час дощу.
Комбінування матеріалів при прокладання доріжок в саду
З метою прикраси всій території садової ділянки рекомендується комбінувати матеріали, з яких викладається доріжка. Наприклад, за допомогою різних кольорів плитки можна зробити гарний візерунок. Або проекспериментувати з плиткою і битим склом, природним каменем. Так само прикрасою для садової доріжки послужать поруч посаджені декоративні кущі та дерева, а такий дизайнерський хід , як декоративне освітлення, неодмінно зробить ваш сад яскравим і унікальним. У цій справі, знову-таки, вагомим помічником буде служити ваша фантазія, а якщо з цим все погано, не хто не відміняв допомогу фахівців, які напевно гармонійно облаштують не тільки садові доріжки, а і всю присадибну територію.