Бордюру клумби служить не тільки як прикраса, але і захищає ростуть у ній квіти від бур'янів, а іноді служить і як підпірна стіна. Цветочник без бордюри виглядає тільки в природному саду, у всіх інших випадках її присутність необхідна. Бордюру логічно завершує композицію, контрастує з газоном і підкреслює саму клумбу. Що б створити бордюру своїми руками, можна скористатися будь-яким з популярних матеріалів (цегла, природний камінь та дерево). Нижче представлені приклади дизайнерських оформлень різних видів бордюр.
Розкопаний бордюр
Найпростіший варіант бордюру, не потребує ніякого вкладення матеріальних коштів - це розкопаний бордюр. Він широко застосовується в Англії, яка славиться своїми традиціями садівництва. Все що потрібно - викопати У-подібну траншею, на глибину, характерну для виду грунту і складності кореневої системи газону. Після цього прибрати з траншеї все сміття, каміння, рештки коренів і мульчувати траншею торфом або деревною тріскою. Підрізають таку бордюру садовим ножем, лопатою або плоскорізом Фокіна.
Бордюрна мозаїка
Такий спосіб створення бордюру явно сподобається садівникові. Все що потрібно - це розподілити рідкий розчин по краях клумби і поки він не застиг, прикрасити його будь-якими красивими дрібницями. Серед таких дрібниць можна виділити різнокольорові скельця, камінчики, бита керамічна плитка і т.д. Головний плюс такого бордюру - унікальність, адже навряд чи знайдеться клумба з ідентичним малюнком на бордюрі.
Цегляний бордюр
Бордюру для клумби з цегли можна часто спостерігати на садових ділянках. Не самий декоративний спосіб прикраси, але дуже простий. Недолік цегляного бордюру - швидке руйнування цегли в землі під впливом морозу. Тому якщо і вирішили створити подібний вид бордюру, краще використовувати бетонні блоки, тому що вони міцніше.
Бордюр з природного каменю
Декоративний бордюр з природного каменю - гідна прикраса для вашого саду. Простота його створення дозволяє побудувати його власноруч за невеликий проміжок часу. В якості каменю можна використовувати черепашник, граніт, вапняк, пісковик, мармур. Кладка може бути як «суха», так і з допомогою цементного розчину, все залежить від вас. Ясна річ, що бордюр, посаджений на цемент, буде міцніше і убезпечить клумбу від бур'яну. Для його створення необхідно вирити траншею підходящої ширини, залити в неї розчин, посадити на розчин природний камінь і зазори так само замазати розчином. Можна прикрасити зазори маленькими камінчиками, це ще більше прикрасить вигляд клумби.
Плетений бордюр з вербових гілок
Такий бордюр ідеально підкреслить всю красу вашого саду, надавши йому затишок і домашнє тепло. Все що вам потрібно - дерев'яні чурбаки, рівні палиці і велика кількість вербових прутів однакової довжини. Для початку, по всьому периметру клумби вкопують чурбачки, на відстань, що відповідає довжині вербових прутів. Між чурбачками також вкопують палички на однаковій відстані один від одного. Тепер приступаємо до вплетению вербових прутів між палицями і чурбачками. Для надійності кінці прутів можна прихопити гвоздиками до палицям і чурбачкам. Таким чином, у результаті повинно вийти плетіння, як у кошика. Продовжуємо процес плетіння по всьому периметру і бордюр готовий. При бажанні можна зняти кору з прутів і обробити спеціальним засобом, що захищає від шкідливого впливу комах і поганих погодних умов. Хоч такий бордюр далеко не вічний, але він прослужить вам не один рік, а його краса не зрівняється з яким з інших бордюр.
Металевий бордюр
Такий бордюр ідеально підкреслить геометричні форми клумби, додасть своєрідний стиль і гармонійно доповнить більшість декоративних об'єктів саду. Виконання може бути як з нержавіючої сталі, так і з міді, алюмінію та інших металів.
Живий бордюр
Цей дизайнерський прийом залишить у пам'яті гостей і перехожих дуже приємні враження. Основа живого бордюру - низькорослі однорічні та багаторічні рослини. Так само можна використовувати низькорослі чагарники. Головне що б ширина такого бордюру не перевищувала 50 см, а висота 30-40 див. Так само слід розуміти, що все-таки основою клумби вважаються зростаючі в ній рослини, тому не варто робити бордюр яскравіше, ніж основу клумби. Серед рослин, які використовують для живого бордюру виділяють: лаванду, дзвіночок карпатський, молочай багатоквітковий, шавлія, гвоздику , бадан і т.д.