- Стаття
- Відео
Призначення конопатки зрубу
Після того як всі вінці лазні зі зрубу будуть покладені, вікна вставлені і дах перекритий необхідно перейти до процесу утеплення лазні. Утепляли зруб з давніх часів, і цей процес практично не видозмінився до сьогоднішнього дня. Єдине, що змінилося, це матеріали та інструменти для конопатки (про них ми поговоримо трохи пізніше).
Конопатити зруб необхідно з наступних причин:
- Для добре утепленого лазні потрібно менше часу на розігрів парилки і інших приміщень
- Зруб має властивість всихати, в результаті чого в конструкції лазні утворюються зазори, які потрібно буде позабивати
- Якщо з лазні буде виходити тепло, зовні зрубу утворюється конденсат, який потягне за собою гниття зрубу
- Для опалення добре утепленій лазні потрібно менше палива (вугілля, газу, дрова або навіть електроенергії)
Як ви бачите, конопатка зрубу є дуже серйозним і в той же час корисним заходом.
Коли потрібно здійснювати конопатку зрубу?
Як ми знаємо, на усадку будівлі зі зрубу потрібно не менше одного року. Виходячи з цього, існує багато розбіжностей з приводу часу конопатки зрубу.
Першу конопатку зрубу необхідно здійснювати відразу ж після укладання всіх вінців і перекриття даху.
Друга конопатка зрубу здійснюється після того, як лазня частково усядет (приблизно через рік). Незважаючи на те, що під час першої конопатки всі зазори щільно заб'ються, через рік з'явиться місце для ще одного утеплення лазні в межвенцевых щілинах.
Ну і остання конопатка зрубу повинна здійснюватися на момент, коли лазня повністю усядет, не пізніше ніж через 5 років.
Звертаємо вашу увагу на те, що конопатку зрубу своїми руками необхідно здійснювати як з зовнішньої сторони лазні, так і з внутрішньої. Ще один важливий момент: під час якісної конопатки лазня може піднятися приблизно на 7-10 см, тому димар краще не закріплювати з дахом, що б його за цей час не деформувались.
Матеріали для конопатки зрубу
На сьогоднішній день для конопатки зрубу своїми руками можна використовувати мох, клоччя, спеціальний герметик, джут і льноватин. Коротко розглянемо перевага кожного матеріалу.
Мох
Раніше зруб конопатили мохом. Даний матеріал використовується для конопатки і зараз деякими будівельниками, але більша частина фахівців віддає перевагу більш сучасним матеріалам.
Переваги моху полягає в тому, що він на всі 100% екологічно чистий матеріал, який володіє антимікробними властивостями і при цьому має високу довговічність.
Недолік конопатки зрубу мохом полягає в дорожнечі цього утеплювача.
Мох для конопатки не повинен бути пересушений, але в той же час і не повинен бути занадто вологим.
Пакля
Клоччя так само часто використовують для конопатки зрубу, однак даний матеріал не є рекомендованим. По-перше, конопатка зрубу клоччям становить дуже трудомісткий процес. По-друге, пакля поглинає вологу, тому через кілька сезонів може почати гнити, тим самим пошкоджуючи вінці зрубу. По-третє, зогнилу клоччя дуже складно виколупати з межвенцевых щілин, тим більше що повторна конопатка не зовсім приємний процес. Ну і по-четверте, пакля є ласощами для молі.
Джут
Джут є екологічно чистим матеріалом рослинного походження. Його часто використовують для конопатки зрубу своїми руками, тому що даний матеріал має наступні переваги:
- Матеріал має високу міцність
- Джут практично не поглинає воду, а значить і не гниє
- Джут має хороші теплоізоляційні властивості
Звертаємо вашу увагу на те, що часто в будівельних магазинах замість джуту пропонують аналог - джутова повсть. Ми не рекомендуємо використовувати джутова повсть для конопатки зрубу, тому що даний матеріал має частку льону, а це значно знижує міцнісні і підвищує гігроскопічні властивості матеріалу.
Конопатка зрубу джутом здійснюється під час зведення конструкції зі зрубу. Матеріал укладається зверху на вінці і кріпиться будівельним степплером.
