Призначення водопостачання заміського будинку
Варто розуміти, що водопостачання заміського будинку необхідно не тільки для задоволення головної потреби - пиття води, але і для таких повсякденних дій, як:
- Полив городу
- Приготування їжі
- Сантехнічні потреби
- Здійснення роботи таких МАФ, як: фонтанчики, водойми, басейни і т.д.
Як ми бачимо, без води наш заміський будинок не зможе нормально функціонувати, а ми розслаблятися і насолоджуватися затишним відпочинком.
Джерела води для водопостачання заміського будинку своїми руками
В нашому регіоні популярність мають два основних джерела води для водопостачання: артезіанська свердловина та колодязь. Розглянемо переваги і недоліки кожного з них.
Переваги і недоліки водопостачання заміського будинку з колодязя
Відразу варто відзначити, що на відміну від свердловини колодязь має невелику глибину і в більшості випадків призначений для задоволення сантехнічних потреб.
Переваги колодязя наступні:
- Простота монтажу. По-перше, швидкість зведення колодязя набагато швидше, ніж свердловини. По-друге, не буде потрібна допомога фахівців, достатньо ознайомитися з інструкцією створення колодязя своїми руками в інтернеті.
- Мінімум обладнання, а значить і грошових витрат. Для того, що б колодязь функціонував, досить обзавестися водяним насосом і трубопроводом.
- Здатність працювати без електрики. Для цього водяний насос замінюється старим улюбленим способом за допомогою мотузки і відра.
- Невелика глибина колодязя. Тому що в нашому регіоні звична глибина залягання водоносного пласта становить від 7 до 15 м.
Недоліки колодязя:
- Вода не придатна для пиття. Цей недолік є дуже вагомим і саме з-за нього більшість дачників воліють вибирати водопостачання ділянки з свердловини.
- Промерзання води в зимовий час. Що б уникнути цього недоліку, необхідно додатково споруджувати утеплювальні навіси.
- Витрати на систему очищення води. Так як найчастіше вода знаходиться на невеликій глибині, вона дуже брудна і вимагає очищення фільтрами.
- Маленький водозабір, який коливається в межах 100-200 літрів на годину, чого не вистачить для водопостачання величезного дачної ділянки з більшою родиною.
Переваги і недоліки артезіанської свердловини
Артезіанська свердловина має таку назву через двох факторів:
- Глибина, на якій знаходиться вода ставитися до артезіанського водоносному горизонту, який залягає на глибині близько 200 метрів.
- «Артезіанськими» називають свердловини, що знаходяться глибоко від земної поверхні, в результаті чого вода під високим тиском самостійно виливається на поверхню землі.
Перевага артезіанських свердловин:
- Вода придатна для пиття, її можна навіть не пропускати через фільтр
- Будь розташування на земній поверхні
- Висока довговічність - при правильній роботі і обслуговуванні доходить до 100 років
- Високий водозабір
- Менші витрати при експлуатації, пов'язані з відсутністю фільтра і простотою конструкції
- Свердловину практично неможливо спустошити, на відміну від колодязя, в який поставити потужний насос.
Недоліки артезіанських свердловин:
- Потреба у допомозі фахівців, тому що самостійно бурити свердловину не вийде, не знаючи всіх тонкощів цієї справи
- Матеріальні витрати на буріння свердловини на порядок вище, ніж на риття колодязя
- Висока ціна насоса
- Неможливість добувати воду за відсутності електропостачання ділянки
- Потреба в оформленні документації, що дозволяє проводити буріння свердловини
Як правильно вибрати насос?
Для того, що б правильно вибрати насос необхідно насамперед розрахувати добове споживання води усіма членами сім'ї і технікою, що вимагає водопостачання.
Продуктивність насоса повинна перевищувати споживання у декілька разів. Наприклад, якщо сім'я складається з 4 осіб, годинне споживання становить близько 0,6 м3/год, отже, продуктивність насоса повинна бути в районі 3 м3/год.
Водопостачання ділянки має такі точки водозабору, як:
- Відвід для ванної
- Кран на кухні
- Кран у ванній
- Вуличний кран для поливу
- Пральна машинка
- Унітаз
Потрібно звернути увагу на те, що для свердловин використовують більш потужні - свердловинні насоси, а для колодязів - погружні. Про те, як вибрати насос правильно, читайте в цій статті.
Якщо ваш заміський будинок функціонує тільки в літній період, взимку насос необхідно прибирати, інакше його чавунний корпус замерзне і вийде з ладу, що призведе до додаткових клопотів і чималих матеріальних витрат.
У разі якщо заміський будинок опалюється і його відвідування відбувається і в зимовий час, насос необхідно заздалегідь заглиблювати в землю на 1,5 - 2 метри, накриваючи теплоізоляційної кришкою або саморобної кришкою-будиночком з дощок з мінеральної вати.
Автоматизована система водопостачання приватного будинку
Якщо заміський будинок є постійним місцем проживання, необхідно обов'язково зробити автоматизовану систему водопостачання, яка включає в себе водонагрівальні баки (газові або електричні), резервну ємність, насос і джерело води (свердловина, колодязь або центральне водопостачання).
Резервна ємність служить для того, що б забезпечувати будинок водою, у разі якщо відключать електрику і насос перестане функціонувати. Для того, що б вода самопливом надходила в кран в кухні або душі, необхідно встановлювати резервну ємність на 1,5 м вище від рівня підлоги, тоді забезпечується напір води, рівний 8л/хвилину, чого вистачить для миття посуду і вмивання.
Водонагрівачі здійснять забезпечення будинку гарячою водою. Для того що б правильно вибрати водонагрівач для дачної ділянки, необхідно ознайомитися з наданою раніше статтею.
Що стосується насосів для подачі води від джерела, то якщо глибина свердловини або колодязя перевищує 20 метрів, необхідно встановлювати ще один насос на поверхні, який забезпечить потрібний тиск до будинку і всіх вузлів, що вимагають водопостачання.
Рекомендації з водопостачання заміського будинку
Для того, що б система водопостачання функціонувала коректно і цілодобово, необхідно правильно розрахувати кількість споживаної води і відповідно до цього вибрати насос і інші елементи водопостачання.
Рекомендується не витратити гроші і купувати насоси, труби, водонагрівачі, ресивери і т.д. від відомих виробників, які славляться своєю надійністю і довговічністю.
Так само краще буде скористатися допомогою спеціалістів, які за невеликий гонорар спроектують вам найбільш економічну систему, яка задовольнить ваші потреби.
Рекомендуємо так само ознайомитися зі статтею про те, як правильно зробити каналізацію для будинку своїми руками!