Зміст
- Стаття
- Відео
Сутність фундаменту стовпчастого типу
Фундамент стовпчастого типу зводиться з різних будівельних матеріалів, про які ми поговоримо трохи пізніше. Призначення стовпчастого фундаменту полягає в прийнятті навантажень від конструкції легких садових будівель і поширенні цих навантажень на грунт.
Серед садових будівель, які рекомендується споруджувати на стовпчастий фундамент, виділяють:
- Альтанку (можна навіть з барбекю)
- Терасу
- Садовий будиночок
- Літню кухню
- Хозблок
- Літній душ (стаціонарний)
- Теплицю
- Навіс
- Лазню
- Гараж
Крім цього можна навіть зводити одноповерхові каркасні будинки.
Не допускається зводити стовпчастий фундамент під багатоповерхові будинки або житлові будинки, виготовлені з важких будматеріалів - цегли, шлакоблоку, бетону і т.д.
Переваги стовпчастого фундаменту полягають у наступному:
- Легкість споруди фундаменту (його можна зводити самостійно без особливих навичок будівництва, знаючи тільки ази)
- Відсутність потреби в спеціальній техніці і допомоги фахівців
- Підходить під будь-яку грунт (за винятком пучащей і з високим розташуванням грунтових вод)
- Можливість зводити навіть на ділянках, які знаходяться на горбистій місцевості і схилах
- Не вимагає складних підготовчих робіт ландшафту
- Економія матеріальних засобів: зведення стовпчастого фундаменту є найбільш дешевим (його будівництво економічніше в 2 рази)
- Висока швидкість побудови - час від підготовки місцевості до застигання стовпчиків становить не більше двох тижнів
- Мінімальна гідроізоляція стовпчиків
- Досить хороша міцність конструкції
- Довговічність (при правильному побудові з дотриманням всіх рекомендацій фундамент може вистояти більше 50 років)
Це далеко не всі переваги стовпчастого фундаменту, насправді їх мінімум у 2 рази більше, але стаття не про це.
Недоліками стовпчастого фундаменту є:
- Нездатність витримати суттєві навантаження
- Виняток створення підвального приміщення під будівництвом
Як ви бачите, недоліки практично несуттєві і не вплинуть на легку споруду, для якої і призначений цей фундамент.
З чого зробити стовпчастий фундамент своїми руками?
Ще один приємний плюс - стовпчастий фундамент має кілька різних варіацій будматеріалів, з яких його можна звести.
На сьогоднішній день стовпчастий фундамент рекомендується робити з таких матеріалів, які ми розглянемо трохи:
Азбестові труби. Даний матеріал є дуже простим і зручним для побудови, тим більше що не вимагає зверх витрат. Нижче ми обов'язково розглянемо варіант побудови стовпчастого фундаменту з азбестових труб своїми руками.
Цегла. Так само є популярним варіантом для стовпчастого фундаменту. Але слід зазначити, що даний матеріал має скоріше більше недоліків, ніж переваг. Перевага цегли в довговічності і високої міцності. Недоліком є складність кладки цегли в шурфе, дорожнеча матеріалу і подвержение деформацій внаслідок здимання грунтів (тому що конструкція не монолітна).
Дерево. Стовпчастий фундамент з дерев'яних стовпчиків є найбільш дешевим і економічним варіантом, який підходить для споруди легких будівель (наприклад, альтанки). Ще одна перевага деревини - простота монтажу, але даний матеріал має суттєві недоліки. До них відноситься маленький термін служби фундаменту (якщо тільки колоди не обробити хорошим антисептиком і ретельно не ізолювати від впливу з водою), а так само складна система гідроізоляції, без якої не обійтися.
Залізобетонний фундамент. Так само хороший варіант для стовпчастого фундаменту, побудова якого ми розглянемо нижче. Перевага бетонного стовпчастого фундаменту полягає в хорошої міцності, довговічності і непоганим співвідношенням критеріїв ціна-якість. Недоліком цього фундаменту є утрудненість в зведенні знімної опалубки під стовпчики.
Виходячи з перерахованих варіантів будматеріалів для стовпчастого фундаменту, слід звернути увагу на те, що фундамент може бути як монолітний, так і збірний.
Звичайно, перевагу необхідно віддавати монолітного фундаменту, тому що в його конструкцію обов'язково входить арматура, що дозволяє витримувати навантаження не тільки на розтяг, але і на вигин.
Якщо вибирати збірний стовпчастий фундамент, який складається з цеглин, то слід розуміти, що під час заморозків грунт буде неодноразово размерзаться/замерзати, в результаті чого відбуватиметься процес виштовхування стовпчиків до поверхні. Дані деформації сприяють разупрочнению швів цегли, яке призведе до того, що цегляні стовпчики потріскаються і конструкція стане піддаватися перекосу, а це дуже великі проблеми, тому ремонт фундаменту не тільки дуже складний, а й матеріально витратний.
Тому ми все-таки рекомендуємо споруджувати стовпчастий монолітний фундамент, але перед цим обов'язково зробити розрахунок фундаменту, про який ми зараз і поговоримо.
Розрахунок стовпчастого фундаменту
На відміну від побратимів стовпчастого фундаменту стрічкового і пальового фундаменту, які вимагають обов'язкової допомоги фахівців у розрахунку, даний вид фундаменту можна розрахувати самостійно. Для цього необхідно керуватися найпростішими факторами, які впливають на міцність і конструкцію фундаменту, а саме:
Вид грунту. Виходячи з того, яка грунт переважає на вашому дачній ділянці, необхідно правильно вибрати конструкцію стовпчиків. Якщо грунт має високо розташовані ґрунтові води, то необхідно здійснювати додаткові заходи, до яких обов'язково слід задіяти фахівців. Якщо високорозташованих ґрунтових вод не спостерігається і грунт не пучащая, стовпчастий фундамент можна сміливо зводити.