Льноватин
Льноватин так само використовується для конопатки зрубу. Даний матеріал складається з ущільненої лляної пилу, яку виготовляють довгими стрічками. Льноватин, як і джут володіє високими міцнісними і теплоізоляційними властивостями.
Герметик
Активно набирає популярність і спеціальні герметики для конопачения зрубу. Їх частіше всього використовують разом з джутом. Існують різні види герметиків в залежності від ширини тріщин. Звертаємо вашу увагу на те, що герметик доцільно використовувати разом з джутом або льноватином, це зробить теплоізоляцію лазні більш ефективною.
Інструменти для конопатки зрубу
На сьогоднішній день для конопатки зрубу своїми руками застосовують наступний набір інструментів:
- Складальна конопатка
- Крива конопатка (вимагає навичок у роботі, але більш ефективна)
- Дорожник (використовується разом з конопаткою)
- Разбивная конопатка (більш вузька, в деяких місцях нею зручніше працювати)
- Киянка (використовується для забивання конопатки в щілини)
Рекомендується використовувати м'які конопатки (наприклад, з дерева), тому що вони не зашкодять поверхня зрубу. Проблема лише в тому, що м'якої конопаткою більш складно користуватися, але за кілька утеплений ви точно пристосуватися до цього інструменту.
Технологія конопатки зрубу своїми руками
Технологія конопатки зрубу своїми руками досить складна, хоча з вигляду цього не скажеш. Як ми вже сказали раніше, при конопатки зрубу конструкція стає вище на 7-10 см, тому конопатити потрібно рівномірно і правильно.
Ви повинні знати, що перед конопаткою зрубу не повинні проводитися ніякі оздоблювальні заходи, тому що під час підняття конструкції вони відразу ж ушкодяться.
Правильна конопатка зрубу передбачає утеплення межвенцевого простору ярусами (від нижнього до верхнього). Спочатку конопатим самий нижній стик (між першим та другим вінцем). Робити це необхідно по периметру, починаючи від одного кута і закінчуючи ним же. Як тільки ярус буде утеплено, потрібно переходити на вищерозміщений вінець.
Звертаємо вашу увагу на те, що вкрай заборонено здійснювати ізольовану конопатку (наприклад, тільки однієї стіни), тому що конструкція зі зрубу може помітно перекоситися.
Слід зауважити, що досвідчені будівельники можуть вирівняти перекошений зруб, використовуючи лише конопачение.
При конопатки зрубу необхідно ретельно забивати утеплювач на кутах, тому дані вузли потребують цього найбільше (за наявності замків і складних пазів).
Існує два способи конопатки зрубу своїми руками: «врастяжку» і «внабор». Перший спосіб застосовується, якщо зазори між вінцями невеликі, відповідно, другий призначений для широких щілин. Розглянемо докладніше кожен із способів.
Конопатка зрубу «врастяжку»
Для конопатки зрубу «врастяжку» вам знадобиться пасмо утеплювального матеріалу на довжину всієї щілини. Спочатку необхідно запресувати в зазор одну сторону пасма, після чого другу сторону зігнути (як показано на малюнку) і ретельно забити разбивной або набірної конопаткою.
Конопатка зрубу «внабор»
Даний спосіб конопатки зрубу своїми руками вимагає набагато більше утеплюючого матеріалу, але зате більш якісно утеплює лазні зі зрубу. Технологія конопатки відбувається інакше: готується пасмо товщиною не менше 15 мм. Далі пасма необхідно набрати в петлі і по черзі забивати кожну петлю в зазор (що б пасмо йшла впоперек щілини, як показано на малюнку). Забивати пасмо необхідно з допомогою разбивной конопатки, підбиваючи матеріал зверху, а потім знизу. Після того як пасмо буде повністю забита в щілини, рекомендується провести фінальне ущільнення з допомогою дорожника.
Більш докладно ви можете вивчити технологію конопатки бруса в цьому відео-уроці:
Як ви бачите, технологія конопатки бруса своїми руками досить непростою і вимагає певних навичок роботи!
Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею: гідроізоляція лазні своїми руками!