- Стаття
- Відео
Навіщо потрібна вентиляція в лазні?
Вентиляція в лазні являє собою систему з вентиляційних отворів, через які свіже повітря надходить в парильню і повільно виходить з неї на вулицю. Якщо не створити вентиляційні отвори в бані, по закінченню декількох років дерев'яна обшивка парилки почне покриватися цвіллю, а самі дошки будуть видавати неприємний аромат (запах гнилої деревини і поту).
Що б цього не відбувалося, необхідно при будівництві лазні приділити достатньо уваги схемою вентиляції лазні, яка дозволить видаляти застояне повітря з парилки, подсвежая приміщення киснем.
Принцип дії вентиляційної системи
Як ми вже сказали, вентиляційна система лазні складається із спеціальних отворів для подачі і видалення повітря (припливний і витяжний отвір).
У схемі вентиляції лазні може бути як два, так і більше отворів, все залежить від розмірів парильні, а так само особливостей побудови самої лазні.
Принцип дії вентиляційної системи лазні наступний: з припливного отвору свіже повітря надходить в парильню, де змішується з теплим повітрям від печі-кам'янки та здійснює розподіл утворився теплого потоку по всій кімнаті. Після цього так званий «відпрацьоване повітря видаляється на вулицю через витяжний отвір, яке може бути встановлено як на протилежній від припливного отвору стіні, так і в тому ж самому місці, тільки вище (все залежить від схеми провітрювання).
Основні схеми вентиляції лазні
На сьогоднішній день існує безліч варіантів схеми вентиляції лазні. Як правило, всі схеми мають один і той же «кістяк», але тільки видозмінений під індивідуальні особливості лазні.
Отже, основними схемами вентиляції лазні вважаються наступні 5:
У першій схемі припливний вентиляційний отвір розташоване відразу ж за піччю-кам'янкою в парильні. Висота установки припливного віконця повинна становити не більше ніж 30 см від рівня підлоги. На протилежній стіні розміщується друге вентиляційний отвір - витяжний. Висота його установки становить близько 30 см від стелі. Дана схема вентиляції лазні є однією з найменш доцільних, оскільки нагріте свіже повітря піднімається вгору і буквально відразу ж виходить на вулицю, а, отже, весь вуглекислий газ не встигає повністю перемішатися в повітряному потоці і вийти назовні.
Друга схема більш ефективно проганяє свіже повітря по всій парильні. У даній схемі і припливний і витяжний отвір розташовуються на одній стінці парилки. Тільки перше віконце знизу (30 см від підлоги), а друге зверху (30 см від стелі). Що б здійснити провітрювання необхідно додатково встановити витяжний отвір нагнітаючий вентилятор.
У результаті повітря буде потрапляти через нижній отвір в парилку, стикатися з піччю кам'янкою, яка стоїть навпроти біля стіни, і весь теплий повітряний потік, проходячи через парилку, вийде через верхнє віконце.
Дана схема вентиляції лазні застосовується в тих випадках, якщо парилка має тільки одну стіну, соседствующую з вулицею.
Третя схема вентиляція є доопрацьованим варіантом першої схеми. Припливний отвір встановлюється за піччю, на висоті 30 см від підлоги. Витяжний отвір встановлюється на протилежній стіні, але тільки не зверху, як минулого разу, а знизу, на тих же 30 см від підлоги. Для того, що б вентиляція нормального функціонувала, необхідно оснастити витяжний отвір нагнітаючим вентилятором.
Принцип дії даної схеми полягає в тому, що свіже повітря потрапляє в парилку, прогрівається через піч кам'янку, піднімається вгору до стелі, а коли починає остигати, опускається до підлоги і виходить у витяжний отвір.
Четверта схема є не тільки ефективною для вентиляції лазні, але і позитивно впливає на довговічність дерев'яної підлоги в парильні.
Для створення даної схеми вентиляції необхідно зробити в підлозі технологічні отвори (зазори), які будуть виходити в порожній простір під підлогою. У цьому просторі встановлюється витяжний отвір, представлене трубою, яка веде на дах будинку.
В даному випадку парилка оснащується тільки одним вентиляційним отвором - припливним. Воно встановлюється знизу за піччю кам'янкою. Принцип дії такий: свіже повітря потрапить в парилку, нагрівається і піднімається до стелі. Далі повітря охолоджується і опускається до підлоги, де через щілини проходить до вентиляційної витяжній трубі. Коли відпрацьоване повітря буде виходити через підлогу, він додатково здійснить просушування дощок.
Ну і остання, п'ята схема вентиляції лазні так само має одне вентиляційний отвір - припливний, встановлюється внизу стіни, протилежної печі-кам'янки. Витяжкою в даній схемі буде служити сама піч, а точніше її піддувало. Особливість цієї схеми полягає в тому, що піч повинна функціонувати протягом всього відпочинку в лазні, інакше піддувало не зможе поглинати відпрацьоване повітря і виводити її назовні.
Так само існує комбіновані схеми вентиляції лазні, але їх застосовують лише в окремих випадках і то, радячись з фахівцями.
Технологія створення вентиляції в лазні
Перед тим, як створювати вентиляцію в лазні своїми руками, необхідно знати наступні вимоги:
- Вентиляційні отвори в лазні повинні підтримувати достатню кількість свіжого повітря в парильні (він не повинен швидко виходити або довго застоюватися).
- У лазні не повинне бути протягів!
- Парилка повинна межувати хоча б однією стіною з вулицею, для витяжки повітря за межі лазні.
- При установці дверей в лазню необхідно залишати під дверима зазор близько 2 см, для додаткової вентиляції приміщення.
- За одну годину відпочинку в лазні схема вентиляції повинна забезпечувати мінімум 3 зміни повного об'єму повітря в парильні
- Розмір вентиляційних отворів (а точніше, площа) розраховується за формулою: «об'єм провітрюваному приміщенні» * «24 см2».
Отже, переходимо до справи. Створювати вентиляцію в лазні своїми руками необхідно на підставі ретельно підготовленого проекту, під час будівництва лазні (навіть перед зведенням фундаменту).
У нашому прикладі лазня буде мати дві стіни, які межують із вулицею.
Для створення вентиляції в лазні ви повинні володіти навичками роботи з деревиною, тому короби для отворів будуть виготовлені з дощок і брусків.
З матеріалів і інструментів для створення вентиляції в лазні своїми руками вам потрібно:
- Засувки
- Гофрована труба
- Припливна вентиляційна решітка
- Вентиляційний клапан круглий
- Пиломатеріали
- Інструменти по роботі з деревиною (пилка, молоток, шуруповерт, саморізи по дереву, рулетка, кутник і т.д.).
Технологію створення вентиляції в лазні ділимо на етапи, для зручності сприйняття інформації:
1. Розраховуємо площу коробів і виготовляємо їх
2.згідно схемою встановлюємо короби в потрібних місцях (знизу або зверху на стіні)
3. Встановлюємо на короби засувки (краще на кожне отвір зовнішню і внутрішню засувку) і витяжної круглий клапан (відповідно, на витяжний отвір)
4. Всередину короба поміщаємо гофровану трубу (вона дозволить повітрю безперешкодно проходити через короб)
5. На припливний отвір встановлюємо решітку.
Так само, якщо схема вентиляції лазні вимагає штучного нагнітання повітря, не забуваємо встановити спеціальний вентилятор!
Це і все, що ми хотіли вам розповісти про створення вентиляції своїми руками! Ви бачите, що процес досить трудомісткий і складний, тому рекомендуємо в даному випадку звертатися за допомогою до фахівців!