Глибина промерзання ґрунту. Від цього фактора залежить багато чого. Стовпчики необхідно обов'язково заглиблювати нижче глибини промерзання, інакше в зимовий час вони будуть сильно піддаватися деформаціям. Глибина промерзання грунту в нашому регіоні становить близько 1 метра, тому стовпчики необхідно заглиблювати на 1,2, а краще на 1,5 метра.
Вид фундаменту і вага конструкції. Так само важливий чинник, визначальний крок між стовпчиками, а також їх глибину. Для нормальних умов прийнято встановлювати стовпчики на відстані 2 метрів один від одного. Тут же слід зазначити, що встановлення стовпчиків проводиться на найбільш важливих вузлах споруди: зовнішні кути, пересічення та примикання внутрішніх стін, під піччю (якщо вони є) і т.д. Глибина встановлення стовпчиків так само індивідуальна для кожної ділянки, але прийнято вибирати глибину від 1,5 до 2 метрів (не забуваємо, що розміри придатні для легких споруд).
Стовпчастий фундамент своїми руками: інструкція з побудови
Найбільш популярними видами стовпчастого фундаменту є стовпчастий фундамент з азбестових труб і залізобетону, зараз ми їх і розглянемо.
Підготовчі роботи для обох видів однакові. Спочатку створюємо креслення-схему фундаменту, на якому вказуємо всі точні розміри між стовпчиками, а так само форму всій площі фундаменту. Далі підбиваємо кошторис будівельних матеріалів і маємо все необхідне.
Після цього приступаємо до підготовки місцевості. Першим ділом з допомогою кілочків і мотузки розмічаємо територію, на якій буде створено стовпчастий фундамент своїми руками.
Потім знімаємо на всій площі шар дернини на глибину до 30 див Робити це необхідно для того, що б в подальшому створити дренажний шар з піску і щебеню, а також убезпечити місце під майбутній будівництвом (де буде невелика порожнеча між підлогою і землею) від проростання рослин.
Як ви вже зрозуміли, далі за допомогою ручного бура вириваємо необхідну кількість шурфів для стовпчиків. Слід зазначити, що поперечний переріз шурфів повинно перевищувати 10-15 см поперечний переріз стовпчиків, тому буде необхідно місце для гідроізоляції, кладки цегли та інших технологічних заходів.
Після того як шурфи будуть підготовлені, переходимо до створення стовпчиків.
Створення стовпчастого фундаменту з азбестових труб
Після того, як всі підготовчі роботи будуть проведені, переходимо до основного процесу.
Насамперед створюємо на дні шурфів підсипку з піску і щебеню, яку ретельно утрамбовується. Далі беремо азбестові труби діаметром не менше 20 см і встановлюємо на дно шурфу. Всередину труб необхідно обов'язково помістити 2-3 лозини арматури, які так само необхідно щільно вдавити в грунт (що б вони увійшли на 15 см вниз). Діаметр прутів повинен становити 12-14 см, а сама арматура повинна бути ребристою, що б здійснилося хороше зчеплення арматури з бетонним розчином. Забув сказати, що прути арматури необхідно заздалегідь перев'язати на поверхні дротом через кожен 50 см. Довжина прутів повинна бути наступною 20 см + глибина шурфу + 20 див. Останні 20 см необхідні для того, що б вертикальний прути пов'язати з горизонтальними, які будуть укладатися на горизонтальній складової фундаменту. Після цього всередину труб і навколо них необхідно залити бетонний розчин і поки він не схопився, будівельним рівнем перевірити рівність фундаменту і при необхідності скоригувати її.
Ось стовпчики і готові, їх забороняється чіпати до повного застигання. У цей час можна підвести до споруді різні комунікації, а коли розчин застигне, створювати горизонтальну складову фундаменту - ростверку, яка створюється із збірних бетонних блоків або монолітним спорудою з арматури і розчину, які оконтуриваются знімною дерев'яною опалубкою.
Створення монолітного стовпчастого фундаменту своїми руками
Створення монолітного стовпчастого фундаменту своїми руками не сильно відрізняється від вищевказаного методу. Все що потрібно, це в шурфах встановити вертикальні знімні опалубки, розперти їх між стінками шурфу і переходити до створення самих стовпчиків. Для цього використовується бетонний розчин (цемент марки М200 і вище). Обов'язково створюємо арматурну обв'язку усередині опалубки, так само як і в попередньому випадку і заливаємо бетонний розчин. Не забувайте, що прути арматури повинні обов'язково виходити на поверхню мінімум на 20 див.
Як тільки стовпчики схопляться, збиваємо опалубку і переходимо до гідроізоляції опор. В даному випадку рекомендується використовувати руберойд, яким обгортаємо стовпчики в 2-3 рази. Після цього переходь до створення другої складової стовпчастого фундаменту - ростверки. Встановлюємо опалубку, в ній перев'язуємо горизонтальний прути арматури з вертикальними і заливаємо бетонний розчин. Залишаємо ростверки до повного застигання, після чого створюємо гідроізоляцію тим де руберойдом й поверх ростверки укладаємо плити перекриття. Ось, власне, і весь процес створення стовпчастого монолітного фундаменту своїми руками.
Звертаємо вашу увагу на те, що розчин необхідно замішувати в бетономішалці, що б вийшла однорідна консистенція.
Так само обов'язково облаштовуємо фундамент забиркою, яка захистить його від попадання під будівництво снігу і поривів вітру. Закладень роблять з цегли або бутового каменю.
Що стосується опалубки, то її роблять з оструганных дощок, товщиною не менше 3 см (краще 5).